Jump to content

Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)


razdan
 Share

Postare recomandată

O dată cu introducerea ultimei generații Passat, Volkswagen a lansat și o versiune de motorizare foarte atractivă, 2.0 BiTDI. Aceasta este cea mai puternă variantă a noii game de motorizări diesel Euro 6 EA288. Această familie nu mai are legătură cu vechiul EA189 ce a fost vedeta scandalului Dieselgate, ci este completă nouă. Cu numele de cod CUAA, agregatul biturbo diesel pune la bătaie 240 cai putere și 500 Nm, fiind cel mai puternic motor diesel sub 2000 cmc la ora actuală, la egalitate cu noul Ingenium biturbo diesel al concernului Jaguar Land Rover.

El poate fi comandat doar pe modele construite pe platforma modulară MQB, exclusiv cu transmisia automată cu dublu ambreiaj DSG cu șapte rapoarte și cu tracțiunea integrală 4MOTION. Aceste modele sunt Passat, Passat Variant, Passat Alltrack, Arteon, Tiguan și noul Tiguan Allspace.

Acestea sunt punctele comune, dar acum hai să descoperim diferențele. Să începem cu performanțele:

Passat – 0-100 km/h în 6.1 secunde și 240 km/h viteză maximă

Passat Variant – 0-100 km/h în 6.3 secunde și 238 km/h viteză maximă

Passat Alltrack – 0-100 km/h în 6.4 secunde și 234 km/h viteză maximă

Arteon – 0-100 km/h 6.5 în secunde și 245 km/h viteză maximă

Tiguan – 0-100 km/h în 6.5 secunde și 228 km/h viteză maximă

Tiguan Allspace – 0-100 km/h în 6.7 secunde și 228 km/h viteză maximă

La fel ca performanțele, și consumurile sunt destul de apropiate:

Passat – 5.3 l/100 km

Passat Variant – 5.4 l/100 km

Passat Alltrack – 5.5 l/100 km

Arteon – 5.9 l/100 km

Tiguan – 6.4 l/100 km

Tiguan Allspace – 6.5 l/100 km

Acum că știți ce modele primesc această motorizare diesel de top, să vedem puțin și prețurile. Trebuie menționat că 2.0 BiTDI vine doar pe echipări de top și la pachet cu transimisa automată și cu ambele punți motoare.

Passat Highline – 41.276 euro cu TVA

Passat Variant Highline – 42.544 euro cu TVA

Passat Alltrack – 43.875 euro cu TVA

Arteon Elegance – 43.809 euro cu TVA

Tiguan Highline – 37.646 euro cu TVA

Tiguan Allspace Highline – 40.655 euro cu TVA

http://superspeed.tv/analiza-2-0-bitdi-240-cp-si-modelele-pe-care-poate-fi-comandat/

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Se retrage Jetta din Europa? Wow... In fine, eu nu ii inteleg oricum pe cei de la VW, ca sa aibe o concurenta directa cu Octavia Combi ar fi trebuit sa-l redenumeasca Golf Combi si sa fie identic la optiuni cu Golf... Dar din cate am inteles eu, multe optionale/fineturi de pe Golf ei nu le-au pus si pe Jetta... Mare prostie, si-au săpat groapa singuri... Poate se trezesc si or sa faca un Golf cu fundul ca la Octavia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Umbla vorba ca Jetta a fost retrasa avand in vedere ca e printre singurele modele ( alaturi de Beetle ) inca produse in Puebla, Mexic si e mai dificil pentru piata din Europa. Totusi insa, se pare ca apare un inlocuitor ce va avea un alt nume, va fi produs in Europa, frate de fabrica cu Golf si va arata cam asa:

https://www.topgear.com/car-news/detroit-motor-show/calm-yourself-its-new-vw-jetta

Noroc ca mai este putin pana in Ianuarie cand o sa fie prezentat la salonul de la Detroit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De astazi am vazut ca vw vor scoate noul polo cupe... seamana izbitor de bine cu scirocco...dupa cum se stie vw a oprit productia pt scirocco..de ce ar face un polo cupe care ar semana izbitor de bine cu scirocco?

eu zic ca arata bine oricum.. ce pareri aveti?

Volkswagen-Polo-Coupe-Rendering-1024x660.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fiat tipo din fața și superb din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Normal ca a aparut noul Jetta, ca doar trebuia sa treaca si el pe platforma noua MQB.

  VW astea facute in Mexic, cum vin in Europa fara sa plateasca vama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca si Audi Q5 vandute in Europa, tot din Mexic vin. 

Arata interesant Jetta asta si pare mai calitativa decat actualul Jetta vandut in US.

Se vad cateva chestii la care au taiat ca sa mai reduca costul in varianta de baza: capota nu are brat hidraulic, nu mai sunt guri de ventilatie in consola centrala spate si gurile de ventilatie centrale nu par ca se pot inchide (asta e ceva specific masinilor vandute in US sau care au R&D pe aici gen Honda Civic 10).

Astea oricum sunt detalii si mai putin importante pentru majoritatea lumii. Ce ma deranjeaza putin e faptul ca multe dintr-astea nu sunt mentionate nicaieri de jurnalisti. Chestiile pozitive sunt usor de vazut in poze de catre toata lumea si m-as astepta ca fix un jurnalist cu experienta sa numeasca si partile negative ale unei noi generatii comparativ cu cea precedenta.

Motorul 1.4TSI are acum 147CP (3 mai putin fata de modelul curent) si e cuplat fie la o cutie AT8 (cu convertizor) sau M6. 

Nu stiu daca are suspensie independenta pe spate sau nu.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici zice că deși este pe platforma MQB, nu are suspensie spate independentă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Iulian M said:

Motorul 1.4TSI are acum 147CP (3 mai putin fata de modelul curent) si e cuplat fie la o cutie AT8 (cu convertizor) sau M6.

Toate au 147-148CP. 150cp e doar comercial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi vin sub forma de colectie CKD in acte , au o portita legala de care se folosesc pt a nu plati vama 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Info despre noua Jetta direct la ei pe site. http://www.vw.com/models/2019-jetta
Ai mare dreptate @Iulian M legat de jurnalisti

Nu inteleg de ce nu are suspensie multi-link pe spate daca modelul 2017 are(2018 unde e?) , puteam sa jur ca si 2017 este pe platforma MQB.
Ca fapt divers Jetta disparut de pe siteul VW Romania si din configurator.

Am tot citit si se pare ca in NA nu o sa aiba faruri LED dar in Canada da. De Europa nu se scrie nimic deci presupun ca nu o sa fie disponibila? ( gasit stirea :(http://www.carscoops.com/2018/01/sorry-europe-you-wont-be-getting-2019.html
Ma batea un gand la un upgrade dar exteriorul lasa de dorit desi la interior imi place ( mare minus pt ca au scos gurile de ventilatie in consola centrala spate )
Bratul hidraulic pentru capota nu a existat pe Jetta mk6 deci e neglijabil in comparatie dar un detaliu important daca avea
Ma uimeste ca in continuare modelele US nu au plasticele pentru bratele de la portbagaj..

Alt video aici https://www.youtube.com/watch?v=ibsLmlnnQe8&index=30&list=PLAlY70MTtE3PrP5LkGL0aQgbO-X5Qszfh

Detalii despre interior https://www.autoblog.com/2018/01/15/2019-vw-jetta-interior-detroit-naias/#slide-7212186

 

Modificat de Mask001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Mask001 said:

Ma uimeste ca in continuare modelele US nu au plasticele pentru bratele de la portbagaj..

Nu au pentru ca nu ii intereseaza pe americani. Am avut discutia asta cu niste colegi la serviciu si ii doare'n pix de clima auto, plastice si detalii minore. Ce ii intereseaza cel mai mult e motorul, cutia si fiabilitatea. Ii intereseaza sa nu se strice, sa ii coste putin revizia si daca se strica, sa coste putin reparatiile.

Multi mai au si impresia ca orice revizie la o masina germana pe aici costa 500$+. 

Ca fapt divers, nici Ford Fusion (Mondeo) vandut in US n-are brat hidraulic dar Ford Mondeo in Europa are. Acel plastic pentru bratele de la portbagaj lipseste la majoritatea marcilor non-premium in US. Aceleasi marci vandute in Europa au acel plastic. E interesant da vazut noua Jetta lansata in Europa si facut o comparatie. Eu cred ca Jetta EU va fi mai calitativa decat cea prezentata la Detroit. 

VW nu prea vinde in US (si totusi vinde mai mult ca Mazda) pentru ca masinile sunt mai scumpe datorita detaliilor mici si nu cumpara lumea ca nu e piata lor care sa apricieze asa ceva. Cu variantele noi, incearca cumva sa faca modele mai particulare pentru piata din US.

De exemplu, Golf 7 Facelift nu mai are torpedo cu racire (acea rotita cu care poti lasa aer rece sa ajunga in torpedo). 

Mie imi place acea luminare cu LED interioara. 

Sunt curios daca vor aduce cutia AT8 in Europa si sa renunte la DSG7 (vad ca mai multa lume a fugit de cutie auto pe VW datorita acestui DSG7 uscat).

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta nu va fi adusa in Europa. Am vazut review-uri si dpmdv este un plastic ieftin, calitativ sub generatia anterioara. Bine, la toate modelele noi Vw este asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata preluata de la Passat, linia laterala de la Superb si spatele de la A4. Mai tare ca toate :biggrin:

 

Plastice tari all over.

Nu-mi place asezarea gurilor de ventilatie. Te izbesc in fata sau cel mult in jos. In mod normal le orientez in sus catre parbriz/tavan, mai ales vara.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Jetta nu va fi adusa in Europa dar cine stie poate poate. Masina la exterior nu impresioneaza si cum ati zis mai sus este o struto-camila si nu in sensul bun cel putin frontal.  La interior insa sunt cateva care imi plac foarte mult - ceasurile de bord digitale, sistemul multimedia, ambilight si scaunele care zic ei ca au functie de incalzire si racire

@kpk1 am vazut apoi si reviewul asta si pe langa stangacia omului am vazut plasticele tari de pe usi, mai putin locul unde pui cotul (la fel ca la Jetta 2017)

Ce am mai observat si probabil ca nu se va spune in comparatii versus modelul anterior este ca nu are cotiera pentru pasagerii din spate care se poate scoate a.i sa poti cara cea mai lung (schiuri) - videoul de mai sus minutul 3:55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am găsit pe net, câteva poze cu noul B9. Nu știu cât de reale sunt, par mai degrabă ale unui B8 restilizat.

vw-passat-illuazeaz.jpg

images.jpeg

e332b98ca0d9dd5c8d513b40af6828f5--vw-passat.jpg

Modificat de xplozia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)
  • voinea featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!