Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Cam la 10.000km (unii il schimba si la 15.000) si nu mai mult de 1 an sa treaca intre schimburi si filtrul de ulei la fiecare schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

observ ca aici se trateaza problema schimbului de ulei de parca am avea dacii unde se schimba uleiul cand il simteai intre degete ca nu mai unge.

Consider obligatoriu ca in motor sa se puna acelasi ulei de cand e cuparata si pana ajunge la fier vechi.(fiecare mama de ulei are o densitate si o fluiditate de la producator la producator, chiar daca pe cutie scrie acelasi lucru)

daca folosesti acelasi tip de ulei, schimbul se face din 15 in 15 mii(daca faceti alte combinatii il schimbati cand vrei voi din 5 in 5 sau din 50 in 50)

Ex clar:

Amic motor diesel PD de 101 cai a pus la masina mereu 505 01 Aral

La 30 mii km (adica la al 2-lea schimb de ulei al masinii)ii greseste mecanicul uleiul si ii pune 505 00 Aral (si ii spune ca nu e nici o problema dar ca sa tina o jumate de litru in portbagaj ca daca ii scade nivelul sa completeze)

dupa 2500 de km (facuti cu mine in masina pe autostrada) i se aprinde becul in bord de la ulei. Verificam, nivel scazut ulei, verificam si pe dedesup nu cursese pe nicaieri. Completam totul bine si frumos... ajunsi la destinatie tot uleiul schimbat cu 505 01 asa cum trebuia la masina (folosit initial, indicat de constructor), nu s-a mai aprins becul niciodata si nivelul nu a mai scazut(f putin ceea ce e normal la diesel in 15 mii de km)

explicati voi smecheria asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol TXT 505.01 pe care-l schimb la 10mii km. Pun 4L la revizie (ajunge cam pe la jumatatea indicatiei de pe joja) si pana la schimbul urmator mai completez inca un litru. Filtru de ulei il schimb la fiecare revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dl. Mack pt motorul de 1.9 diesel (si eu tot 74 de Kw am) se folosesc 4.5 litri de ulei si nu 4!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, prefer sa fie joja la jumate. oricum, atita vreme cat nivelul e permanent in zona hasurata, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explicati voi smecheria asta!

PD are nevoie de norma 505 01, nu 505 00. Destul de concisa explicatia? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ice, dar "smecheria" se referea si la partea de "ce ulei sa mai pun in motor" tratata mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu la masina mea pe capacul de la motor scrie in germana, sau cel putin asta cred ca inseamna, ca trebui sa folosesc numai ulei 0w30.

Din cate am vazut eu 0w30 este pt longlife.

Credeti ca ar fi mai bine sa renunt sa pun ulei de asta in motor( si sa iau unul 0w40,sau 5w40, care implicit este mai ieftin) si sa fac schimb la 10 mii sau sa continui sa pun ce recomanda producatorul, 0w30, care e mai scump, si sa fac schimb nula 30mii, ci la 20de mii?

L.E.:Am gasit raspunsul in sectiunea TDi, multumesc inca o data

Modificat de cretu_dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu folosesc Mobil 1 5W-40, TDI(PD), garantat 15.000 km...am facut deja 8000 si nu a scazut nivelul deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cind am luat nmasina, filtrele de aer si polen erau ok, am mers prin bucuresti si ... cit de cit provincie, iar dupa 4000 km, cind le-am verificat, aveau cite o juma de kil de tarina in ele, asa ca la 15 000 km, cre ca e direct caramida :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un var care lucreaza la Cardinal Motors in Ploiesti, e mecanic. Eu am luat masina de o luna din Germania si ieri am fost la varul meu ca sa-mi schimbe uleiul...si ce mai trebuie pe acolo. a verificat-o varul meu si mi-a zis ca filtrul de motorina e schimbat de curand si ca nu necesita inlocuire, filtrul de polen la fel. Deci mi-a zis sa cumpar doar filtru de ulei, filtru de aer si, bineinteles, ulei. Uleiul pe care mi l-a recomandat el a fost Castrol Softec (5W-40). In consecinta am luat uleiul recomandat de el (39 RON/litru), filtru ulei BOSCH (22 RON) si filtru aer (19 RON). Toata treaba asta ma costat putin peste 230 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ai cumparat astea din alta parte decat de la crdinal, pp ca ai fost la varul tau in service sa le schimbi, ti-au completat si pe cartea de service sau se completeaza doar daca le cumperi de la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am un Golf 4, 1.9 TDI cu motor ALH. Desi in carte scrie ca trebuie ulei cu specificatia VW 505.01, la Midocar mi-au pus Castrol Softec ce are specificatia 505.00 si asta in conditiile in care am vrut sa aduc eu uleiul recomandat iar ei nu au acceptat.

A trecut de atunci un an, nu am avut probleme, iar acum trebuie din nou sa fac din nou revizia.

Deci ce sa mai cred?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ALH norma VW 505.00 este F. buna (cu schimb la 15k km. - revizie fixa). Eu ti-as recomanda un tip de ulei pe care il folosesc , si sunt f. multumit , Liqui Moly Diesel Synthoil 5W40 - full sintetic (bidon de 5 l. si pret rezonabil). Am folosit candva si Castrol cu aceeasi norma VW dar Liqui Moly parca "merge mai bine" !

P.S. La Liqui Moly pe eticheta scrie "Made in Germany" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si pe mine ma batea gandul sa fac in ian feb un schimb de ulei. Spune-mi si mie te rog la un motor AHF din 99 - 2k ce tip de ulei trebuie? N-am carte tehnica si nu stiu multam.

Liqui Moly zici? Mai bun ca AAL sau Castrol?? interesting....

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna. Pun acest reply pentru a va da si voi cu parerea la informatiile din fisierul atasat ce se refera la schimbul de ulei. E adevarat ca informatiile sunt mai sumare dar poate mai e cuiva de folos. La atasare am observat ca fisierele trebuie sa fie <=500k.Concluzie: le pot trimite cui le vrea,pe pm. Numele lor este: service interval si tdi_system service.pdf.

Modificat de mvo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mecanicu mi-a zis sa iau 4l de castrol 5w-40 Softec (nu prea am inteles la telefon softec ptr ca nu mai auzisem denumirea) asa ca am mers la ... selgros si metro si nu am gasit numai MAGNATEC sau asa ceva am luat deala am facut vreo 2 schimburi cu magnatec si totul e ok la primul schimb n-am complectat nici juma de litru la al doilea care urmeaza zilele astea nu`mi dau seama ptr ca mi-a crapat racitorul de ulei si la schimbul piesei s-a scurs cam 1 litru si a trebuit complectat.

tot am vazut ceva castrol ptr motoare cu multi km (peste 100.000km parca) dar nu cred ca merita sa bag deala ptr ca nu`mi papa uleiu`

Mai ii o faza cand mi-am schimbat racitorul de ulei si a trebuit complectat mecanicu mi-a dat Castrol TXT sa bag a zis ca merge si ala peste magnatec si inca ii si mai bun ... eu castrol TXT si softec nu am gasit in metro-selgros vreau sa mentionez ca magnatec are un pret mai rezonabil la selgros-metro decat la magazinele de piese auto si ca la selgros l-am luat cu vreo 30 lei mai ieftin decat era la metro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ALH norma VW 505.00 este F. buna (cu schimb la 15k km. - revizie fixa). Eu ti-as recomanda un tip de ulei pe care il folosesc , si sunt f. multumit , Liqui Moly Diesel Synthoil 5W40 - full sintetic (bidon de 5 l. si pret rezonabil). Am folosit candva si Castrol cu aceeasi norma VW dar Liqui Moly parca "merge mai bine" !

P.S. La Liqui Moly pe eticheta scrie "Made in Germany" !

Liqui Molly bagam in dacie. Dupa ce am bagat Mobil1 15W40 era racheta. Dupa parerea mea uleiul pe care-l recomanzi e ceva mai bun decat Lubrifinul romanesc.

Eu unul nu m-as risca sa bag asa ceva la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

of of mai mai...mare agitatie mare schimbul de ulei!!!trebuie sa schimb si eu :) am citit,recitit si vad ca lumea foloseste pt AXR Mobil sau ARAL.cati litri intra de fapt?4,3L nu e asa?

este chiar mare importanta ce ulei ai folosit anterior? eu am avut OMV,ceva universal diesel! bax sigilat importat direct de la mama Austria OMV :lol:

am 162 de mii km...ce sa folosesc? aral/mobil1?si preturile cum sunt?sau mai bine intreb la wolksman? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este bun si OMV. Dar sa ai grija ca tu ai PD si iti trebuie ulei pt PD. E un pic mai scump cam cu vreo 10 ROM/litru. OMV nu face asa ceva din cate stiu eu. Eu am bagat la a mea 4 litri de in cap de Mobil si un flacon de duralube. Din octombrie 2006 pana acum am 8K km (masina are 148K acum) si uleiul sta la acelasi nivel ca si la schimb. De costat 4X49 ulei + 110 Duralube = 306RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.... ce se intampla daca bag la o masina care e PD ulei cu norma 505 02, 505 00 !Cam care ar fi efectele negative ?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiile astea cu si despre uleiuri s-au mai discutat si la alte rubrici. Daca pui ulei non-PD la un motor PD ansamblul cama-pompaduza se va uza mai repede datorita frictiunii cu mult mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hremus sa sti ca OMV face si pt PD.ce am eu acum scrie foarte clar ca este pentru toate motoarele diesel,specificat clar inclusiv motoarele Comon-rail si Pompe-duse.maine fac o poza sa`l vedeti!

ma gandeam si eu sa pun si un Duralube.nu afecteaza cu nimic motorul?

Modificat de Brabus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un ulei GULF , a folosit cineva? sau a auzit de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hremus sa sti ca OMV face si pt PD.ce am eu acum scrie foarte clar ca este pentru toate motoarele diesel,specificat clar inclusiv motoarele Comon-rail si Pompe-duse.maine fac o poza sa`l vedeti!

ma gandeam si eu sa pun si un Duralube.nu afecteaza cu nimic motorul?

daca e pentru PD e ok. Referitor la duralube eu am pus pt ca era primul schimb de ulei pe care l-am facut de cand am adus masina. Motorul merge super. La consum difente nu am prea observat, probabil si din cauza uleiului ceva mai bun zic eu pe care l-am avut inainte (un Mobil 1 5W-30 parca).

INTREBARE: Voua cam cat de repede se incalzeste motorul dimineatza (sa zicem0 grade afara) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!