Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

la motoarele de 1.4 75 CP Castol recomanda 0w-30, 5w-30 si 5w-40. parerea mea ca ultimul e super.

referitor la filtre necht si mahle sunt exact acelasi filtru in ambalaje diferite. Purolator nu iti recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Eu folosesc RS 0W40 de la Castrol si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ie RS 0w-40 ca dupa cate stiu eu in Romania nu se aduce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Din Germania. Da, din pacate in Romania nu am vazut niciodata si nu inteleg de ce. Pret estimativ: 14 EUR/l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru europa de este este alta gama de castrol. ce faci daca ramai vreodata fara ulei si trebuie sa-l complectezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Cumpar cu 1 l in plus. Pot sa spun ca la cat ulei mananca este suficient si 1/4 l intre doua schimburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ie RS 0w-40 ca dupa cate stiu eu in Romania nu se aduce?

Se gaseste si in Romania ulei 0W-40. Am vazut Mobil 1 si-n Metro (0W-40) si Castrol pe la alte magazine din Iasi. Deci, daca cautati gasiti.

la motoarele de 1.4 75 CP Castol recomanda 0w-30, 5w-30 si 5w-40.

Primele doua, de 0w-30 si 5w-30 sunt uleiuri pt intervaluri de schimb long life (30k km) la mai multe motoare, nu numai la cel de 1.4. Cel de 5w-40 este pt schimb normal de ulei (maxim 15k km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrebat de Castrol RS 0W40 PENTRU CA ULEI 0W40 GASESTI PESTE TOT SI CA SA AI schimb prelungit pe Castrol trebuie sa apara denumirea Longlife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura ce ulei imi recomandati?Are 130.000.Astept pareri.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura ce ulei imi recomandati?Are 130.000.Astept pareri.

Multumesc!

ARAL 5W40, 33 Ron litrul.

Raport optim pret-calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat castrol 505.01 5w40 dar pe el scrie for TDI-PD. are ceva daca il bag in ALH-ul meu? am 4,3 l... imi ajung sau trebuie mai cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

din greseala cand am cumparat uleiul am luat 10w40 si mi-am dat seama dupa ce am plecat de la service(pana acum am avut 5w40).credeti ca poate dauna cu ceva?trebuie sa schimb neaparat uleiul sau pot sa-l mia las 9-10.000 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura credeti ca ar merge un 05w50 de la ARAL?Mai exact Mega Tronic?Acum masina are High Tronic(05w40)

Modificat de darkblack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am un bidon de 4 l de ulei:

BP Visco 7000, Premium Sinthetic, 0w-40.

Nu stiu daca imi foloseste sau daca se recomanda la motorul meu, de aceea va rog sa imi spuneti daca pot face urmatorul schimb cu el.

Insa, sunt dispus sa il marit, fara zestre, cu un motor care are nevoie de el, daca nu e bun pt al meu.

multam. :251:

pe bidon scrie: VW 500.00(11/92)/502.00/505.00(1/97)

Modificat de leeloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam sa incerc uleiul Aral 5W-50 dar dar MegaSynth care corespunde normelor VW 501.01 si 502 00. Din ce scrie pe site spune ca nu exista in Europa, chiar o sa ma uit prin magazine sa vad daca gasesc. Aveti idee de preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: pentru motoarele pe benzina , astea de mai sus sunt normele? 501.01 si 502.00? Care e faza cu normele astea? Difera doar intre benzina si motorina sau si intre motoare de acelasi tip dar cu cilindree si puterea diferita? 10x

Modificat de darkblack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motoarele pe benzina normele sunt VW 500 00; 502 00; 501 01 indiferent de capacitatea cilindrik

la cele pe motorina normele sunt: 505 00; 500 00; 505 01; 505 00

Am vazut uleiuri care se recomandau atat motoarelor pe motorina cat si celor pe benzina (Castrol TXT).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautand pe net despre ulei am gasit asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce sa inteleg, ca daca am bagat 505.01 (pe care scria ca este pt PD-uri) intr-un motor non-PD o sa am probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura ce ulei imi recomandati?Are 130.000.Astept pareri.

Multumesc!

masina mea adusa din DE avea Longlive (schimb la 50000 km - pe cartea service scria schimbat la 48500).

mecanicul de la D&C spunea sa cumpar Castrol TXT 5W30. 5L - 2.3 milioane. a intrat 4 L.... merge super si cred ca o sa-l schimb la 10.000-12.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bestie si eu cand am luat masina primul schimb l-am facut cu ulei pt TDI-PD si nu a avut numic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb uleiul la masina din semnatura. Inca nu m-am hotarat ce o sa-i bag. Inclin sa-i pun Aral ( tot Aral i-am pus si ultima data). Dintre tipurile aceste de ulei care mi-l recomandati?

ARAL TRONIC 431 - Clasa de vascozitate SAE 5W-40

ARAL SuperTronic LongLife II - Clasa de vascozitate SAE 0W-30

sau alta marca Mobil 1, Castrol, Havoline, si care or mai fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aceasta arie se discuta despre Golf4 si Bora. Nu stiu daca un raspuns de la vreun coleg ti-ar fi f util tie. Dar ai putea sa verifici daca Aral Tronic 5W-40 are normele care le cere A6-le tau. Daca da, atunci pune Aral pt ca este un ulei de o calitate f buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat aici, deoarece n-am mai vrut sa deschid alt topic care se referea tot la tipurile de ulei si schimbul de ulei. In principiu motoarele se aseamana intr-o mai mica sau mai mare masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa ce am lecturat tot ce s-a scirs pe aici as vrea sa va mai pun o intrebare: Cam la ce interval (in km) se schimba sau credeti voi ca ar fi mai bine sa schimbam uleiul?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!