Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Salutare...vin si eu cu o intrebare...probabil prosteasca dar nah...

Stiu ca uleiul se schimba la un anumit interval de km sau timp daca nu mergi prea mult cu masina...

Eu de ex schimb la 1 an chiar daca am facut doar 5k km...

Intrebarea vine pentru masinile noi ramase pe stock...

Concret,la o masina 2017,7 km in bord,luata acum,ar trebui schimbat uleiul sau acela stat 2 ani in masina trebuie luat de bun si mers cu el inca 10...15k km sau 1...2 ani cat recomanda producatorul?

Exagerez sau este un aspect la care nu se gandeste nimeni?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat dupa 2 ani(daca e vw 504/507), indiferent de nr de km. iar producatorul "recomanda" un nr maxim de km, gandit in teste de laborator, deci eu zic sa nu tii un ulei peste 10 mii km daca vrei sa mearga masina ca noua mult timp.

 

ps: la o masina parcata 2 ani nu-i crapa rulmentii si altele? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e VW dar uleiul functioneaza similar si la alte marci...

Concret...am ridicat problema dealer-ului si m-au linistit spunandu-mi ca inainte de a ridica masina vor face schimbul de ulei si filtre fara costuri suplimentare.

Cat despre rulmenti si altele...exista garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
dan golf variant 7.5

uleiul care trebuie il stiu la masina din semnatura si din auzite este ca la schimbul de ulei trebuie schimbat surubul din plastic si garnitura cu altele noi baia de ulei fiind tot din plastic intrebarea e pot sa ma risc sa o fac in regim propriu sau la reprezentanta acolo spunandumi-se ca daca nu e schimbat de un meserias autorizat se poate desface in mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!