Jump to content

Parbriz Incalzit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

On 1/29/2017 at 8:54 AM, marius_nij said:

Am un Passat 2013. Are buton de incalzire parbriz dar totusi parbrizul nu se dezgeata. Uitandu-ma atent la parbriz, nu am observat acele fire fine in el. Acum ori nu le vad eu, poate chiar sunt insesizabile si problema e la o siguranta, mufa ceva, ori parbrizul e schimbat si pus unul fara incalzire (m-am uitat la cifrele de pe geamuri si toate au cifra 3 - acea cifra ce da anul fabricatiei).

Mai e alta metoda prin care pot sa-mi dau seama daca parbrizul permite incalzirea?

la passat/vw nu e ca la ford, nu exista fire vizibile.

dezghetarea se face "wireless", cum se exprima VW "Frontscheibe heizbar (drahtlos) und infrarot-reflektierend"

Identificarea cea mai simpla a parbrizului incalzit este tenta rosiatica a acestuia vazut din unghi. Asta datorita acelei insertii pt reflexia radiatiilor infrarosii, care este aceeasi insertie care se incalzeste iarna.

Tot de mai sus e valabil pt passat B7. Pentru B8, sint 2 versiuni de parbriz incalzit si nu cunosc detaliile.

Cel mai scump, cel cu reflexie radiatii infrarosii este cel prezent si pe B7

parbriz1.JPG

parbriz2.jpg

parbriz3.jpg

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare :)

Ieri am fost pana intr-un parc de dezmembrari sa cumpar un parbriz incalzit. Dat fiind faptul ca am ajuns destul de tarziu ( trafic nasol) si cum a inceput ploaia de ieri, nu am apucat sa verific tot la el. Era prima experienta de genul si nu am stiut ce sa urmaresc. Ajuns acasa am vazut ca lipseste mufa din spatele oglinzii, practic acolo era masa de la parbriz. Am discutat cu vanzatorul si o va cauta sa o preiau. Din cate am dedus aceasta a fost taiata in graba de catre vanzator mai acum cateva zile cand s-a grabit sa dea singur parbrizul. Intrebarea mea este: a reusit cineva sa o repuna/lipseasca la loc ? Ma poate  ajuta cineva cu ceva sfaturi, cum sa preiau problema pe mai departe ? Din cate am discutat cu un prieten se poate, dar nu va fi usor.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
sergiu_titus

Salutare ! Am si eu o Skoda O3  2019 cu parbriz incalzit. Problema este ca pe ploaie si noaptea  vad numai curcubee de la farurile masinilor ce vin de pe contrasens si de la iluminatul stradal. Se poate ,,trai''  cu asta dar este cam deranjant.  S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ? Personal  as renunta  parbrizul incalzit si as opta pentru alte metode de dezgetare gen spray, racleta sau stat 5-10 minute pana se dezgheata de la aeroterma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa ii intreb pe cei care au aceasta optiune daca au probleme cu faptul ca raman doua zone in partea superioara care nu se dezgheata, ca in imaginea atasata.

20191207_170518.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am vazut Kamiq si Kodiaq ..ambele cu parbriz incalzit. La Kamiq se vedeau "firicelele" la Kodiaq, nu. Este alta tehnologie sau cum??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La Golf e incalzire fara sarme, printr-o pelicula invizibila de argint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 1/6/2020 at 9:53 PM, laur_vd said:

Am vazut Kamiq si Kodiaq ..ambele cu parbriz incalzit. La Kamiq se vedeau "firicelele" la Kodiaq, nu. Este alta tehnologie sau cum??

pai e postat doar un pic mai sus, sint 2 optiuni/tehnologii diferite, una cu firicele, alta fara:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna seara!O schema electrica pt montarea parbrizului incalzit la passat b6 din 2009?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dați mi va rog o schema simplificata a instalației de la parbrizul incalzit.Am luat de la dezmembrări toată instalația și mufele aferente dar nu înțeleg pe schema unde sa pun cablurile.Ceva care sa îmi spună traseul .De ex.:de la o mufat12 sau b din pinul 2 pana în climatronic sau în compartimentul sigur.motor la sc 27 etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ce inseamna exact optiunile astea doua asta referitoare la parbriz ( selectate dupa codul OEM la un parbriz Saint-Gobain ) ?

 

4GF = Windshield in heat-insulating glass

8ZH = Antenna for AM/FM reception, \diversity\""

 

Pe cele doua le am si trebuie sa schimb parbrizul

Acum am = fara incalzire , cu senzor ploaie / lumina , verde , parasolar sus

Are vreo treaba parbrizul cu antena ? sau e doar la luneta ?

 

 

asta inseamna parbriz incalzit si nu am optiunea :

4GS = Heat-insulating glass windshield

 

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La parbrizul incalzit (Golf) trebuia selectata o anumita antena, intrucat acel tratament cu argint nu permite receptia in conditii optime a semnalului gsm.  Vad si la receptia semnalului de internet mobil, cand telefonul nu e conectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, tavitara said:

asta inseamna parbriz incalzit si nu am optiunea :

4GS = Heat-insulating glass windshield

Nu, e doar o sticla care ofera ceva protectie termica. Iar legat de antena, scrie chiar acolo pentru ce e: diveristate - aka receptie radio mai buna. Daca ai mai multe antene separate fizic una de alta si combini semnalele de la ele in moduri mai mult sau mai putin inteligente, ai o receptie mai buna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez tot aici daca am inceput

Am pe masina un parbriz care nu mai e original - a fost schimbat in cand masina era in garantie - parbrizul asta arata absolut normal si uniform cand il privesti din afara , nuanta verde , dar cand e soare si esti in masina apare o banda sus ( heliomata ) care te protejezaza - deci nu e tot heliomat , doar banda de sus

- acest parbriz cum se numeste ? ca sa stiu ce sa caut exact , m-am obisnuit cu el asa

- nu cred e parbriz cu parasolar - alea din cate stiu au tot timpul banda inchisa sus

Multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce putere absoarbe un parbriz încălzit? E comparabilă cu încălzirea lunetei?

Trebuie să înlocuiesc parbrizul și mă bate gândul la un retrofit care să folosească

butonul, releul și logica de la încălzirea lunetei (la care aș renunța) pentru a încălzi parbrizul,

dar nu știu dacă releul lunetei poate suporta curentul absorbit de parbriz. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand. In schimb, poti face montajul pe original,  cu panou de clima, releu, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost? Fără parbriz, doar celelalte piese (panou, releu etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe la dezmembrări,  ca za iti faci o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!