Jump to content

Reglare Faruri


andrein
 Share

Postare recomandată

Salut ! Am facut o gafa ! Am incercat sa imi reglez farurile singur pe un drum mai slab iluminat si desfiletand am observat ca invart in gol. Surubul s-a desfiletat complet iar cand am incercat sa il scot din locasul respectiv l-am scapat. E undeva prin interiorul aripii. Acum intrebarea e daca pot achizitiona unul pentru Passat 2001 ,1.9 74 KW AVB. Astept sfaturi multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am faruri de anglia, reusesc sa reglez ceva? Acum le tin maxim jos din motoras pentru a nu-i orbi pe cei care vin din fata dar eu vad 2-3m in fata masinii.

Vezi ca in interiorul farurilor trebuie sa ai niste mici tije de plastic, prinse pe carcasa lupelor, cu ajutorul carora poti misca obturatorul din lupa. Nu fac minuni, dar ajuta cat de cat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am reglat farurile la un electrician de la Dacia, avea un dispozitiv cu oglinzi si chiar le-a reglat bine dar am schimbat si becurile cu unele Osram Nightbreaker Unlimited Plus si alta viata.Costa 25 lei reglarea si merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Stie careva prin Piatra Neamt vreun service care chiar se pricepe sa regleze farurile ? Pentru ca am fost la unul pe varianta (nu-i dau numele ca sa nu se considere ca incerc sa-i fac reclama negativa, or fi buni dar la reglat farurile nu cred) si mi le-au reglat asa bine ca bat prea in jos acum. Daca inainte bateau binisor, (luam rar flash-uri de la ceilalti participanti la trafic, dar observasem cum farul din stanga bate mai sus si de asta am vrut sa le reglez), acum bat prea in jos si e aiurea noaptea ca nu vad prea multi metri in fata masinii. Folosesc becuri halogen cam ce e mai bun pe partea asta, am si Philips Xtreme Vision 130% si acum am puse Ring Xenon Ultima, dar degeaba sunt ele mai puternice ca datorita reglajului vad cam vreo 20 m cu farurile puse in pozitia "0".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut....Am dat peste cap la reglaj la un far marca sonar încercând sa dau faza scurta mai în dreapta. ..s-a auzit o pocnitura în interiorul farului....s-a rupt ceva sau e doar sărit ceva de pe acolo???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci, greu de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, si eu am patit la fel cu 2 faruri, unul Valeo si unul Tyc la Leonul meu, de obicei cand pocneste asa inseamna ca a ajuns la maxim cu reglatul, mai mult nu merge. Daca continui sa invarti, pocniturile alea se tot repeta dar oglinda la far ramane la locul ei. TYC-ul l-am dat jos de pe masina ca s-a matuit si l-am chinuit la rece cu reglajele sa vad si eu cum functioneaza intreg ansamblul asa ca nu cred sa cedeze reglajul farului  doar de la o pocnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde daca mai misca inapoi sau nu oglinda- reglajul.

Teroetic nu s-a rupt nimic daca in sensul invers merge reglajul .. daca nu... posibil sa se fi rupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Buna ziua! 

Am si eu o dilema: yocmai ce am aflat ca masina mea nu are xenonul de pe faza scurta omologat, asa ca m-am gandit sa intru in legalitate. 

Prima varianta

As vrea sa stiu daca pot monta becuri halogen ( cele ce trebuie pe Passat B5.5 ) in soclul pentru faza scurta, adica pe instalatia actuala.

A doua varianta

Daca nu se poate ceea ce am intrebat in prima faza, cat ma costa o instalatie normala pt Passat B5.5 1.9TDI 101cp?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca xenonul de pe faza scurta nu e omologat deduc ca e aftermarket, deci pus becuri xenon in locul celor halogen H7. Rezulta ca poti pune linistit la loc becurile halogen H7. Instalatie originala xenon pt masina ta nu merita, implica multe costuri (faruri cu lupa xenon OEM, motorase autoleveling, senzori autoleveling, calculator autoleveling, balasturi, spalatoare faruri, probabil si centrala de lumini schimbata). Incearca la becuri halogen Osram NightBreaker Unlimited, nu tin mult dar bat mai bine ca becurile standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!acum ceva timp mi s-a spart sticla la farul din staga(Golf 4 1.6 16v 2003 )..am dat comanda de altul,toate bune..am fost la un service de l-am montat,iar seara cand am iesit am vazut ca batea doar jumatate din cat ar fi trebuit sa bata,partea stanga de langa carosabil nu se vede absolut deloc...reglarea din motoras sus-jos merge deci iese din discutie problema asta..am incercat si cu reglajul manual...acolo unde bagi imbusul dar tot degeaba..nu inteleg care ar fi problema.Tind sa cred ca farul o fi vreo chinezerie cine stie pe unde facut.O sa revin in curand si cu o poza,poate stie cineva mai bine care ar fi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de cat ai dat pe far iti spunem si daca e original sau atermarket. Far hella(original) sare de 400 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 lei..clar aftermarket.Cred ca o sa-mi iau unul original.Dar totusi se poate face ceva in privinta problemei cu faru asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul se regleaza si pe suportul negru de plastic de sub el; cel putin asa e la Octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/14/2016 at 11:51 PM, Adrian119 said:

200 lei..clar aftermarket.Cred ca o sa-mi iau unul original.Dar totusi se poate face ceva in privinta problemei cu faru asta?

 

Daca e TYC farul nu ai ce-i face, asa sunt ele. Incearca reglajul pe orizontala stanga-dreapta. Mergi la un service, reprezentanta si solicita un reglaj de faruri si atunci ai sa te convingi daca farul e reglat prost sau e prost farul si nu ai ce-i face (cum e cazul la TYC).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Leonard_Ploiesti
On 20.04.2012 at 0:32 PM, TIBI_84 said:

Eu am gasit un atelier/service mic ,unde sta pana mi le regleaza cum trebuie.Mai mult,in cazul in care nu sunt multumit, revin (fara sa fiu taxat de doua ori).

Tipul are rabdare,iar faruri mai dificil de reglat cum sunt cele dectane NU EXISTA.

La perete/zid nu le poti regla ca la carte.Am incercat dupa ce am vazut un clip pe youtube...e frectie

Salut..poti sa imi zici unde este acest atelier/service mic in Ploiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am intampinat o problema recenta si nu imi dau seama ce sa ii mai fac sa o remediez, poate aveti voi vreo idee salvatoare. Am niste faruri aftermarket de la Depo GTI style, si recent mi-a murit butonul de reglaj pe inaltime, din pacate inainte sa moara eu ma tot jucam cu el pentru ca voiam sa imi ridic farurile mai sus, problema era ca butonul imi ridica farurile in sus si cand dadeam in jos..deci in consecinta mi le-a ridicat prea sus si a murit astfel farurile ramanand blocate la un nivel inalt in sus. Am incercat varianta imbus si am adus pana la maxim jos(pana imi pacane si roteste in gol) dar tot ramane in sus, am luat alt buton nou de reglaj dar el imi coboara doar 3 nivele si mie imi trebuie cam 6 ca sa nu orbesc pe nimeni(cu 3 nivele coborate tot ii bat in retrovizoare la cel din fata mea din 5m distanta). Nu mai am nici o idee ce as putea sa fac...m-am uitat si prin vcds dar nu am vazut nimic de reglat sa le dau mai jos limita. Deci concluzie farurile imi bat prea sus si cu treapta 3 la buton si din imbus nu mai merg lasate in jos. Ma poate ajuta cineva ? Am cautat pe forum cazuri similare dar nu am gasit nimic similar. Mai voiam sa mentionez ca m-am uitat in interior la tija care impinge farul in jos si parca mai are loc dar pacane si nu mai impinge din punctul ala.

 

Nu are nimeni nici o solutie ? Sa dau jos faru si sa il fortez sa treaca de pacanit ? In afara ca nu merge reglat mai jos si imi bate prea sus merg toate reglajele.

si mie imi pacane cand dau sa coboare, sa inteleg ca aia este limita ? dar tot imi bate sus la nivelul oglinzii retrovizoare la cel din fata mea la 5m distanta asta si cu 3 trepte in jos de la buton ca daca il las pe - imi bate mult peste masina lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai farurile montate gresit ? Prima data la montaj se regleaza farurile prin cele 3 suruburi de prindere (sau cate sunt). In principiu reglaj sus-jos il faci din surubul sau suruburile de sus din partea superioara - de acolo slabesti si lasi farul sa se duca mai in fata sau il tragi spre caroserie. Dupa ce e pozitionat bine acolo se face reglajul din imbus prin cele 2 puncte de reglare a oglinzii de faza scurta (verticala sau orizontala). Mai exista varianta ca ansamblul de oglinzi din far sa-ti fi sarit sau motorasul de reglaj faruri sa-ti fi iesit din suport. Verifica intai motorasul de reglaj daca este fixat corespunzator si are parghia de reglaj prinsa pe suportul de oglinzi, daca e in regula verifica daca iti joaca ansamblul de oglinzi, daca iti joaca inseamna ca este iesit de pe ghidaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum scoatem praful intrat pe la faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori suflat cu aer comprimat ori fie cu un aspirator cu furtun subtire si putere de absorbtie mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am nevoie de ajutor pt ca vreau sa imi reglez farurile la un G4, desi am mai facut-o foarte bine in trecut nu mai gasesc instructiunile pt reglajul la perete. Stiu ca se pozitioneaza masina la o distanta anume de perete, se pune un semn la perete pt fiecare far unde bate, apoi dai in spate la cativa metri (parca 5) si apoi din reglajul farului ajustezi cum trebuie. Daca stiti cum se face sau un link, video......

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.03.2017 at 8:06 PM, ham04 said:

Ai farurile montate gresit ? Prima data la montaj se regleaza farurile prin cele 3 suruburi de prindere (sau cate sunt). In principiu reglaj sus-jos il faci din surubul sau suruburile de sus din partea superioara - de acolo slabesti si lasi farul sa se duca mai in fata sau il tragi spre caroserie. Dupa ce e pozitionat bine acolo se face reglajul din imbus prin cele 2 puncte de reglare a oglinzii de faza scurta (verticala sau orizontala). Mai exista varianta ca ansamblul de oglinzi din far sa-ti fi sarit sau motorasul de reglaj faruri sa-ti fi iesit din suport. Verifica intai motorasul de reglaj daca este fixat corespunzator si are parghia de reglaj prinsa pe suportul de oglinzi, daca e in regula verifica daca iti joaca ansamblul de oglinzi, daca iti joaca inseamna ca este iesit de pe ghidaje.

Salutare, reglat si din suruburi la montare, verificat si motorasul este fix nu joaca, verificat si oglinziile nu joaca...si cu toate astea imi bate sus rau faza scurta. Nush ce sa le mai fac...ma gandesc doar sa dau jos sticla si sa repozitionez oglinziile. In poza de mai jos sunt cu butonul din interior dat la maxim in jos(3) si reglat manual din faruri la maxim in jos...

DSC_1105.JPG

Modificat de SanKraN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile sunt pozitionate corect in soclu ? Incearca sa le mai reglezi din cele 2 suruburi de reglaj sus-jos si stanga-dreapta. Adu farurile in pozitia 0 pe rotita si incearca reglajul la un perete. Sa inteleg ca problema asta e recenta nu ai demult, incearca sa-ti amintesti de cand s-au dereglat, in ce circumstante, poate gasesti rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!