Jump to content

Reglare Faruri


andrein
 Share

Postare recomandată

Mersi alex

Tibi am fost la un electrician si mai mult rau a facut decit erau inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit un atelier/service mic ,unde sta pana mi le regleaza cum trebuie.Mai mult,in cazul in care nu sunt multumit, revin (fara sa fiu taxat de doua ori).

Tipul are rabdare,iar faruri mai dificil de reglat cum sunt cele dectane NU EXISTA.

La perete/zid nu le poti regla ca la carte.Am incercat dupa ce am vazut un clip pe youtube...e frectie

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt si cutiile alea foarte vechi uneori, alteori nu stie romanu' ala cum trebuie sa se vada lumina in cutie si tot asa. Dupa ce mergi si inceri de 4-5 ori la oameni diferiti si tot nu vezi noaptea pe drum asa cum se spune ca ar trebui, presupun ca-ti vine sa te mai apuci si singur de reglat. Si eu mi le-am reglat tot asa la service, dar din fericire au iesit bine din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reglat luminile la o statie itp dar acasa cand am vrut sa mai sterg din erori am gasit la lumini "headlights not adjusted".Ala mi-a spus sa le dau pe 0 inainte de reglaj dar eu i-am zis ca-s cu reglaj automat.In fine acuma daca fac procedura de aliniere cu vagcom se va memora reglajul manual facut la itp sau le va misca din pozitia aia?Si procedura se face cu xenoanele stinse cum scie aici?http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/xenonalignment.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am o problema cu faza scurta a farurilor mele pe faza scurta dupa ce am efectuat revizia de 30k km in tranzit la service Bacau. Electricianul a verificat si farurile si a modificat pozitia lor desi nu avusesem nicio problema sau incident cu farurile; prea tarziu sa-l mai corectez, insa am zis ca asa trebuie sa fie.

La primul drum de noapte nu vedeam corect ca si inainte. In consecinta am fost la Avia in Pantelimon sa le verific si sa le aduca la pozitia originla (40 RON) insa eu nu sunt multumit de rezultat. Reglajul a fost efectuat cu acelasi echipament care regleaza individual farurile , insa nu-ti pot ajusta imaginea de ansamblu si sa ti le verifica "ca in fabrica".

In consecinta, va rog eu mult sa-mi indicati unde as putea sa merg sa redau farurilor lumina noaptea.

Mentionez ca becurile nu sunt schimbate din 2010.

Multumesc!

Modificat de florin31x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nimic daca era cutie pentru fiecare far in parte. Cutia aia are un boloboc sus si trebuie sa fie echilibrata in primul rand, in al doilea rand are niste inscriptii in interior care ii arata omului unde trebuie sa duca fascicolul de lumina al becului din reglaje. Daca nu esti multumit, inseamna ca reglajul s-a facut in bataie de joc! Daca umbli prin Bucuresti, pe unde vezi cate-un service, trage pe dreapta si intreaba-i daca regleaza faruri si daca da, pune-i sa ti le regleze si stai si te uiti si tu daca se face operatiunea corect ca e usor sa-ti dai seama ce are de facut omul ala acolo. In primul rand, pretul trebuie sa fie maxim jumatate din cat ai platit la reprezentanta si in al doilea rand, ai grija sa fie cutia echilibrata si sa-ti faca reglajul si pe faza scurta si pe faza lunga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o intrebare? mai exact, cum se regleaza efectiv farurile la un golf 4? ce inbus trebuie, si daca aveti si vreo schema in acest sens? mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are cineva idee, sau eventual o poza cu motorasul de reglaj la farul de golf 5 ? trebuie sa schimb farurile si nu am idee cum se scoate...sau daca se scoate, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa reglez si eu farurile dupa tutorialul de reglare la perete si am niste chestii care vreau sa fie sigure ca sa nu fac vreo boacana:

-ptr reglajul pe orizontala, daca strang se ridica fasciculul de lumina si daca desfac coboara corect?

-ptr reglajul stanga-dreapta daca strang ar trebui sa se duca spre dreapta fasciculul?

-la Golf daca este contactul pus si semnalizarea este pe dreapta se va aprinde doar faza scurta de pe dreapta ca sa nu mai trebuiasca sa scot mufa de la faruri?

-Daca a reglat cineva la Golf 4 TDI, aveti idee cam la ce inaltime sunt farurile ca sa am o idee daca nu reusesc sa proiectez exact pe perete centrele farurilor?

Adica m-ar interesa pentru Golf 4 cam care este distanta dintre centrele fazelor scurte si la ce inaltime, astfel pot sa stiu si eu macar daca trag o linie orizontala la o inaltime de y cm si reglez farurile sa bata 7.5 cm sub acea linie inseamna ca tot e bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te complici asa., mergi la un service care are aparatura de reglaj, pentru 20-30 de lei ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane,apeleaza tot la Ionut(cel cu farurile),eu acolo le reglez.E foarte de treaba baiatul(daca ai mai luat legatura cu el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima oara la ITP tot asa am zis hai sa las omul sa le regleze , ca deh are aparat...

Concluziile le-am tras sambata cand am dat farurile jos:

-farul din stanga sarit surubul de reglaj orizontal din nuca de la suport becuri, a strans omul de imbus pana nu s-a mai putut

-farul din drepta desfacut surubul la maxim, aproape ca a crapat plasticul

Asa ca prefer sa le desfac eu capacele si sa ma uit sa vad pe unde e surubul ca sa vad daca am ajuns la maxim, ca nu mai stranga altii pana se rupe pe acolo...

Daca nu reusesc la perete inseamna ca mai trebuie miscate farurile din suruburile in care sunt prinse si apoi incercat de reglat din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat aseara sa reglez dar e cam nasoala treaba cred ca trebuie sa mai dau bara jos odata.

Asa ca si idee la Golful meu inaltimea focarelor din faruri este cam la 65 cm.

La o cadere a farurilor de 1%, se scade din acesti 65 cm 1% din distanta pana la perete, adica daca masina e la 10 m de perete focarele trebuie sa fie mai jos cu 10 cm de linia de 65 cm.

Din pacate la mine farul din dreapta bate in asfalt la un metru in fata masinii :P deci trebuie scos si asezat in asa fel incat sa bata cat de cat ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce atata bataie de cap ... se poate merge intr-o zona neluminata absolut deloc, unde iti poti regla farurile sa bata exact la distanta pe care o vrei, exact pe directia pe care o vrei ... proiectia luminii pe asfalt, in fata masinii, nu o poate face niciun reglaj la perete, oricat te-ai stradui. Asa iti poti regla farurile cat mai bine, atat sus-jos, cat si stanga-dreapta, suficient de bine incat sa nu-l omori pe cel din fata ta. Sigur, conditia de baza este sa ai bun-simt, si sa-ti pese daca il orbesti pe cel din fata ta sau nu ... si sa stii ce ai de facut, sa stii cam cum ar trebui sa bata fasciculul de lumina ... Sa nu fie prea in stanga, sa nu fie prea sus ... etc, etc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu se regleaza la bun-simt pentru ca nu e o chestie masurabila...

Ele trebuie sa bata sub un anumit unghi si pe o anumita directie si de aceea se face acest reglaj la perete.

Poate si cei cu xenoane care iti vin exact in ochi le-au reglat la bunul lor simt ... care insa nu prea se potriveste cu cel al celorlalti.

Asadar cadere de 1% la unghiul farurilor si sa bata ca in tutorialele de mai sus si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca am mai vazut eu faruri reglate la perete, care bateau dupa cucuvele ... arata-mi unul care calculeaza 1% din unghiul de cadere al farurilor cand le regleaza la perete si ii cumpar eu o casa in Hawaii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

parerea mea personala 1% e intotdeauna 1%, pozitia lor e "feedbackuita" de un potentiometru. Intrebarea e , cum e reglajul lor de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e simplu, la 10 m de perete trebuie sa bata linia cu 10 cm mai jos decat cu masina lipita de perete, eu asa le-am reglat acum dupa ce mi-am montat lupele, e adevarat ca cu lupe poti sa faci reglajul perfect fata de oglinda normala cu halogen unde e putin mai greu, dar tot iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La un sistem de reglare automat al farurilor, ce ar trebui sa verific in afara de sigurante, daca farurile nu mai bat cum trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tester - vazut daca sunt erori; daca sunt, rezolvate acestea..

- efectuat reglaj faruri - puse in pozitia de baza cu tester-ul si apoi reglate mecanic pe regloscop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca am faruri de anglia, reusesc sa reglez ceva? Acum le tin maxim jos din motoras pentru a nu-i orbi pe cei care vin din fata dar eu vad 2-3m in fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Trebuie sa le schimbi cu unele conventionale

La tine farurile sunt proiectate in asa fel incat sa bata usor spre drepta masinii (ei avand axul drumului pe dreapta) si de obicei farul din stanga bate mai sus din acelasi motiv. E fix invers la noi unde axul drumului e pe stanga.

Nu ai ce sa reglezi, oricum ai regla tot rahatul ala e. trebuie schimbate farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau lipita folie sa anulezi coltul ce lumineaza in sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau schimbate oglinzile daca au geam clar cu unele normale, poate gasesti o masina avariata, pana atunci pune masina la perete si incearca sa blochezi fascicolul vertical ce bate spre stanga mai ales cel de pe farul din stanga ca sa poti ridica farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!