Jump to content

1.8 Tsi 160cp Vs 2.0 Tfsi 200cp


lile
 Share

Postare recomandată

Desi este Off-Topic si aici discutia propusa de bebeko, linkul pe care l-ai postat trimite la o discutie 1.4 TSI (TFSI in realitate 122 de cai putere) versus 1.8 TSI (TFSI in realitate, 160 de cai putere). Colegul a intrebat care l-am alege intre 1.4 TSI (TSI in realitate 170 de cai putere) si 1.8 TSI.

Ca sa raspund la intrebare, eu consider ca nu are nici un avantaj 1.8 TSI in fata lui 1.4 TSI (170 CP) din motive evidente, cilindree mai mare/putere mai mica si de aici rezulta taxe,consumuri etc.

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Sorry de eroare si de OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a reinvia putin topicul, (chiar daca sunt putin OT, dar pt a nu mai deschide unul nou) am si eu o intrebare: care motor ar merita banii intre 1.8 tsi ( 160 CP) si 1.4tsi ( 170 CP) ???

In primul rand as avea o intrebare la tine:"la ce model de referi?". Pentru ca eu nu stiu un model VAG care sa aiba ambele motoare in oferta (poate ma si insel).

In al doilea rand, daca ne referim strict la motoare, eu as inclina inspre motorul 1.8TSI, pentru ca e mai "ieftin". Spre exemplificare, am facut urmatoarea comparatie intre doua modele similare (cel putin in viziunea), tinand cont ca impart aceeasi platforma: VW Golf 1.4TSI/170cp GT Sport si Seat Leon 1.8T(F)SI/160cp Sport-Up. La prima strigare avem 20314Euro vs 17849Euro, ambele fara TVA. In plus, Leon-ul are in standard ceva mai multe dotari decat Golf-ul. Daca mai adaugam si ceva optionale la fiecare (trapa, pachet lumini, pachet iarna samd.) diferenta sare de 4500Euro.

Pe linga pret, as mai vedea un atu in favoarea 1.8T(F)SI-ului: tuning-ul. Chiar daca si 1.4-ul poate fi adus la 200cp, parerea mea este ca acest motor la 200cp este aproape de limite, pe cand 1.8-ul mai prezinta inca potential de crestere. In plus, fiind inca o tehnologie noua (ma refer la turbina+compresor), nu sunt multi tuneri care sa ofere acest upgrade.

Modificat de mircea1380
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!