Jump to content

Filtru De Particule


Tanase
 Share

Postare recomandată

Am un A6 luat de 3 saptamani din Germania si deja s-a aprins indicatorul di bord referitor la filtrul de particule de vreo 3 ori. Am respectat instructiunile din carte, am mers la drum intins cu viteza indicata, s-a stins becul dar e neplacut ca la o saptamana sa trebuiasca sa ies seara la o tura pe centura... Oare e Bucurestiul atat de poluat sau trebuie schimbat filtrul respectiv? Multumesc anticipat, Alexandru :angry: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu vreau sa fiu rau si sa zic "search" dar pe tema asta a fost chiar o discutie foarte lunga in aria Skoda si puteai sa cauti si tu. Au avut probleme cu DPF-ul cei cu Octavia RS. Ai link AICI. Chiar daca nu este vorba de aceeasi marca de masina, multe probleme pot fi comune si rezovarea sau cauzele la fel. Spor la citit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit intr-un final sa citesc tot topicul la care m-ai trimis, legat de DPF dar discutia era legata de Skoda. Oare la Audi trebuie sa-mi fac update-ul de soft, chiar daca masina e din 2007? Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul de update, nici nu cred ca exista, dar daca circuli cu masina prin Bucuresti chiar nu inteleg ce vina are masina.

Totusi poti verifica la PBN sau PBV daca exista vreun update de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu update-ul de soft era una din cauze...se mai pomenea acolo si de motorina. Si da, chiar daca masina e facuta in 2007 pot fi inca probleme la care constructorul sa nu fi avut o rezolvare. Probleme care apar ulterior lansarii si se manifesta in tari cu aglomeratie, drumuri proaste, carburant la fel de prost, etc. Pentru rezolvarea unora se pot scoate versiuni noi de soft...nu zic ca este neeaparat cazul tau, dar sa nu crezi ca in cazul in care masina e noua, iese perfecta...uite, un exemplu il ai deja...problema ta. Probabil conditiile de functionare optima cu DPF nu se intalnesc la noi...sau trebuie adaptati niste parametrii. Daca ajungi in service, intreaba si acolo ce zic ei de asta...sunt convins ca au mai intalnit problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa merg pana la service sa vad ce zic si ei... Oricum, motorina am pus Rompetrol E5, m-am gandit ca e cea mai indicata... Sa vedem cum evolueaza... Masina nu cred ca are vreo vina, nu sunt suparat pe ea :( o iubesc chiar... Constructorul ar trebui urecheat un pic fiindca nu s-a gandit si amarata de Romanie si la traficul infernal de aici... Dar, MERGEM INAINTE, DESIGUR!!!! :(

Multumesc pentru sfaturi, baieti!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar s-a aprins becul ala astazi cu toata motorina lor E5... :Driver: Si mor ca pana la sfarsitul lunii n-am nici timp sa dau o fuga pana la PBN, prin urmare o sa merg diseara pe la Branesti, asa ca daca vrea cineva niste mici, insist, nu ezitati...

Oare prin telefon pot sa imi dea vre-un raspuns cei de la PBN???

Salutari si o seara placuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tanase, du-te musai la PBN sau mai bine la PBV2 si te rezolva cu o resoftare. Fa-ti o programare telefonica. Am patit acelasi lucru cu un A6 2.0 TDI nou, luat de la ei in mai 2007. Pana la 16000 de km nu mi s-a aprins becul la DPF niciodata. Dupa aia a inceput.. ajunsesem ca la 2-3 zile sa trebuiasca seara dupa program sa scot masina la plimbare.

Acum am cam o luna si jumatate si mi s-a mai aprins o singura data. S-a stins mult mai repede la plimbarea de rigoare. Insa luna asta nu am iesit deloc din Bucuresti. E de inteles!

Am schimbat ce-i drept si stilul de conducere un pic. Seara cand prind mai liber, nu mai schimb a 4-a ci o tin cu a 3-a pana pe la 3000. Asa.. constant..si preventiv ..Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!