Jump to content

Pierd antigel + nu am caldura


aura_dubalaru
 Share

Postare recomandată

Mersi sa rezolvat, nu prea cunosc eu care este cauza exacta, ca mecanicul mi-a inlocuit mai multe furtunase pe acolo, garnituri si vad ca totul este in regula.

 

Am o alta intrebare si nu gasesc prin functia de search un topic in care sa fie pe aproape de intrebarea ce vreau sa o pun, deci masina mea depaseste in orice fel taxa de mediu si nu ma pot apropia sa o inmatriculez in tara fara vreo 2000 de euro

 

Deci am Passat 2004 Berlina , 116cp 1.9 TDI

An: 2004 luna a 4-a

cmc 1896

co2: 149

Euro: 3 

 

Taxa mea calculata la fisc (fara sa fac rar) si pe siteurile de taxe de la drpciv si altii, imi da un pret exact de 1672.76 euro numai taxa de mediu, pai ce afacere este asta ?

Am dat 1700 pe masina (Anglia - dreapta)

 

Ce pot sa fac ? sincer am vorbit cu cineva sa o duc la bulgari deci sa fiu sincer statul roman este putin cam prostut de ce , pe mine in bulgaria cu tot cu drum ma ajunge 600, pai daca ma ajungeau toate actele in romania de inmatriculare in jur la hai 1000 de euro as fi bagat-o in tara dar este prea de tot ?

 

Vad ca este forum de B5 va rog frumos cei care aveti astfel de masini sa imi dati un raspuns cum cat va ajuns parca e imposibil sa cred asa ceva

 

Se poate un admin sau un moderator sa faca un astfel de topic aici, ca eu nu am access!

 

Multumesc

Modificat de crywolf1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    18

  • nic_nick86

    15

  • F l o r i n

    7

  • terminatoru

    5

OMG sa ii ia naiba de romani cu taxele lor, incet incet o sa ajunga in afara de loganuri si de masini benzinare in special golfuri sa nu iti mai permiti sa inmatriculezi asa ceva in tara.

Taxa poluare in Euro 1672.76Taxa poluare in Lei  7375.7

Ba frate 73 de milioane, sa fim seriosi si nici nu e motor peste 2.0 macar sa zici ca ar fi un motiv. Asigurarea ma va rupe iar, eu am 26 si am permisu de un an, clara treaba.

 

Mersi oricum, dar nici nu as avea cum sa ma gandesc sa bag asa ceva in tara.

Modificat de crywolf1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ziua buna , am citit tot topicul si nu am gasit rezolvarea problemei mele.

De ceva vreme(2 sapt) am observat ca masina mea pierde antigel:

passat 2001 , 1.9 tdi avf 131cp 

din cele inspectate de mine am observat ca antigelul de scurge noaptea cand masina stationeaza , pe undeva prin partea spate a motorului respectiv panoul ignifug.

am mai observat ca in serile mai calde gasesc "urma" pe asfalt mai mare , iar cand e rece mai mica

mentionez ca am schimbat distributia si pompa de apa la reprezentanta acu un an , tot atunci am pus si un termostat pe original

masina nu-mi creeaza probleme , se incalzeste si sta la 90 grade , nu face presiune in vas

am fost la un mecanic , am cautat toate furtunele ,am cautat acel T care intra apa in motor furtunul care vine in el si mai nimic.

daca mai stie cineva o piesa sau are vreo idee , va rog sa ma ajutati

problema nu e asa deranjanta , insa sa tot verific antigelul .... vine iarna, frig, zapada pe capota , stiti voi

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat si furtunele de la caloriferul de incalzire?Presiune in vas zici ca nu face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mentionat , mecanicul a verificat toate furtunele , inclusiv cele de la calorifer , nu prezinta semne umede  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate furtunele pe care le-a vazut. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un lucru e clar,pierzi antigel pe undeva.Acum daca s-au verificat toate , dar toate furtunele cum zici tu,mai precis tot circuitul pe unde circula antigelul,pompa de apa a fost schimbata anul trecut si banuiesc verificata din nou acum si coroborat cu zona in care iti apar urmele de antigel eu ma gandesc ca ai o problema de garnitura chiulasa,care de altfel e cunoscuta ca o problema la Passat,dar la asta ajungi numai dupa ce esti sigur ca restul, enumerate mai sus sunt intacte,adica nu exista pierderi pe la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma mai uit , desi in mers ar trebui sa curga/consume indeajus cat sa sesizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat,depinde ce distante parcurgi si la ce viteza,mai exact turatie , plus ca in mers motorul e cald si daca pierde/refuleaza pe la stutul de la vasul de expansiune antigelul se pierde in mers sau se evapora , esenta e ca, daca nu gasesti scurgeri,urme pe circuitul pe unde circula antigelul,te poti gandi la garnitura chiulasa.Dupa o distanta mai lunga parcursa, nu ai presiune in vasul de antigel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am zis , o sa mai verific , nu-mi place sa ma arunc cu capul inainte. Oricum multumesc de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica furtunul care trece pe sub tandem. De obicei acolo sunt pierderi de ulei si/sau motorina si cauciucul furtunului se distruge.

Se vede acolo numai cu lanterna si oglinda.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut cine ma poate ajuta nu își face returul acul stă la 90 si căldura cand baga cand nu baga si cand deschid capacul la apă refuleaza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din ce zici eu banuiesc a fi garnitura de chiulasa arsa. Mergi la mecanic sa verifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un service auto sa faci testul de gaze in instalatia de răcire, se pune pe vasul de expansiune. Daca lichidul de testat isi schimba culoarea e ori garnitura de chiulasa, ori racitorul de gaze fisurat (care are asa ceva). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!