Jump to content

Aburirea excesiva a geamurilor


Northman
 Share

Postare recomandată

Am o problema la temperaturi mai mici de 10 grade, nu se mai dezaburesc geamurile din spate neam. Am pus pe climatronic dezaburire, merge pt parbriz si 3/4 din geamurile fata. Apare din cand in cand o eroare pe climatronic la scanare cu vag-com, ceva de o clapeta cu semnal intermitent. Poate sa fie si din calte cauze, sau e ceva normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la temperaturi mai mici de 10 grade, nu se mai dezaburesc geamurile din spate neam. Am pus pe climatronic dezaburire, merge pt parbriz si 3/4 din geamurile fata. Apare din cand in cand o eroare pe climatronic la scanare cu vag-com, ceva de o clapeta cu semnal intermitent. Poate sa fie si din calte cauze, sau e ceva normal?

verifica filtru de polen - poate nu-ti mai merge la capacitate maxima ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se intampla la fel - n-am prea acordat insa atentie problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Eu nu am climatronic, dar geamul de la haion ar trebui sa se dezabureasc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba filtrul de polen (cabin filter). La praful din Romania se imbacseste destul de repede. Plus ca oamenii de la service nu le prea schimba. :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am climatronic, dar geamul de la haion ar trebui sa se dezabureasc
Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi rezitenta dusa, in mod normal cred ca butonul din bord nu ar trebui sa se aprinda, e ca si cum nu ai avea siguranta... cel putin asa mi se pare logic... iar releul ce functie are???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Alimentarea rezistentei se face printr-un releu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba despre dezaburirea lunetei , ci despre geamurile laterale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul e destul de vechi, initiat de mine - Am verificat filtrul de polen, care e ok. Cel mai probabil este de la climatronic, pentru ca am motorasul care comanda clapeta care regleaza debitul de aer proaspat defect. Nu m-am incumetat inca sa desfac bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Northman, cum ai descoperit asta, ai avut eroare pe VAG Com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

".....Apare din cand in cand o eroare pe climatronic la scanare cu vag-com, ceva de o clapeta cu semnal intermitent....."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spala bine toate geamurile, da cu un spray (Prevent) antiaburire, il gasesti la Metro sau Benzinariile MOL (7 ron), nu folosi recirculare aer, la dezaburire pune pe 25-27 gr C si 4 lini la ventilator. In spate trebuie sa iti mearca de pe butonul de langa avarie. Daca pui mana pe interior simti ca se incalzeste geamul.

Verifica si filtrul de polen, daca nu l-ai schimbat de mult...schimba-l, e 20-25 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si filtrul de polen, daca nu l-ai schimbat de mult...schimba-l, e 20-25 ron.

Din cate stiu eu e cam 70-80 ron..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba despre dezaburirea lunetei , ci despre geamurile laterale :rolleyes:

Citeste cu atentie TOATE post-urile!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi rezitenta dusa, in mod normal cred ca butonul din bord nu ar trebui sa se aprinda, e ca si cum nu ai avea siguranta... cel putin asa mi se pare logic... iar releul ce functie are???

Nu are legatura una cu alta, becul se aprinde la pozitia apasat a butonului, indiferenta ca merge dezaburirea sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura una cu alta, becul se aprinde la pozitia apasat a butonului, indiferenta ca merge dezaburirea sau nu.

corect , pai tu apesi pe acel buton insa daca acea " dunga" este intrerupta intr-un mic punct adio dezaburire , linia aceea nu mai este parcursa de curent si nu mai isi face treaba . :lol:

Toata dezaburirea este lagata in paralel asa ce este posibil sa se intrerupa o linie si celelalte daca sunt bune sa functioneze .

Oricum la un mom dat m-am interesat cat costa refacerea dezaburirii si mi s-a recomandat ca in banii aia sa inlocuiesc luneta , putin cam exagerat dar oricum nu ieftin .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bestie... Filtrul de polen nu are cum sa fie mai mult de 50 ron... poate daca e cu carbon activ ....

Eu am dat 25 ron, e nemtesc (Alka daca nu ma insel...nu mai am cutia). Daca il cumperi din service, normal ca e mai scump...e si montajul inclus.

Pentru cei care nu stiu cum se schimba filtrul de polen, gasiti un filmulet aici http://www.cincitdi.com/richc/cabinfilter.html

Tot pe acest site mai sunt si alte filmulete (filtru de aer, ulei, becuri si alte) Va trebuie Quick Time Player instalat! :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Northman La climatronic ai putea sa incerci o scanare:

Activare: Prin apasarea simultana a tastelor:

- ECON

- Recirculare aer

pentru cca 2 secunde.

Prin apasarea tastei Temp+ (rosu) se afiseaza urmatoarea eroare.

La sfarsitul listei apare „000“ – sfarsit lista.

Daca nu sunt erori, apare „444“ – nici o eroare.

Stergerea memoriei erorilor: Dupa afisarea „000“, se apasa tasta ECON pentru 2 secunde. Drept confirmare, apare „444“.

Parasirea modului: prin apasarea scurta a tastei ECON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se dezaburesc geamurile pe spate cu climatroniku dat drumu la maxim. Se deabureste doar parbrizu , geamul de la sofer si cel din dreapta lui si luneta, iar pe spate raman aburite ... As avea nevoie de ajutor in legatura cu un scan cu vag com sa vad ce mai are masina pe langa debimetru ... ;)

Sau macar sa ma imprumute sau sa-mi zik cineva de unde iau un cablu si programu ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Sper sa nu mai fie postat undeva vreun raspuns la intrebarea mea.

Situatia este urmatoarea:

Vesnic se aburesc geamurile pe interior la masina. Problema suparatoare este ca procesul de aburire are loc super repede ceva gen 20-25 de secunde ca nu mai vad aproape nimic afara. Am schimbat filtrele de curand (nici 200 de km parcursi). Filtrul de polen pe care l-am schimbat cu unul nou era uscat. Compartimentele unde vin filtrele erau uscate in momentul schimbarii filtrului. Dupa ce merg cu masina la spalat o mai sterg si eu suplimentar pe la chedere si unde mai observ cate o picatura pe langa faptul ca este stearsa de cei care o spala. Las si geamul crapat putin pentru a iesi eventuala umezeala. Nu merg in masina cu mai mult de 19 grade. Si totusi se abureste !

Cineva mi-a spus ca s-ar putea de la parbriz. Pe parbriz am 3 locuri unde e fisurat destul de evident de la pietrele aruncate de altii in trafic si ca s-ar putea sa intre pe acolo.

Am eliminat toate posibilitatile de verificare ? Imi sugerati si altceva sa fac ? Poate fi lipit cu ceva parbrizul in locul unde sunt loviturile de la pietre ? ... daca acesta ar fi motivul aburirii ? Mentionez ca am masina de 15 luni si pana acum nu am avut astfel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am parbrizul crapat longit. si pe verticala in stinga,dar nu se abureste deloc.Chiar rece fiind ,initial se abureste dar in citeva secunde se dezaburesc.Si tin clima la 25( si mai mult )grade.Nu stiu de ce ai problema asta,verifica si tu gurile de ventilatie,rezistenta lunetei...nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fiu inteles ... nu sunt crapaturi in sensul de fisuri pe geam ... sunt efectiv mici puncte de lovituri de la pietre ... unele mai mari in dimensiune :RO flag: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei aburirea geamurilor este cauzata de imbacsirea filtrului de polen. L-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!