Jump to content

Probleme generale servodirectie Polo 9N (Koyo & TRW)


Valllentin
 Share

Postare recomandată

@mslo nu prea cred ca potriveste cea de pe solenta, sau chiar daca potriveste fizic , nu o sa comunice cu masina si nu o sa fac functiile pentru care a fost fabricata.

chestia cu pompa de solenta am auzit-o la radio santz, asa ca nu trebuie luata de buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wortex, trimite-mi te rog un PM cu seria de

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa scriu pe PM pentru tine nu stiu de ce asa ca am scris aici

codul pompei este :VWAG6Q0423155AD

autoturismului: WVWZZZ9NZ5D029487

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai noroc, se potriveste ce-am eu. Ti-am trimis mail. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

din pacate la mine chiar a trebuit schimbata. am luat dupa o skoda fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@31claudiu La tine a potrivit deoarece sunt acelasi model. Polo 9n seat si fabia folosec aceleasi pompe servo. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiam asta, de asta m-am si bagat sa iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat eu pompa de directie ca am busit masina. si cum 9n3 o are dub bara fata s-a lovit si s-a spart

a costat 2300 RON. originala. noroc ca a platit-o BCR asigurari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza si pe mine pompa servo koyo.. caut innebunit dar nu am gasit pe nicaieri.. pe la nici un parc de dezmembrari

care poate sa ma ajute ii raman recunoscator.. una noua e 2400 RON :) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am gasit la o firma si una noua ii 1900 ron , am vb cu mecanici care zic ca asa sa cumperi una second hand daca primesti garantie ca fara garantie e asa cum ai arunca banii pe fereastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mana a 2-a am dat 250 euro.

dar am gasit destul de greu(in aprox 2 luni)

trebuie sa stai cu ochii pe anunturile de pe net :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am cumparat pompa noua cu 2000ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca la Polo 9N directia este electrica sau electro-hidraulica. Intreb pentru ca am vrut sa verific si eu nivelul de lichid de la servoc directie si ... mecanici mi-au zis dupa ceva cauatari ca am servodirectie electrica si ca nu am ce completa. I-am zis ca eu stiu ca e electro-hidraulica si el mi-a motivat ca nu vede pe cureau de accesorii nici o rola pentru pompa hidraulica...

Nu stiu daca m-a aburit...insa eu stiam si continui sa cred ca stiam bine.

Probleme nu am insa as vrea sa le previn si sa ii pun sa imi verifice si mie nivelul.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e electro-hidraulica; in spatele farului sting o sa vezi jos un capac verde; acolo se pune lichidul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Aditu poti verifica si tu nivelul lichidului fara sa te mai duci la mecanic. Asa cum a spus DragosR, in spatele farului stang, bagi mana si desfaci capacul verde si pe capac e o tija gradata. Trebuie sa se vada lichid pe tija respectiva. Daca e uscata completezi si tu dar trebuie sa fii atent ce tip de ulei ai verde sau rosu sa nu le incurci ca nu e bine :icon_thumright:

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, o sa ma uit mai bine insa nu am vazut pe nicaieri asa ceva. Eu am motor 1.4 tdi si poate e mai inchesuit sau in alta parte.

Cum se numeste tipul respectiv de ulei?

Multmesc inca odata Ionel... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Vezi ca s-ar putea sa fii nevoit sa dai jos bateria ca sa poti umbla acolo. Asa arate capacul de la borcan post-10189-1212061618_thumb.jpg.Eu a trebuit sa completez putin si am tras putin ulei hidraulic din rezervor cu o siringa si m-am dus cu siringa la magazin si am cerut ulei hidraulic pt servodirectie. Ca tip de ulei hidraulic am gasit ceva recomandat pt. Skoda atat pt. pompe TRW cat si KOYO:PENTOSIN CHF 11S,N 052 146 00,TL 52 146 sau PENTOSIN CHF 202,N 052 146 01,

TL 52 146. Datele sunt luate din manualul de mecanica de skoda. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

uleiul este 50 de ron si trebuie sa zici cand iei ca iti trebuie pt pompa electro-hidraulica sunt indentice pt skoda,seat,vw,audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnii mei, eu am inteles ca e electro-hidraulica insa nu se gaseste pe cureaua de accesorii...Asta ce sa insemne?

Cred ca am intrezarit bidonasul respectiv pe sub baterie ascuns... Bine ca nu am probleme ca sa trebuiasca sa ajung la el. Insa tot ar trebui sa verific si eu nivelul. Are si o denumire lichidul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Nu se gaseste pe cureaua de accesorii pentru ca pompa electro-hidraulica nu este actionata mecanic(antrenata de curea) ci electric. Lichidul este ulei hidraulic(citeste mai sus) si trebuie sa vezi ce tip se potriveste la tine ;)

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati aici cu incredere:

http://www.trami.eu

Sincer e un tip serios care a rezolvat multa lume decent. Orice problema cu servodirectii cred ca o peate rezolva. Nu-i fac reclama ieftina comerciala ci doar vreau sa-i indrum pe cei in dificultate sa-si rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca fiind nivelul un pic scazut al lichidului hidraulic sa faca sa se invarta volanul o idee mai greu? Adica in functie de nivelul uleiului sa mearga direcia mai usor sau mai greu ? sau sa influenteze reglajul in functie de viteza?

Mie mi se pare ca pe loc merge un pic-un pic mai greu decat ma asteptam...Poate doar mi se pare, ca nu am incercat la altul cum e.

Iar la viteza mare cum se manifesta reglajul ala in functie de viteza ca daca trag un pic de volan masina raspunde imediat si nici nu trebuie sa trga foarte greu? La voi cum se manifesta?

Nu cred ca am probleme :unsure: ci poate doar nu stiu eu cum trebuie sa fie...Si as prefera sa fie a doua varianta pt ca nu mi-a facut probleme. Incerc sa le identific din timp si sa le estompez :8: din cate vedeti.

Cu stima !

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se poate sa fie si din cauza anvelopelor. Conteaza foarte mult dimensiunea si nu in ultimul rand uzura lor.

Modificat de Bomba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt noi si am anvelope de 165/70/14 , deci inguste chiar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!