Jump to content

Probleme generale servodirectie Polo 9N (Koyo & TRW)


Valllentin
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am un Polo modelul nou si de citeva zile pierd lichid de servodir.

Nu am lovit masina nicaieri, nu am atins nimic, nu stiu ce se intimpla si cum.

Pe dedesubt nu se vede nimic ca sunt aparatori de plastic si sunt intacte nu se cunoaste nici o lovitura pe nicaieri, gropile le evit cit de mult pot, dar, cine stie.

Am completat cu lichid ca era curs aproape tot si s-a schimbat total senzatia la volan.

Are cineva vreo idee ce poate fi?

A mai patit cineva asa cu masini de la VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un Polo modelul nou si de citeva zile pierd lichid de servodir.

Nu am lovit masina nicaieri, nu am atins nimic, nu stiu ce se intimpla si cum.

Pe dedesubt nu se vede nimic ca sunt aparatori de plastic si sunt intacte nu se cunoaste nici o lovitura pe nicaieri, gropile le evit cit de mult pot, dar, cine stie.

Am completat cu lichid ca era curs aproape tot si s-a schimbat total senzatia la volan.

Are cineva vreo idee ce poate fi?

A mai patit cineva asa cu masini de la VAG?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai mergi la orice service pentru o constatare. Dau jos scutul si se uita pe unde curge. Locatii tipice sunt:

- Semeringul pompei servo

- Caseta de directie :rolleyes:

- conducte neetanse mai ales pe partea de inalta presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa verifici daca pierde caseta nu trebuie sa dai scutul jos. Virezi mult stanga si ai acces cu mana la burduful casetei in spatele rotii din dreapta. Se simte la pipait daca are ulei in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e... insa ai grija sa nu mentii prea mult timp volanul bracat maxim pentru ca solicita mult pompa de servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in service si se pierde pe undeva la imbinarea dintre pompa propriu-zisa, adica dintre partea metalica si rezervorul din plastic. am facut comanda de rezervor si de garnitua si sper sa se rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

Aveti idee de unde pot gasi o pompa de servo-directie pentru un vw polo 9N motor 1,2L - model 2004 ? Inafara de Augsburg si service VW.

Sau daca stiti unde pot repara una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de raspuns mayday147 insa cred ca mai ieftin ma va duce sa o iau la primul drum in germania. Preturile... sunt mult peste ce ma asteptam 25.000.000 pentru pompa... parca e un pret prea de tot, asta fara montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta sunt preturile pt Polo.Incearca poate gasesti mai ieftin cu piesa la schimb.

Am sa ma interesez si eu ntre timp... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Mersi frumos de raspuns mayday147 insa cred ca mai ieftin ma va duce sa o iau la primul drum in germania. Preturile... sunt mult peste ce ma asteptam 25.000.000 pentru pompa... parca e un pret prea de tot, asta fara montaj.

Salut.Cum ai rezolvat problema ? si ce a patit pompa ta? ca am si eu probleme cu pompa servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ingerul_danutz

cat gabii?!?! 2500 ron?!?!...aoleu scump domne scump,

si la mine a cazut pompa servo, face ca toate alea cand o fortez si am gasit la 500 ron la dl .alexandru

incerca pe www.dezmembrari.ro lasa un anuntz acolo si o sa te caute lumea, multa bafta

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat gabii?!?! 2500 ron?!?!...aoleu scump domne scump,

si la mine a cazut pompa servo, face ca toate alea cand o fortez si am gasit la 500 ron la dl .alexandru

incerca pe www.dezmembrari.ro lasa un anuntz acolo si o sa te caute lumea, multa bafta

incearca pe www.materom.ro,sunt foarte seriosi baietii si foarte prompti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut to all

am un polo 1,4 16v, din 2003 si din pacate nu-mi mai merge servodirectia. se aprinde un bec galben cu semnul volanului pe bord si trag de volan mai ceva ca la o masina fara servo.

am scanat cu vag-com si am urmatoarea eroare: 01309 - Power Steering Control Module (J500) 37-00 - Faulty.

din cate am observat, se refera la pompa electrohidraulica.

in trebarea este daca stie cineva unde pot repara asa ceva, sau care ar putea fi rezolvarea, in afara de a ma duce la reprezentanta sa cumpar una noua.

merci.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa se poate repara - se desface de pe masina si se inlocuiesc niste diode - , dar va merge pt scurt timp (cel putin asa a patit polo-ul sotiei mele) asa ca va trebui sa pregatesti 500 euro pt una noua ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti spune totusi pe cineva care face operatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te intereseaza in Arad, o sa ma interesez, pt ca nu stiu amanunte acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, nu stiam ca esti din arad, trebuie sa gasesc ceva prin bucuresti sau apropiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

:icon_thumright: Sal , am si eu o problema , am luat un vw Polo 1,4 tdi 2005 (12.12.2004) , masina este accidentata este afectata si pompa servodirectie , este o pompa electronica de tip KOYO , am auzit ca una nou este ft scumpa si in dezmembrari nu am gasit , ma puteti ajuta cu o solutie ?

Modificat de wortex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e de afectata pompa? pune eventual o poza. Cel mai indicat, cauta una second dar nu da banii pana nu o pui pe masina si vezi ca merge. Daca ai noroc gasesti si la 200€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borcanul pompei este distrus in totalitate si este rupa si o bucata din ea , unde pot gasi una folosida , am cautat pe demmembrai.ro si diverse siteuri dar nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de servo la directie. In urma cu un an am avut un polo 1.4 fsi si a inceput sa-mi faca figuri servo, ba mergea, ba nu mergea. La reprezentanta verdict" vinovat", trebuie una noua. Nu mai stiu pe unde am citit, dar mufa este jos, mai intra praf si apa. Asa ca a fost suficienta o curatare a mufei (pe acolo sunt si curenti de forta) si totul a revenit la normal. La vreun an, chiar inainte de a mege in probe pentru vanzarea masinii a facut aceiasi figura. I-am spus noului proprietar care este problema reala, ca nu este defecta pompa, nu cred ca ma crezut atunci dar mai apoi s-a convins. De la altii am auzit ca ar merge si o pompa de solenta, ca tot electrica este si cam se potriveste la debit si presiune.pompa este jos, langa lonjeronul stang, asa ca trebuie date jos scuturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mslo nu prea cred ca potriveste cea de pe solenta, sau chiar daca potriveste fizic , nu o sa comunice cu masina si nu o sa fac functiile pentru care a fost fabricata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca electronica si motorul nu este afectata, poti incerca sa cauti una defecta si sa schimbi partea superioara. Second gasesti pe la dezmembrari, dar atentie ca nu stii ce cumperi de aceea nu da banii pana nu ii faci o proba. Daca ai noroc poate sa mearga cativa ani sau poate sa merga o luna. Se mai poate verifica si numarul de ore de functionare. De la 2500 in sus se cam duc..... dar mai sunt si exceptii. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!