Jump to content

Probleme generale servodirectie Polo 9N (Koyo & TRW)


Valllentin
 Share

Postare recomandată

salutare si La multi ani tuturor..

mai am o problema cu servo..atat cat nu misc volanul dar si cand il misc(stg.-dreapta) servo se aude foarte urat(huruit) si am observat ca si noaptea cu luminile aprinse imi ia din intensitatea lor..ce poate sa fie?

si inca ceva..m-am trezit cu apa pe partea stanga a masinii in interior(sofer si spatele soferului) sub covorase..pe unde sa intre?unde sa ma uit? exista ceva sub masina(capacele ceva) care sa nu le am?

multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani si... :( fara belele :santa: Legat de zgomot nu stiu ce sa zic acum depine cand si cum apare si daca e permanent.Verifica nivelul uleiului hidraulic http://vwforum.ro/index.php?showto...el+ule+servo.Si la mine se observa o scadere a intensitatii luminilor la virare dar doar pe loc.Apa poate sa provina de la infundarea evacuarii scurgeriide la parbriz.....era postata undeva o schema.Nu stiu cat am fost de ajutor...... :)

Modificat de EL CID
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din pacate a murit de tot servo meu..am luat spray,am dat si pauza..acum nu-mi mai merge deloc servo-ul..asa ca daca stiti pe cineva priceput care sa se uite si sa-mi zica ce buba are ar fi minunat...aic in Bucuresti..ma gandesc ca atunci cand am dat cu acel spray sa fi facut ceva scurt si sa se arda vreo siguranta?unde sa ma uit,unde este panoul de sigurate ca eu nu l am gasit..multumim.

Modificat de maRR1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din pacate, ma numar si eu printre cei cu probleme la servo...

A inceput prin intarirea volanului la manevre bruste, inclusiv pe loc...

Verificat cu Diagnoza completa:

* VAG COM

* Curent baterie

* nivel lichid pompa servo.

Verdict: alta caseta de directie !!!

Se pare ca se prelinge pe bieletele de directie...

Costul uneia noua, cu cea exitenta la schimb : 25 bulioane...

Manopera inca 4...

Stiti daca se pot repara caseta de directie model TRW ?

De la mecanici am inteles ca nu...

Stie cineva de unde pot procura o caseta noua, la un pret ceva mai acceptabil ?

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista asi posibilitarea repararii casetelor insa majoritatea care o fac o fac fara factura si, evident, fara garantie. Este un risc enorm, mai ales ca discutam despre elemente de directie. Solutia cea mai safe este inlocuirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista asi posibilitarea repararii casetelor insa majoritatea care o fac o fac fara factura si, evident, fara garantie. Este un risc enorm, mai ales ca discutam despre elemente de directie. Solutia cea mai safe este inlocuirea.

Multumesc frumos pentru raspuns..

Intre timp am putea deschide un topic pentru casete reconditionate.

In grupul VAG, o caseta (cu cea veche la schimb) este 25 milioane.

Nu stiu daca este noua sau doar reconditionata. Garantia este pentru orice piesa 2 ani.

Ar fi interesant de stiut de la cei care si-au reconditionat caseta daca au mai intampinat probleme dupa repararea lor, atat pe perioada garantiei, cat si in afara ei. Sunt astfel de persoane printre forumisti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau sa cumpar o pompa de servo Koyo second...daca stie cineva ceva sa-mi zica si mie..multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,

am si io probleme cu un polo din 2005, m-am jucat cu volanul ( pe adancime si verticala) si acum nu imi mai pleaca servo, stie cineva de ce, a mai patit cineva asa ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

..citind cele relatate de voi mai sus incep sa-mi fac griji pt masinutza mea , pe voi la catzi km v-a lasat directia sau sa zic altfel v-au aparut problemele ?

eu am 72 de mii km , de cateva luni mi-am pus jante pe 16 ... kiar asa nashpa sa fie directia la polo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de ceva timp probleme cu servo. problema e caseta de directie. de acolo curge lichidul de servo. Pana acum completam cu lichid si ma tinea cam 3-4 luni. De acum ma tine cam 2 saptamani. Sunt nevoit sa schimb caseta (altii spun ca e de la semering).

Am vazut la dezmembrari preturi la caseta de directie incepand cu 5 milioane pana la 10. O intrebare am. Se potrivesc casetele de directie de la unele modele de VW sau Skoda? Daca da, care sunt acele modele?

P.S. aceasta problema am auzit-o la multi detinatori de VW Polo. Cred ca a fost o eroare al constructorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zsoltu : Polo meu are 130 de mii marea majoritate facuti in tara. Nu are si n-a avut nici o problema la servo. De un an si ceva e incaltata cu jante pe 15 si cauciucuri 195/50/15. Nu e o regula...asa ca nu te ingrijora de pe acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a aparut la 170 sau 180 problema. in rest totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o intrebare. servodirectia la polo 9N, 2004 e electrica sau electro-hidraulica? si ce lichid trebuie folosit, rosu sau verde?

Modificat de gadjo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La al meu din decembrie 2005 e electrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult deci sa nu-mi fac griji eu abea am 72 de mii km :D desi am 205 / 45 / 16 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007
La al meu din decembrie 2005 e electrica !

Esti sigur ca este electrica? Eu aici am gasit asta:post-10189-1275675242_thumb.jpg :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si cu si cu a mea e electrica servo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taticulvostru

servodirectia este electrohidraulica, adica principiul de functionare este hidraulic iar energia este data de un motor electric (nu de o fulie antrenata prin curea de catre arborele cotit al motorului, cum era la modele mai vechi)

Modificat de taticulvostru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Bratulescu Andreea

Buna!

Astăzi am avut și eu ghinionul sa ma lase servodirectia la Fox-ul meu. Nu știu dacă postez unde trebuie, dar din c

Modificat de Bratulescu Andreea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit posturile anterioare? Sunt unele cazuri asemanatoare cu al tau...

Oricum, nu ar strica o scanare sa vezi ce eroare are stocata.

LE: spre exemplu verifica... asta

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratulescu Andreea

Am citit posturile anterioare, dar nu sunt toate chiar asemănătoare, pentru ca unora ba c

Modificat de Bratulescu Andreea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate ai dat in vreo balta mai tare si ai contact imperfect la mufele motorasului...sau siguranta arsa...

Ai grija sa nu te puna sa schimbi servo degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cam cat ajunge o servo la mana a doua?

ptr polo koyo (sau fabia)

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,am o problema cam de un an la masina.Mi se arde foarte des o siguranta din bord de 5A de la servodirectie(volanul merge foarte greu).Nu se arde din mers.La plecare cand pun contactul nu se mai stinge volanul ala portocaliu din bord si directia e teapana.Am schimbat-o de vreo 8 ori cred.Toti mecanicii au dat vina pe pompa servo ca e obosita.Am observat ca se arde numai dupa ce am folosit AC-ul,asa ca nu l-am mai folosit de vreo 2 luni si nu s-a mai ars.Aiurea rau pe caldura asta fara AC.Are cineva vreo idee ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!