Jump to content

Probleme functionare lumini


alex_zuz
 Share

Postare recomandată

Sau cumperi un modul second hand, nu este asa de scump...si ai reparat masina, nu ai ascuns problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert. alexandru

Am decis sa anulez din soft(vcds)  semnalele luminoase si sonore.. E cea mai buna varianta(central convenience-adaptation si am schimbat valorile). Daca vrei sa cumperi alt modul sh trebuie sa fie acelasi cod, mai ales daca ai ceva full si posibil sa faci recunoastere la cheie, asta nu stiu sigur.. Doar am citit undeva. 

Modificat de Robert. alexandru
Greseala ortografie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Volkswagen Passat B5.5

Salut! Detin un Passat B5.5 si am urmatoarea problema. Am vrut sa schimb becurile de pozitie fata cu unele led de 0,5 w 18 lumeni, iar atunci cand l-am schimbat pe primul, acestavs-a aprins si s-a stins imediat iar acum imi merge pozitia doar pe partea dreapta. Care ar putea fi problema? Mentionez faptul ca am pus la loc becul normal crezand ca e de vina cel led si tot nu se aprinde. Problema este de la sigurante, daca da, care este aceea ca sa o pot schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu ai multe si ai poza cu legenda acestora, in panou. Daca nu o mai ai, ti-o pot cauta eu pe Google 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă salut prieteni, am sI eu o problema la vwpassat b5 din 97 .. azi am fost la spălătorie cu ea ,sI surpriză cand vin acasa opresc masina ,pozițiile, ce sa vezi luminile din interior raman aprinse la fel si bordul ,clipareste lumina din bord fara poziție de la buton ,fără cheie .Ce a rămas aprins fără poziție, becurile de pe număr, am avut leduri, le am luat si tot asa fac luminile .. am luat borna jos ,am pus-o, la fel.. cand scade tensiunea de la bord cand creste .. plus becurile de la usi ,gen butoanele..si bordul. Raman aprinse ..

Ce se poate intampla..?

Modificat de Jonny93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai apa la picioarele soferului, sub mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua !

Reactivez si eu putin topicul cu  o intrebare  legata de becurile de mers inapoi cutie automata 5 trepte  cod EYF  !!

Dintr-o data  becurile  pentru marsarier se aprind ca 2 lumanari ,  primesc  vreo 5,2 v ,.abia mi-au  dat  itp-ul cu defect minor ce trebuie remediat  si trebuie sa-l rezolv pentru data viitoare ..

Am cautat si nu gasesc  acel  contact (sonda) ca la cutia manuala pentru lampile de mers cu spatele.

Comanda da din cate observ , dar  nu stiu ce anume  comanda  acea tensiune ? ,contact in cutie, ecu al cutiei  ,ca  m-am invartit pe sub masina si  nu am gasit ca la cea manuala sonda pentru  mers inapoi .

Unde sa caut in ce mufa  sau  cum sa procedez !???

 

Multumesc anticipat !

Modificat de kills1402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai mufele din pillar stanga sofer, jos, la picioare. De regula ajunge apa acolo, oxideaza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Revin după ce  desfac mocheta și restul! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut! 

Am o mufa verde! 

Cand o scot apare tensiune normală pe lămpile de mers înapoi!. 

Am observat ca în mufa pinul 2 exista un fir albastru/roșu , este similar firului de pe spate, dar cu mufa scoasă pe cea mobila ce duce spre bord este aproape scurt la masă (12 ohmi.)

Ce semnifica aceasta mufă? Ce comandă, mai sus in bord unde se conecteaza? , ca nu observ nimic dezactivat la deconectare, poziții spate semnalizări. Stop frână.. 

Mulțumesc! 

IMG_20210223_113924.jpg

IMG_20210223_115718.jpg

IMG_20210223_115240.jpg

IMG_20210223_115728.jpg

Modificat de kills1402
foto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! O problema asemanatoare am si eu...

Siguranta din pozitia 22 se topeste instant.. nu mai am lumini pe dreapta spate, semnalul licare ca si cum as avea bec ars dar avariile functioneaza perfect ... ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Mergi la un electrician sa iti depisteze problema, altfel risti sa topesti cablajul, panoul de sigurante sau mai grav sa ia foc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut !  o problema constatata ieri .... pozitiile dreapta (fata -spate) nu functionau .... ma uit  la sigurante  , erau ok , zic hai la blocul / comutatorul de lumini ..... l-am  desfacut (dupa ce am fortat mai mult decat trebuia) si am gasit pinii si mufa oxidate . Am curatat  am pus la loc  si functioneaza  doar ca ...... si aici  incep  cu rugamintea ....

Are cineva un comutator  ( pt masina cu proiectoare ) defect ???? 

 Va intreb deoarece in incercarea de a rasuci/scoate comutatorul am  rupt protectiile arcului care face ca butonul sa se roteasca  in trepte 

Orice sugestie pt a remedia este bine venita  

Modificat de fordesro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu am, dar cred ca la dezmembrări gasesti si cu 50 lei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!