Jump to content

Modificare Faruri


MariusMKV
 Share

Postare recomandată

Cum este al 3`lea punct de prindere (cel de jos) si ce trebuie sa demontez sa am acces acolo?!

HEELLPPP MEE !!!

Trebuie sa demontezi bara ca sa ai acces la toate suruburile de-la faruri.

Eu am vazut modificat farul pe partea de jos pentru DRL la cineva in germania,nu am dat atunci mare importanta si nu am intrebat cum a desfacut farul,dar iti spun sigur ca merge modificarea gandita de tine.

Bafta,sa ne tii la curent cu modificarea. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate incercarea a esuat..

Daca nu pot sa dau geamul de la far jos nu pot sa pun DRL, nu am nici un fel de acces acolo

Sunt niste blocaje la geam dar imi este frica sa nu stric farul , deci o sa incerc sa le pun langa proiectoare..

Altcineva cu idei ?! :rolleyes:

@VAG4Ever probabil o sa mai incerc sa desfac farul prin incalzire dar trebuie sa am si timp

Masina care ai vazut`o avea DRL acolo ?! (dadea macar bine?)

Modificat de Psy2D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,avea modificat pentru DRL,arata super bine,asta mi-a atras atentia mea la masina respectiva!

Am vazut pe forumul vwvortex cineva a modificat farul pentru semnalizare pe zona aceea,dar din pacate nu gasesc pagina respectiva,era o ampla descriere despre demontarea geamului cu tot.Daca le gasesc o sa pun aici linkul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti`as fi sincer recunoscator !!

trebuie sa tinem cont ca daca desfacem farul si nu il punem bine la loc riscam sa faca condens pe interior.. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum farul nu e inchis ermetic(vidat adica)....deci nu cred ca ar fi problema daca se schimba...mi-a promis cineva de la reprezentanta ca imi face rost zilele astea de un far zgariat de pe o masina lovita...va tin la curent cand il primesc... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata link-ul

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3186025&page=1

Insa dupa cum spune si cel care a facut modificarea e o operatiune foarte periculoasa,avand in vedere ca farurile trebuie si bagate la cuptor ca sa se inmoaie plasticul,riscul de a sparge geamul,care nu se gaseste separat,fiind foarte mare.M-a bantuit mult ideea cu innegritul farurilor,Joey Mod,insa inca nu mi-am luat inima in dinti.Succes celor care incearca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, misto ideea. intrebarea mea (pentru cei care au demontat farul): nu se poate decupa in spate zona in care se vrea a se monta day lightsurile? ma gandisem si eu mai demult la faza asta si cand am vazut ca acolo e inchis in spate am lasat-o moarta. acum, ca se discuta de asta, redevin interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SB20WOB-merci pentru link,la asta m-am gandit si eu.

Cosmo17-Din pacate din spate nu ai acces la locatia respectiva fara demontarea sticlei.Eu zic ca in prima faza numai cu un far spart sau stricat merita sa faceti incercari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmo17 asta e si ideea , sa dai geamului jos , nu mai decupezi in spate ceea ce este un pic dificil deoarece degeaba decupezi carcasa de plastic fiindca mai are si oglinda acolo..

@4abc sa ma tii si pe mine la curent (in caz ca nu imi iau inima`n dinti si`l desfac eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine, nu decupezi, dar firele tot trebuie sa le tragi prin spate, deci o gaura tot ar trebui data.

sa se faca vremea mai frumoasa si sa aprobe astia legea cu mersul direct la asigurari si ma risc sa nenorocesc un far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , dar una e o gaura mica care pot sa o acopar cu silicon si una e ditamai taietura..

Mai simplu e sa dai geamul de la far jos dar totusi in cuptor nu`l bag !!!

PS: care`i faza cu mersul direct la asig ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca tai frumos si lipesti cu silicon la loc? ideea e, cat de gros e plasticul din spate?

ca sa nu mergi sa stai cateva ore bune la politie...in curand poti sa mergi direct la asigurari...deci ceva mai civilizat (ramane sa vedem peste ce birocratie dam si la aia de la asigurari de cand se scoate politia din joc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul de deasupra are aprox 1.5 mm dar partea naspa e ca mai este si oglinda..

Deci tre sa tai prima data plasticul si apoi o gaura mai mica in oglinda , si e mult mai riscant

Asa mai bine te chinui si dai geamul jos si il lipesti pe el cu silicon

Nu este greu , are parca 5 blocaje mici si apoi gata (o sa pun si niste poze daca il mai dau jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar partea prosta e ca plopul e in aer :)

Nu am mai facut nimic cu farul, in schimb mi`am pus DLR in bara si arata chiar simpaticutz (sper ca nu fie invidios voinea pe mine :) )

Cu farul mai astept pana face rost 4abc de unul stricat si apoi mai vedem ce facem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai pus DRL in bara arata-ne si noua cum arata...procedura si cat te-a costat? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am proiectoare pe masina si inca nu am gasit grile fara locut respectiv si din aceasta cauza sunt c`am mici :P

Care stie unde sa dau comanda de grilele respective (undeva mai aproape de Bz)

post-14806-1197565163_thumb.jpg

post-14806-1197565180_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e naspa deloc. doar ca nu prea se pupa si cu proiectoarele aprinse:)

cat te-a costat toata smecheria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) omu si eu sunt interesat de pret....:D....cat a costat DLR si De unde le aprinzi...!!! ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca a ales solutia logica... adica le-a legat pe pozitii :D :)

Arata chiar interesant... dar, ar fi excelent daca ai gasi o solutie cu farurile alea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pozitii ma gandisem si eu dar voiam sa stiu de la el fara sa fac presupuneri...:)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Psyd ar trebui sa pui si pe proiectoare becuri cu lumina alba...si atunci va arata mult mai bine... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la DLR din cate stiu nu se aprind si stopurile de pozitie. deci ar fi mai misto ceva cirucuit sa le aprinda la contact si sa le stinga cand se aprind proiectoarele... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costul a fost minim :D

Le`am facut eu pt ca nu se gasesc asa mici :)

Ele sunt puse direct pe pozitii dar daca gasesc grilele le fac circuit separat si mai le pun sa se aprinda intermitent

Modificat de Psy2D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!