Jump to content

Castrol Edge 5w-30 Vs. Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

s-au actualizat manualele imediat ce s-a indeplinit norma vw. daca vw iti spune ca 504/507 e peste norma veche si ca poti sa-l pui, atunci il asculti sau nu mai cumperi vw. la fel si cu producatorul de ulei.

norme speciale pt economie sunt noile vw508, care normal ca nu sunt compatibile.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jagxW-30 este accentuat pt noxe , economie de combustibil si conditii climaterice specifice .La motoarele 2.0 cr 1.6 cr fara dpf care se vand in tarile emergente de exemplu ,  prima recomandare din partea VAG este 5w-40 505.01 deci ce vorbim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, daca e vorba de "tari emergente" probabil are legatura cu calitatea combustibilului care poate sa fie cu sulf. 

daca se gandeau la economie si noxe exista din anii 2000 ulei 0w-30 (unele cu o norma vw), puteau s-o recomande pe aia de pe atunci la toate modelele. 5w-40 si norme vechi de-asta mai exista(tot mai putine insa), fabrica din inertie pt lumea a 3-a.

si daca vw 504/507 e slab, atunci restul producatorilor auto care au toti norme cu HTHS sub 3,5, acele uleiuri ce sunt?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,nu ma pricep asa bine si nici nu prea am inteles nimic,la un cc 2.0tdi(CFF B) dpf, merge ulei castrol edge titanium long life  3, norma 504-507(parca scria)Multumesc!

Modificat de nshk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor!

Am citit aici parerile dvs despre uleiurile prezente pe piata din Romania.Am rugamintea si bineinteles cu multumiri anticipate, sa ma lamuriti in aceasta privinta.

Am o Skoda Superb 2.0 125kw CBBB. Am pus ulei Castrol Edge Titanium FST 5w30 pana acum.

As vrea, si nu stiu ce ma impinge sa fac asta, sa ii pun ulei Castrol Edge Professional Longlife III 5w30. 

Care ar fi avantaju/dezavantajul acestei inlocuiri. Am tot cautat pe net si nu am gasit mare "inginerie" despre diferentele care apar intre cei 2 lubrifianti.

Multumesc !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam identice ,ambele minerale hidrocrate ...

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!