Jump to content

Castrol Edge 5w-30 Vs. Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

Deci sa inteleg ca un ulei norma 507 00 ar oferi protectie atat motorului conform normei 505 01 (norma 507 00 incluzand 505 01), cat si DPF-ului? Astazi o sa incerc sa aflu si ceva raspuns de la reprezentata sa vedem ce spun. O sa postez rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit si cu raspunsul primit de la porsche bucuresti nord: "merg amandoua, dar noi va recomandam 507 00 pentru ca aveti filtru de particule". Adaugand acest raspuns la cele citite aici o sa merg pe Castrol Edge FST 5W30, sau alt ulei care cu norma 507 00 . Multumesc frumos de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul 5W30 Castrol Edge FST LL Boost with Titanium este indicat pentru ambele motorizari Benzina/Diesel :salut:

post-137593-0-76522100-1447445017_thumb.

post-137593-0-03542000-1447445059_thumb.

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Guys, mie la Golf 5 1.9 TDI 2007 mi-a pus prima data un service 5w40.

Chiar si la service de reprezentanta VW, cand am sunat pentru oferta mi-a zis ca o sa puna Castrol Edge 5w40.

 

Dar ulterior am descoperit ca in cartea tehnica scrie clar ca ala e doar pentru modelele fara DPF (mi-au aratat la Coso Garaj in Iasi cand am intrebat de ce mi-au pus 5w30)

Au mai zis ca o data au chemat pe un tip imediat inapoi sa-i schimbe din 5w40 in cel corect (5w30) pe cheltuiala lor, intrucat si-au dat sema ca mecanicul a pus 5w40 din obisnuinta.

Mi-au aratat unde scrie clar in cartea tehnica a masinii ca pentru modelele cu DPF trebuie 507 5w30.

 

Deci cred ca cel mai bine e sa mergi pe ce scrie in cartea tehnica a masinii. 

Acum mai peste tot pe unde am fost, serviceurile stiu de faza cu DPF-ul si 5w30...

 

Eu schimb la 15.000 sau 1 an, orice ar fi. Schimb totul la 1 an, chiar si cand am facut doar 7000 km, din care maxim 1000 prin oras.

 

Cum spunea tipul de la Coso: Masina se intretine, nu se repara.

Modificat de Samy Manole
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Seara buna, 

Ma lamureste si pe mine cineva va rog, care este diferenta intre Castrol Edge, Castrol Edge Titanium, Castrol Edge Titanium Turbo Diesel? Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titanium este ultima varianta care cica ar avea adaugat titaniu si i-ar spori performantele fata de clasicul Castrol Edge, iar Turbo Diesel pentru ca are norma 505.01 pentru vechile TDI uri. Acum Castrol Edge Titanium are norma 505.01 atat in varianta "Turbo Diesel" cat si in varianta fara "Turbo Diesel"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna ziua... am si eu o intrebare ...eu folosesc la masina mea ulei ...Castrol EDGE Professional LongLife III 5W-30 ....am o skoda octavia 2.0 TDi BKD ...si am cam 200 mii km.....o cunostinta mi`a zis sa schimb tipul de ulei la 200 mii sa pun 5w-40 ....astept pareri??? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti multumit de acest ulei  5w30 nu are rost sa-l schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de vascozitate....5w-40 este mai gros ...iar persoana respectiva zicea ca e bine daca motorul are 200 mii sa bag ulei mai gros...de accea am intrebat.....Da sunt multumit de 5w30 plus ca numai ulei din acesta am bagat in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Masina mea, 1.9 tdi, 105 cp (BLS) are 249.000 km. Am folosit pana acum CASTROL EDGE FST 5W30 de care sunt foarte multumit. Presupun ca o sa fiu nevoit acum sa trec pe CASTROL EDGE TITANIUM FST 5W30 care cred ca este acelasi ulei intr-o formula imbunatatita. Vad ca la vanzare nu se  mai gaseste varianta veche, iar pe configuratorul de uleiuri de pe site-ul CASTROL la modelul meu recomanda acest ulei. Mentionez ca nu completez nici macar 100 gr de la un schimb la altul. Fac schimbul la 15.000 km si folosesc filtre MANN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa o conversație pe facebook cu cei de la Castrol Romania, mi-au lasat urmatorul link care ar putea fi util unora dintre voi:

http://applications.castrol.com/oilselector/ro_ro/c/search#_ga=1.236317192.848906709.1461675103

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate  linkul nu e unul exact si bun.am vrut t sa vad pt Lupo 3L ce ulei rcomanda..     si da rezultatul de 5w30....

Producatorul recomanda DOAR ...0w30 a se folosi.Inseamna ca se mai poate mai mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomanda doar 0w30, norma 506.00 este fuel economy din acest singur motiv este prima recomandare si nu unica in cazul 3L ,poti sa pui in el 505.01 5w-40/30 fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pfff...De vreo 9 ani folosesc pentru 1.9 TDI BKC (fara DPF) Castrol 5w40.

Azi am intrat din intamplare pe situl Castrol si am selectat masina si motorul meu in simulator si pam pam: ... se recomanda 5w30

Ce puii mei fac?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si 5w30. Integreaza norma ta. O sa-l "manance" insa mai repede pe timp de vara sau la mers in turatii mari. Iarna e mai subtire si il "rupe" mai repede motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 de cand cu noile norme 504/507 care teoretic le inglobeaza aproape pe toate celelalte norme VW ,toate configuratoarele iti recomanda uleiuri ce respecta aceasta norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal, sunt mult mai bune din toate pdvd. daca nu luati ceva contrafacut, o sa simtiti diferenta in bine de la primul schimb. 

mecanicul posibil sa va spuna sa-l schimbati mai tarziu fiindca mai are "culoare", totusi ideal e sa-l schimbam ca pe oricare alt ulei pe la 8 mii km, fiindca avem "utilizare severa" in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa schimbi un ulei long life la 8000km. cred ca se exagereaza la extrem, 15K. sau un an vechime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

Am o skoda 1.6 tdi cayc și are 260.000 km reali, acum folosesc shell 5w30 ect c3, la motorul acesta pot pune un 5w40 cu norma c3? Este prea gros?. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tendinta este sa se mearga pe X w30 pentru economie de combustibil. Pentru anumite motoare si condittii de functionare, este recomandat sa se foloseasca tot vechiul 5W40 505.01

De altfel, catalogul Castrol recomanda ca prima optiune 5w-30, insa tot acolo veti gasi si 5w-40 la recomandari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xw-30 nu e doar pt economie de combustibil si noxe mai putine. e si pentru protectie mai buna. cine nu crede, sa intrebe la vw. desi cel mai simplu e sa te joci aici cu normele: https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html

in cataloage iti poate  recomanda si 0w-30 si 10w-40, evident in ordinea corecta. la fel cum poti sa cumperi parizer oricand fiindca nu te omoara pe loc.

 

si exista manuale mai noi care recomanda la motoare 507 dupa ce initial le recomandase 505 01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de ce crezi ca se recomanda "mai nou" ? formularea uleiului nu s-a schimbat, motoarele nu au intinerit :). Crezi ca s-au facut studii si experimente mai aprofundate?  nu, doar se recomanda din ratiuni de economie.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!