Jump to content

Frana de mana - schimbare cablu


muniv
 Share

Postare recomandată

BUNA COLEGI.Va ro ajutor la rezolvarea problemei de la frana de mana.Am fost la Itp si tipul a zis ca nu prinde bine frana pe roti(cea de mana).Azi an demontat scrumiera spate si observ ca in partea din dreapta cablul mai lung.ma uit sub masina si parghia acea in loc sa fie in sus era spre opritorul de jos,cea din stanga revine normal.Am schimbat discurile si placute fata in 2008 si am scmbat cu presa si rotind cilindul din etrier,apoi la 2 ani am schimbat lichidul de frana la un service cu aparat special.Cand am schimbat placutele am obsevat pe pistonasul din etrier pe exterior pistonas putina rugina si am curatat.deci cred ca pargia este blocata/merge greu,nu revine.Ar putea fi din culise sau pistonasul sa fie ruginit/blocat.Spune-ti ce poate fi sa stiu sa iau kit de reparatie etrier sau sa incerc cu degripant.cablurile nu sunt intepenite sau mansonul spart laa ele.

MULTUMESC MULT.

O ZI FRUMOASA!!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cablul din dreapta mai lung(adica pot scoate etrierul fara sa mai desfac si cablul de la frana de mana pe cand in stanga se schimba problema...imi elibereaza perfect ambii etrieri ramanand un gol de circa 2 , 3 mm probat si rotile se invart liber iar frana de mana are 3 dinti adevarati...).Eu zic sa desfaci cablul de frana de pe partea cu pricina(scoti siguranta si apoi cu o cheie de 10 dai drumul la cablu cat sa poti desface...) cu masina pe loc si sa vezi daca culisa de la pistonasul drept se duce pana sus ori iti ramane si roata infranata(adica ramane mai jos si anume cat doar tu ai sa vezi...teoretic si practic ar trebui sa , se propteasca in acel opritor metalic al culisei)incearca sa o urci cu mana(culisa) dupa ce ai dat cu niste wd 40 si daca nici asa nu merge loveste cu un ciocan usurel(daca nu vrea o lasi in pace ca este din pistonas care ramane blocat...).Dai afara etrierul desurubezi pistonasul si ai sa vezi rugina(normal daca ai curatat si iar a ruginit inseamna ca si garnitura e ciupita dar nici cu metalul care a fost atacat nu mi e rusine...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am desfacut sub frana de mana si am vazut ca parghia sta inclinata spre stanga, adica un cablu trage mai tare si celalalt trage mai slab. intrebarea:

Cablurile de frana sunt egale ca lungime ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, cand am fost ultima oara pe acasa si am mers cu Golful 4 am observat 2 chestii deranjante :

1 - frana de mana se trage foarte sus pana sa tina

2 - cand o lasam in jos nu se ducea si imi ramanea tot timpul martorul de frana de mana aprins cand plecam de pe loc, si avea o zona moarta foarte mare in partea de jos

Din pacate nu am desfacut ca sa ma uit la surubul de reglaj, dar este curios ca au aparut problemele desi in vara am strans acel surub ptr ca tot asa avea acea zona moarta foarte mare .

Bineinteles ca nu mai am posibilitatea sa desfac pana ajung acasa din nou, dar ce ar putea fi sa cauzeze o cursa atat de lunga, sa se fi desfacut surubul singur, sa se fi uzat placutele atat de mult ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cablu/cabluri de frana care culiseaza greu/etrier(partea pt frana mana) blocat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand crapa izolatia de la cablu, apa cu sare corodeaza carcasa metalica care se sfarma si in concluzie nu mai face ce trebuie. Trage o geana sub masina sa vezi, o sa para ca un sarpe care inghite un mic animal in zona respectiva :).

Faza cu becul trebuie sa verifici daca ai switch-ul pe pozitie sau nu e stricat,decuplat, dar pt asta trebuie sa desfaci consola centrala de sub manerul franei de mana. Poti face asta in eventualitatea ca schimbi cablul, sa nu desface de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul ramane aprins ptr ca frana de mana nu se duce singura in jos, pur si simplu ca si cum cablul e prea lung, nu e tensionat, nu-l trage inapoi, si maneta de frana de mana in loc sa fie trasa pana la limita de jos ramane agatata in primul dinte sa zicem si de asta ramane si switchul on . 

E posibil da sa se fi strapuns undeva mantaua de la cablu si de asta sa para ca e prea lung, cum ati spus si voi trebuie vazul pe sub masina cum arata dar pe frigurile astea nu-ti vine sa stai pe sub masina sa repari frana de mana .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Anul trecut pe vremea asta a schimbat mecanicul unele garnituri (nu toate) la etrierele spate, frana de mana a mers impecabil de atunci. dar nici n-am prins temperaturi cu mult sub zero.

De cand a venit frigul, sub -5 grade maneta de la frana de mana e teapana, nu o poti trage nici cum.

E de la etrieri sau cablu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii sigur scoate ambele sufe care sunt legate de etriere si incearca sa tragi maneta...daca nu merge nici asa clar sunt cablurile de vina(sufele au prinderea exact ca la franele de bicicleta cu saboti...).Intai slabeste din masina cu o cheie de 8 cablurile(nu trebuie data scrumiera jos ci doar sertarasul pentru a , avea acces).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am schimbat placutele pe spate ,am tras de cateva ori frana  de mana si acum pot ridica maneta cu un deget,ceva sa intamplat  cred ca ori sa rupt ori a iesit cablu de la maneta  parghiile de la etrieri nu se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aveti idee daca se pot monta acele arcuri pe parghiile de la Golf 4 la etrier care trag parghia inapoi, am vazut ca se face retrofit si se gaseste codul ptr ele dar intrebarea este daca se potrivesc ?

Tot asa sta parghia de la maneta pe o parte rau, o sa iau niste cabluri noi ca sunt ieftine, dar parca as vrea sa pun si acele arcuri ptr ca revenirea cablurilor este destul de lenta, nu prea exista elasticitate .

https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/parking-brake-arm-spring-right/7h0615296/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se potrivesc sunt doua variante in functie de duritate am postat eu undeva poze cu ele si codurile aferente

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca va sunt coapte cablurile, probabil sunt coapte si ghidajele, e recomandat sa fie schimbate daca tot se umbla cabluri.

Reperele 11 si 12 . 

Sa nu patiti ca mine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut tuturor!

incep prin a va cere scuze daca problema mea e redundanta/banala, dar zic ca e mai înțelept asa.
Frana de mâna e trasa la maxim si blochează doar roata stânga. Am desfăcut scrumiera din spate si mi se pare ca cele 2 pârghii de pe laterale nu sunt simetrice (vezi foto). Ce pot deduce din aceasta situație :

a. Cablul nu este rupt si tb reglat din interior pentru roata dreapta (eventual sa fie blocat cablul la etrier din motive de rugina, noroi etc)

b. Cablul este rupt (in acest caz e normal sa prindă doar la roata stânga ?)

mersi!

IMG_4364.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati dinti inseamna maxim?La eliberarea manetei de frana complet ambii etrieri se deblocheaza corect?Din interior reglezi doar , din acea piulita  de 10 si la eliberarea manetei ambii etrieri ar trebui sa deblocheze la fel daca reglajul este corect.

Cablurile trebuie verificate si ele sa nu aibe camasa umflata.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim inseamna la ultimul dinte. Nu am incercat sa vad daca, spre ex, la jumatate, prinde etrierul din stanga. Partea din dreapta mi se pare "moarta"

Modificat de Aerofan
Nu se da quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal la 3 dinti ar trebui ca masina sa ''taraie'' spatele deci trebuie verificate cablurile.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut și La mulți ani!!! 

Am o problema, dacă trag frână de mână, la eliberarea ei îmi rămâne blocata roata dreapta spate. M-am bagat sub mașina și am deblocat-o din pârghie. Problema e dacă mai pot merge cu ea asa, fără sa mai trag frâna de mana, se blochează la acționarea frânei de serviciu sau nu? Mulțumesc 

Modificat de laur NT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie etrieri spate.

El vorbeste de levierul care invarte pistonul in etrier ala ramane blocat...revizia include inclusiv curatarea culiselor.Nu are rost sa umbli cu , carpeli si sa , stai cu frica in san.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu iti ramana placutele de frana lipite de disc. Probabil ghidajele sunt ruginite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee care este mecanismul prin care etrierul trage inapoi cablul de frana cand este lasata frana de mana jos ?

La mine tot asa nu revenea, era blocat etrierul si a trebuit schimbat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pistonul lucreaza pe un ax filetat care la randul lui este conectat de  levierul franei de mana.La actionarea franei de mana pistonul prin rasucire impinge placutele pe disc ajutat si de culisele la etrier ca el practic impinge doar placuta din partea exterioara a rotii iar cea interioara este trasa pe disc datorita culiselor(nu stiu daca m am facut inteles nu prea am talent la povestit).la eliberarea franei de mana tot prin rasucire pistonasul se trage inapoi si cam asta este.De obicei motivul blocarii ca si la mine este ruginirea(am gasit depuneri grosiere foarte abrazive)pistonasului acolo unde lucreaza garnitura de presiune(am avut garniturile de praf ok fara sa fie ciupite si degeaba)se pare ca timpul isi lasa amprenta si la 15 ani o reconditionare nu este un capat de tara.Vinovatul blocarii etrierului(adica a pistonului)se mai poate strica axul filetat dar eu nu am auzit de asa ceva pentru ca acolo este un otel de foarte buna calitate din ce am vazut eu personal la revizie.Daca ai pus etrier nou este ok daca ai luat tot o cazatura din dezmembrari o sa aibe aceiasi soarta ca si cel anterior @bbogdanmircea.

dcrew9.jpg

@ovidiu_vr La eliberarea manetei intre levierul franei de mana si acel ''opritor'' spatiul nu trebuie sa fie mai mare de 1.5 mm altfel roata ramane infranata cam asta este explicatia.Se regleaza din piulita interioara  pana ce spatiul ramane exact la ambii etrieri cand maneta este eliberata.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aruncati-va si o privire la Bake system.pdf, urmariti putin unde spune ca "a" sa nu depaseasca 1.5mm.

Brake systems.pdf

pag 103.JPG

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, mulțumesc de răspunsuri. Am rezolvat : datorita faptului ca am schimbat atât discurile cât și placutele de frână cu unele noi, cursa frânei de mână era foarte mica și nu mai revenea. S-a procedat la ajustarea cursei cablului de la levier frânei de mână din interior și de la etrier de la piulita.  Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!