Jump to content

Schimbat curea distributie...rezultat zgomot nou...


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Eu am schimbat cureaua si role (fara amortizor) cu 8,5 milioane in septembrie. Piese+manopera!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vb :) . Doar stii ce fel de om este... Mai mult, a lucrat f repede 3,5 h(trebuia sa plec la drum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diesel : da, asa se recomanda, atunci cand se umbla la distributie, sa schimbi cureaua. dar nu din nou : cureaua fusese schimbata pe la 91 000, iar eu am achizitionat-o pe la 127000.

am schimbat cu 30000-40000 km mai repede, dar ma consolez cu faptul ca se zice ca atuncic and masinuta e mai batraioara, schimbul de ulei si curele e bine sa se faca nitel mai repede decat limta maxima ....... cel putin (sper) sa nu mai am probleme la capitolul acesta.

adevarul ca m-a costat putin : 8.5 mil + 1 mil manopera (amic) + 4 litri de antigel (0.8mil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum mi-as putea da seama ca "s-a dus" pompa de apa?... :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.nivelul de antigel iti scade incet-incet, eventual fara a detecta la inceput pe unde.

2.daca esti in mers, vei vedea ca-ti creste ingrijorator temperatura. opreste si uita-te sub masina, antigelul "curge" la vedere. sau nici nu mai e nevoie, daca e iarna iti dai seama dupa aburul care iese de sub motor ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pica pompa de apa cureaua de distributie trebuie schimbata pentru ca se imbiba cu antigel (in marea majoritate a cazurilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@imagecam

Oricum pretul de 8.5mil (piese+manopera) este bun pt ce ti-a facut.

Am fost la un magazin de piese si cam astea sunt preturile pe care le-am gasit:

- curea distributie - 2500000

- rola intinzatoare - 3400000

- rola ghidaj - 1100000

Deci manopera te-a costat ~1.5mil

Chiar cam cat e ora de manopera la schimbarea distributie?

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
premiumfaraplumb

Stiu ca nu s-a mai scris pe topicul asta de 1 an de zile lol, dar hai sa-l continuam putintel decat sa deschid eu altu.

Vreau sa-mi schimb distributia, am ajuns la 131000.

Ala care mi-a vandut masina mi-a zis ca a schimbat cureaua si restul la 120000, dar mecanicul mi-a zis clar acum ca nu a fost schimbata.

Deci risc ca se faca prastie din moment in moment nu? Daca se schimba la 60.000.

Am inteles ca totul ma duce la 8.5 milioane.

Ar fi indicat sa schimb si pompa de apa nu? La vechimea ei... Ce nu stiu ... este cat costa o pompa de apa.

va multumesc

PS In caz de accident frontal... casco cand schimba distributia intr-o reparatie cat de cat...daca e deplasat radiatorul putin in curea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi schimb distributia, am ajuns la 131000.

Am inteles ca totul ma duce la 8.5 milioane.

Ar fi indicat sa schimb si pompa de apa nu? La vechimea ei... Ce nu stiu ... este cat costa o pompa de apa.

va multumesc

O operatie executata de curand si care a necesitat montarea urmatoarelor piese :

Curea distributie - 168.00

Rola intindere - 180.00

Rola ghidaj - 87.00

Amortizor (vibratie) distributie - 220.00

Pompa apa - 158.00

aditional, curea alternator - 75.00

Preturile sunt in RON, operatia a fost executata intr-un service fara prea mare reclama, insa am fost multumit !

PS: Manopera a fost 300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

ohoho 11milioane. La cati Km le-ai schimbat pe astea?

Multumesc anticipat, si spui ca nu ai zgomote acum dupa schimbarea curelei si nici o problema? Stiau ce faceau nu? Si cat a durat?

Atat... mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 11-12 milioane este pretul, intr-adevar. in mod normal trebuia schimbata la 90.000km (60.000 de mile), schimb-o URGENT. Eu am schimbat-o la augsburg, am garantie 60.000km si e totul ok. (doar ca nu mi-au reglat avansul dupa schimbarea distributiei... da' ce sa faci, nu se putea sa uiti ca esti in .ro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohoho 11milioane. La cati Km le-ai schimbat pe astea?

Multumesc anticipat, si spui ca nu ai zgomote acum dupa schimbarea curelei si nici o problema? Stiau ce faceau nu? Si cat a durat?

Atat... mersi :offtopic:

Despre suma, are dreptate Ice, am tot prospectat piata si cam asta e pretul corect. Motorul are 60.000 insa batranetea (4 ani) impunea schimbarea kitului de distributie, so ...

Intreaga operatie a durat in jur de 3 ore, mecanicul s-a miscat destul de bine! [mi-a explicat si posibila cauza care a dus la distrugerea rolei la colegul forumist (imi cer scuze dar nu-i retin numele): faptul ca mecanicul respectiv nu a introdus cheia (tip imbus) pe toata lungimea de contact, ci doar pe o portiune destul de scurta, ceea ce a dus la fisurarea si apoi spargerea rolei. - no coment]

Fiind un motor PD, avansul nu se regleaza ... cat despre "zgomote" nu am avut, cu atat mai putin acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pompa apa - 158.00

Sa inteleg ca asta e pretul pt o pompa noua sau una reconditionata, cu cea veche la schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit pe tot kitul de distributie fix 1200RON si a cuprins curea ,role si pompa de apa+antigel G12 .Am facut toata aceasta investitie deoarece dobitocul care a avut masina inainte nu a schimbat pompa de apa .Pompa era cea originala de plastic si am avut marele noroc sa nu se gripeze .

Dupa schimbarea distributiei baietii de la service mi-au aratat ca si rolele erau uzate .Am fost un norocos .

PS> schimbati si pompa de apa odata cu distributia costa 200RON si va faceti voua un bine ....si urmatorului proprietar :screwy:

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu am patit rusinea asta. O sa va anunt cum au decurs lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire :)

Am luat masina la 127.000 km; imediat am schimbat distributia (curea si role), chiar daca nu era nevoie (fusese schimbata la 92.000 km) lucru dovedit de faptul ca nu prezentau urme de uzura curelele - si motiv pentru care cureaua de alternator, cea de AC si pompa de apa nu mi-au fost schimbate. Subliniez - nu am cerut eu sa nu le schimbe, ci cei de la service nu au considerat necesar. Acum ma ingrijoreaza pompa de apa (pentru ca la cureaua de AC si alternator sunt sanse slabe sa determine o avarie majora in caz de rupere) si va rog sa-mi spuneti daca mai exista si alte simptome prin care se poate anticipa "caderea" ei, si daca este posibil sa o schimb acum, separat.

Mentionez ca cei de la service s-au uitat atent la ea, si mi-au spus ca fiind originala si dupa cum se prezinta, va tine sigur pana la o noua schimbare de distributie - adica la cat merg eu pe an = inca 4 ani (60.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am schimbat si eu distributia.

Curea, role, amortizor, pompa apa - tot - operatiunea sa facut la un service specializat si cu piese de cea mai buna calitate rezultatul e un zgomot nou ca cel descris la inceputul topicului.

Nu stiu ce sa fac ? am fost martor la operatiune de schimbare care a decurs normal de piese nu imi fac probleme..... a dat cineva de cap la treaba asta?

Sa fie cureaua prea stransa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au masurat sageata la cureaua de distributie???? Ar trebui sa aiba o valoare. SAU e posibil pompa de apa sa aiba rulmentii cu defect din fabricatie. In rest nu vad ce ar putea avea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu recent distributia, desi s-a dovedit ca nu era inca nevoie. Dar masina nu am luat-o de noua, asa ca... operatia trebuia executata pt linistea mea sufleteasca.

Costuri:

1. Curea distributie BOSCH 135RON

2. Curea alternator Contixxxx 50RON

3. Curea AC Contixxxx 30RON

4. Rola intinzator 187RON

5. Rola ghidaj 88RON

6. Pompa apa 172RON

7. 1L Antigel G12 20RON

Filtre (nu intra in distributie, dar era cazul :unsure: ):

1. Aer 32RON

2. Polen 30RON

Manopera 300RON

Rolele si pompa de apa sint facute in Ungaria, nu mai tin minte ce firma erau.

In total 1050RON

Operatia a fost facuta pe indelete (8 ore) de un mecanic, iar de atunci am facut cca 1000Km si masina e aceeasi, nu tu zgomote suspecte, nimic. Chiar trage mai bine ca inainte si nu e de mirare tinind cont cum arata filtrul de aer :icon_rambo:

Am stat tot timpul linga mecanic, am vrut sa vad cum rezolva pb cu alinierea dintilor. A rezolvat-o simplu chiar, marcind niste repere cu vopsea rosie INAINTE DE A DA JOS VECHEA CUREA, iar cind a pus-o pe cea noua nu a trebuit decit sa alinieze reperele. Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tuturor, cred ca eu n-as fi inteles inainte de operatie, dar acum mi-e clar. Oricum, nu m-as bizui sa fac singur toata chestia asta din nou, desi acum stiu ce trebuie sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Si eu am patit rusinea asta. O sa va anunt cum au decurs lucrurile.

.... deci iata cum au decurs lucrurile:

- 1 am fost la service si le-am prezentat preoblema, solutia tot de la mine : slabiti cureaua putin, poate e prea stransa si forteaza rola intinzatoare!

- 2 dupa slabit acelasi zgomot !

- 3 ei insista ca lasa domnule fa ceva km si sa vezi cum dispare !

- 4 fac ceva km, dupa care am insistat sa schimbe rola pe garantie, dar ei au zis ca tre sa o dea jos , sa o trimita la firma ,eu sa stau cu masina pe dreapta, si daca confirma firma ca e bulita atunci se accepta, daca nu o pun iara inapoi

- 5 ei iar insista ca dupa 10.000 km nu se aude

- 6 eu dupa 10.000 o sa ma duc la ei sa vad ce zic (daca nu vor o sa-i pun sa schimbe cu o rola de la mine) si o sa le dau cu rola veche in cap!

- 7 deja mie lehamite

PS: ei insista ca vezi nu e rola, atunci eu le spun: rezolvati problema zgomotului,daca nu e de la rola! Faceti sa nu se mai auda, schimbati apa de la frana :ceuameni: ca poate e de acolo, sau ma rog spuneti de unde e! Ei pauza , cu nu stiu cum .... deja mie greata!

E clar de la rola acel zgomot!

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

De aproape doua luni am inlocuit kitul de distributie, insa odata cu schimbarea lui a aparut si un zgmot ciudat. Acesta apare numai cand este motorul cald. Atasez un link cu zgomotul care este identic.

http://www.youtube.com/watch?v=4S6IvpP-Njs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa si la mine si de atunci au trecut 3 ani jumate'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci inseamna ca nu ar fi o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O gramada din distributiile montate de mine fac asa. Cred ca rolele turcesti isi spun cuvantul.

Noroc ca inca nu s-a blocat niciuna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

Ieri am schimbat distributia si in urma acesteia a aparut un zgomot(un frecat) la distributie cand masina sta la ralanti. Kitul de distributie este de la DAYCO. Mecanicii au afirmat ca totul a fost montat cum trebuie(s-au uitat de 2 ori) dar nu mi-au putut da o explicatie de ce se intampla asa, mi-au zis sa mai merg cu masina , asa face la inceput, pana se mai uzeaza. Cei care ati mai patit chestia asta cum ati rezolvat? Care sunt motivele care genereaza acel "frecat"? Se poate circula cu masina in conditiile astea? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!