Jump to content

Probleme la cutia de viteze


skoda.skoda
 Share

Postare recomandată

Salut,

Urmeaza sa dau si eu comanda de o Octavia II pe 10 dec a.c., asa ca vreau sa ma informez putin in legutura cu anumite zvonuri.

Ce ma ingrijoreaza cel mai tare este zvonul potrivit caruia la noua Octavia (dar am inteles ca si la precedenta - Tour) ar fi probleme cu schimbatorul de viteze in sensul ca se blocheaza (agata) cand incerci sa cuplezi treapta a II-a.

Am un prieten care are o Octavia noua(1.9 TDI), cumparata cam in urma cu un an si care o tine momentan in service de aprox o luna si tot nu e rezolvata problema la cutia de viteze...

Pe de alta parte am si un verisor in Bucruesti care are Octavia Tour(1.6 MPI) tot cam de 1 an, si mi-a confirmat si el ca a intampinat dificultati cu schimbatorul, a zis ca "agata" in a II a si uneori nu poti cupla deloc...

Acuma nu stiu ce sa mai cred... eu caut de vreo 2 zile pe forumuri ceva legat de treaba asta, dar nu am gasit nici o 'scanteie' macar despre asa ceva, nimeni nu pomeneste prin forumuri de asemenea problema la Octavia..

Voi ce stiti de treaba asta?

Sunt singurul care aude povesti? :vaidecapulmeu:

Modificat de skoda.skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu sa gasesti vreo "scanteie" pt ca nu prea s-au intalnit cutii de O tour cu probleme.

timoneria la cutie merge ok dar trebuie o mana mai ferma in manevrarea ei.

eu de 1 an/18k km nici o problema la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva concret, ca de zvonuri e satula toata lumea! Sa se inchida sau sa se mute.!....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine fa un fondaj sa voteaza fiecare! la mine merge super cutia, cei drept nuprea m-am obijnui cu ea si o mai bag intr-a 5-a in loc de a 3-a :vaidecapulmeu:(asta e prostia mea) dar in rest e super buna cutia, e precisa si intra foarte usor in viteza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu n-am probleme!! :vaidecapulmeu: dar daca vrei sa gasim nod in papura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are o Octavia noua(1.9 TDI), cumparata cam in urma cu un an si care o tine momentan in service de aprox o luna si tot nu e rezolvata problema la cutia de viteze...

Asta e... mai sunt si incompetenti prin service-uri, ce vrei? Problema (daca apare) se rezolva in aprox. 8 ore de lucru efectiv la cutie, in garantie. Deci, nu ar fi cazul sa te ingrijorezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ti-o spune blitz, care stie ce vorbeste, pentru ca lucreaza cu masinile astea :unsure:

a mea, are 2 ani si 2 luni, 53.000 km si nici o problema la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu la fosta, in 9luni si 22ooo km nu am avut probleme,nu am indoileli in prinvinta cutiei,intradevar simti cand schimbi vitezele,lucru bun zic eu.Acum 4 zile m-am urcat intr-un peugeot 206-mergea schimbatorul foarte usor,prea usor,chiar m-am speriat :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am decat 4000km asa ca nu e elocvent dar nu am nici o problema . Doar la marsarier am senzatia ca o "apas" prea mult im jos (ceva gen dacie...)de fapt intra mult mai usor. Cand o apasa prea mult parca simt cum agata usor are o pozitie in care e foarte "smooth" am inceput sa ma deprind cu ea :).In colo nu agata deloc e super OK intra asa ..barbateste nu e flescaita cutia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 54000 km si nu mi se pare ca agata. Asa ca nu te lua dupa zvonuri. Daca se intampla la unu' si la alti 100 merge super, cred ca trebuie sa cauti altundeva defectul (poate la utilizator.... :) ).

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 4300km si 3 luni decand o conduc... cutia merge super, nu am avut nici o problema, intra usor in viteza (schimb a 2-a cu 2 degete) si nu se agata in nici o treapta. Probabil ai auzit de un caz izolat si oricum daca ar fi o prblema se rezolva in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu si la o1 si la o2 am avut probleme cu cutia .

La 2 s-a rezolvat din timonerie la 1 din cand in cand agata a 2-a si nu se putea face nk asa e toate la un momenta dat agata .Cu discul de ambreiaj la ambele am avut probleme ca a cazut devreme la una la 30 de mii exact cand dude garantie iar la o2 cam acum cand are 23000 fara garatie clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am facut test drive cu O2 (si am mers prin Bucuresti cu ea) nu am simtit nici o agatatura in a 2-a. Si am schimbat de cateva ori(multe) vitezele.

Daca nici la masina de test drive care e cam folosita zic eu,nu agata.....

Nici nu am prea auzit cazuri de la posesori mai vechi pe care ii cunosc.

Da o sa intreb un prieten care este taximetrist in Buc. si are un Tour de la firma sa vad ce zice cine stie poate aflam ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o tour este problema cu agatatul, cel putin la cele cu motor 1,6MPI, la mine face de cand am luat-o dar am obijnuit acum nici nu imi mai dau seama ca agata.

La o2 nu am intampinat problema asta. Cel putin la 1,4MPI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca strici ambreajul la 2 masini la 30 de mii de km incep sa cred ca nu masinile sunt de vina .. no offence dar nu cred ca esti tu marele ghinionist al planetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat cu prietenul meu care este taximetrist pe o Octi Tour despre problema agatatului si mi-a spus ca din toate masinile de la firma (vreo 200, vorbesc de Tour)au fost 2 probleme cu cutia, care au fost rezolvate. MAsina ete 1.9tdi 105CP

El are 18000 cu masina numai in Bucuresti, si singura problema sa ii spunem este consumul de ulei in rest totul e OK.

Daca nici taxiurile nu sunt frecate in Buc. si nu pre au probleme tint sa cred ca defectiunea semnalata ete ocazionala. Totusi masina perfecta inca nu a fost inventata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, acum mi-am facut o idee mai clara.

Acum nu-mi ramane decat sa sper ca nu voi fi printre ghinionisti :ceuameni:

Multumesc mult pentru cei care au postat.

Modificat de skoda.skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am probleme cu cutia la O2 (20 si ceva de mii km) La mine caraie cand bag a doua. Nu face mereu asa. Cand am fost la service sa reclam problema asta nu a mai facut deloc. Chiar cand am iesit din curtea sevice-ului mi-a facut iar. Acum inainte sa bag a 2-a stau muuuuuuuuult in punctul mort, dar si asa mai caraie cateodata.

La inceput nu facea asa. Oricum astea cred ca sunt cazuri izolate. Mie de la service mi-au spus ca nu au avut nici o O2 cu probleme cu cutia. Eu zic ca nu e cazul sa-ti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu cutia tot pe la 20.000 de Km. Cand schimbam 1-2, pe final de cursa mi se auzea un carait, in general scurt, dar intens. Nu intotdeauna... ci din ce observasem eu la schimbarile 1-2 mai rapide.

Uite ce mi-a raspuns BlitZ la problema cand i-am descris problema:

"Din ce-mi povestesti tu despre zgomotul la cuplarea treptei a 2-a pare a fi intr-adevar o problema la cutia de viteze; mai exact pare a fi o problema la inelul de franare a pinionului de tr.2 de la sincronul 1-2. Am mai gasit asa ceva, e drept cazuri rare. N-am explicatie pentru fenomen, posibil defect de material, posibil fortare in treapta a 2-a, posibil uzura excesiva... "

Pot sa iti spun ca s-a confirmat acest lucru: la inelul de franare a pinionului de tr. 2 de la sincronul 1-2 s-a strans ceva mizerie... Pilitura de cupru (se pare - din ce am inteles eu acel inel de franare e din Cupru) nu are cum sa fie atrasa de magnet, asa ca se depune pe acolo si impedica franarea completa... de aici si caraitul acela. La mine am rezolvat problema prin desfacerea cutiei, curatare si pusa la loc. Te doare sufletul cand vezi cat desfac din masina pentru asta...

O alta varianta care poate rezolva situatie este sa golesti cutia de ulei si sa bag in ceva ca sa o curete (la service ziceau ca cei e la Metabond au ceva de genul asta). Eu nu am incercat asta pentru ca nu mi-a parut la momentul acela o varianta..., insa cand stii cat desface din masina pentru cutie poate merita incercat, nu stiu...

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am octavia 2 1.9 tdi 2007 33k km si am exact problema care face subiectul discutiei... La cuplarea in treapta 2 caraie din cand in cand. Nu poate fi probl la ambreiaj pt ca in rest toate treptele intra perfect fara nici un zgomot... Am fost la service si domnul de acolo a facut un test drive ( la aprox 3 ore dupa ce am lasat-o acolo ) si nu facea nici un zgomot, lucru care e adevarat, de obicei face dupa mult timp prin trafic cu motorul cald... Urmeaza, dupa indicatiile domnului de la service, sa ma duc cu masina exact cand face zgomotul si sa ii demonstrez atunci pt ca "nu se poate da cutia jos doar asa pt o parere care nu e neaparat adevarata" Problema e ca nu am timp deloc in timpul zilei sa ma mai duc si pana la service cand incepe sa faca pt ca sunt ocupat toata ziua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut probleme la cuplarea treptei a 2-a,pot spune chiar ca merge impecabil. Doar la marsarier mi-a agatat de 2 ori, adica nu mi-a cuplat, dar probabil nu am apasat eu suficient...eeh chestie de obisnuinta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marsarierul nu este sincronizat ca si restul treptelor de viteza din cate stiu eu. De obicei cand nu intra,se lasa la punctul mort aprox 3secunde si se incearca din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thesaw si eu am exact aceeasi problema ca si tine, partea proasta e ca atunci cand te duci la service nu mai vrea sa caraie si merge impecabil :) . Aceeasi placa cu revenitul daca mai face sau daca se accentueaza am ascultat-o si eu.

Si eu am primit de la BlitZ acelasi raspuns cum ca ar fi de la inelul de franare si sunt sigur ca are dreptate, dar cum sa ii demonstrez mecanicului daca cutia merge impecabil cand ajung in service ?

Probabil ca si la mine e vb de mizerie adunata pe acolo care impiedica franarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai curand imi voi face timp dupa sarbatori si sper sa pot demonstra si la service de data asta... Ma voi duce si il rog pe domnul de acolo sa mearga la test-drive cu mine in masina in momentul cand ajung acolo si asa sunt sigur ca va intelege care e problema...

PS: Cred ca daca nu trebuia rez pe garantie, imi dadeau cutia jos pe banii mei fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!