Jump to content

Probleme turbina


opacuretu
 Share

Postare recomandată

Salut,

E prima data cand posted,

Am un Audi A4,132cp,1,9tdi

Intre 2800-3000,mi se plafoneaza,masina

I-am facut un test si nu a iesit nimic

Precizam ca nu de fiecare data se intapla asta,Am verification,debimetru si sezonul de presiunea,sunt ok

Ce ar putea fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa si un log in mers, cu VCDS-ul, pe blocurile 003, 010 si 011 - sa ne uitam pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

am si eu o problemema asemanatoare la audi 1.9 tdi AVF ,doar ca la mine trage bine(constant) pana pe la ~3000rpm apoi pierde putin din putere cam 1-2 sec si dupa aceea  continua sa traga bine(constant) pana la 4000.

Este posibil ca  intercooler-ul sa fie spart?...pt ca se aude  zgmotot pe langa proiectorul din stanga(de la volan).

nu am nici o eroare pe motor.

Modificat de lord1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
raymondsweet02

Buna, as avea si eu o problema, dupa cum vedeti si in descriere am un Audi A4 B6 (2002) 1.8 Turbo benzina si azi cand veneam spre casa am intampinat aceasta problema. Deci, am bagat-o in a 2-a, am urcat usor la 3000 de ture si i-am dat talpa, reactionand normal, m-a bagat in scaun, apoi pe la 4500 a scazut din putere, iar pe la 5000+ a tras iar cum trebuie. De fiecare data cand am incercat, cam asa se comporta, o data trage cum trebuie, o data trage mai slab. Chiar si cand trage mai slab, pot depasi, merge bine, dar nu merge cum trebuie constant. As dori niste sugestii... De obicei schimb viteza la 3000 de ture, iar sub 2000 nu circul niciodata. Sunt incepator si nu ma prea pricep inca. Astept raspunsuri multumesc anticipat.

Modificat de raymondsweet02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o problema cu un A4 1.9 2002 nu trage pana la 2100 turarii dupa rupe pana la 3000 la 3000 are o inganare dp iar trage normal,mi.a zis cineva ca debimetru l.am schimbat degeaba dp am mai fst la ci ava mi.a zis ca geometria la turbo n.am fst ptr ca nu am invcredere,ma poate ajuta cu pareri cineva!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand sa faci un log in mers cu VCDS-ul, sa vedem si noi valorile - dupa care iti putem spune ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare va rog sa mă ajutați nus ce sa fac sunt în ita am ajuns cu greu aici având probleme cu turbina încă de la brasov.bec aprins în bord check engine iar la deal nu trage mai mult de 80 km eram pedala la fund cu max 90 km iar pe linie dreapta max duce 110 mai mult mie frica totul e normal pana într a 3 apoi numai trage iese un fum gri și miroase a ulei ars eu încă merg așa.întrebarea mea e cât mai pot merge așa ?am bagat o pe taster un service din reprezentanta audi viena mi a spus turbina nu funcționează la parametri normali.eu acum 3 luni am schimbat turbina pe una de la dezmembrări ca așa a zis service ul atunci când am avut alte probleme tot cu turbina acum nus ce sa fac fraților sa o bag în service în italia e f.scump sau sa mai merg așa pana ce ajung ro?care rau mai mic tre sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si tu traseul de vaccum, actuatorul vezi daca deschide usor geometria,  ceva nu o actioneaza, tubulatura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteza codul de eroare de la reprezentanta..banuiesc ca ti au dat vreo hartie ,doar nu ai platit pt vorbe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Carcos said:

Salutare va rog sa mă ajutați nus ce sa fac sunt în ita am ajuns cu greu aici având probleme cu turbina încă de la brasov.bec aprins în bord check engine iar la deal nu trage mai mult de 80 km eram pedala la fund cu max 90 km iar pe linie dreapta max duce 110 mai mult mie frica totul e normal pana într a 3 apoi numai trage iese un fum gri și miroase a ulei ars eu încă merg așa.întrebarea mea e cât mai pot merge așa ?am bagat o pe taster un service din reprezentanta audi viena mi a spus turbina nu funcționează la parametri normali.eu acum 3 luni am schimbat turbina pe una de la dezmembrări ca așa a zis service ul atunci când am avut alte probleme tot cu turbina acum nus ce sa fac fraților sa o bag în service în italia e f.scump sau sa mai merg așa pana ce ajung ro?care rau mai mic tre sa aleg?

trebuie verificat jocul axial al turbinei - nu cumva sa te lase axul acesteia pe drum, ca o sa fie dauna mare la motor. 

vezi cat ulei ti-a disparut din motor, de cand a aparut problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ulei nu a dispărut deloc nu iese fum negru cineva mi a spus ca e posibil debitmetru de aer sa fie problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Filtru aer infundat, pompa de benzina, debimetru, catalizator infundat etc sunt mai multe probleme care pot fi cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare colegii! O problema asemanatoare am si eu la 3.0 Quattro de 204 cai, pe la 3000-3500 rpm tremura motorul si nu mai trage, nu urca turatia deloc.  Pe tester nu am nici o eroare. Ce ar trebui sa verific ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza,  valori, log in mers. 

Nu e vb de erori, ci de valorile afisate de din componente, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

002, 003,.010, 011, 013, 023

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie bine ce am făcut  accelerația nu am putut sa o apas la 100% sa nu reducă cutia în treapta 2, log-ul este făcut în treapta 3. 

LOG-01.CSV LOG-02.CSV LOG-03.CSV

Modificat de Nepotu_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Probleme turbina

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!