Jump to content

Schimbare Volan De Pe Dreapta Pe Stanga


georgel_vw
 Share

Postare recomandată

as dori sa stiu daca sunt firme la noi in tara unde s ar putea schimba volanu de pe dreapta pe stanga la o skoda superb

(daca exista cam cat ar costa)

astept rasp voastre ...va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • georgel_vw

    4

  • R Z F

    3

  • Calin78

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea este ca nu se justifica costurile. Gandeste-te ca trebuie sa schimbi plansa de bord, airbag de dreapta, coloana volan, caseta directie, cand schimbi caseta trebuie sa schimbi tot ce inseamna conducte si senzori pe la directie, etc. Lista este infinita si pe langa faptul ca o sa coste o gramada de bani nu stiu cine s-ar baga sa-ti faca aceasta modificare. Mai bine o vinzi si iei alta :vaidecapulmeu:

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba este ca nu am cumparat masina...vrea un prieten din londra sa cumpere...pretu e extrem de mic zic eu..4000 de lire masina arata super ok si e si dotata cat de cat

el zice ca in anglia ar fi in jur de 1000 de lire modificarea asta...deci o sa l sfatuiesc daca tine neaparat sa si ia de acolo...sa o faca tot acolo

multumesc oricum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam pe cineva care-si facuse prin Germania, l-a costat cam 2000 de euro. Masina era un Opel astra, pardon Vauxhall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000 de lire manopera + piese?

eu ma gandesc ca numa' piesele depasesc cu mult 1000 de lire (asta daca nu cumva e vorba de sh-uri).

pe langa asta nu trebuie oare achitate si diverse taxe de omologare a modificarilor, ca sa nu fie probleme la import/inmatriculare?

plus ca la o masina al carei pret e atat de mic (nu stiu care-i piata acolo, dar din ce zici tu am dedus ca-i foarte mic) te poti astepta la multe "surprize" ascunse...

tinand cont de ce am zis, cred ca ar iesi mai ieftin si cu mai putine batai de cap daca si-ar lua ceva similar din germania...

conversia s-ar justifica la vreo masina rara pe care ti-o doresti neaparat, si pe care nu ai avea sanse sa o gasesti cu volan pe stanga... si nu la un "chilipir" oarecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca trebuie sa inlocuiesti tot bordul (mai putin piesele detasabile), sa transferi pedalele, sa schimbi caseta de directie, sa schimbi furtunele de la clima, cam TOATE cablurile de la computer spre bord si de acolo incolo...etc. Deci un cost colosal, la fel ca si munca. Dar daca esti pasionat si ai timp/rabdare cit cuprinde, se poate...aaa, uitasem trebuie si bani "fara numar...".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)

cu omologarea nu vad ce prob s fie...am mai citit pe net undeva si am vz pers care au inmatriculat la noi fara prob masini cu vol pe dreapta.(nici nu stiu unde scrie prin certificat unde e volanu :()

in ce priveste preturile de acolo...sunt mult mult sub ce e pe la noi si chiar in germania....am mai multe cunostinte care si au luat masini la preturi de nimik(ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine

va multumesc in continuare pt raspunsuri si cred ca o sa incerc sa comving pers respectiva ca n are rost sa si schimbe volanul mai ales ca nu intentioneaza sa vina acum cu ea definitiv acasa...

Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si stergatoarele trebuie "intoarse", ca ele merg invers :( adica daca le lasi asa cum sunt vei vedea ca si sofer, cum vede pasagerul din dreapta. Adica naspa.

Si nu stiu cata incredere poti sa mai ai intr-o masina la care au lucrat mecanicii priceputi din Romania, modificand elemente sensibile si vitale gen frana si directie. Cu asa ceva nu e de jucat.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine

5000 de lire ~ 7000 de euro - Un search pe mobile.de dupa A6 (volan stanga) din 2000 a returnat vreo 60 de rezultate in zona 6750-8000 de euro... deci nu-s foarte diferite preturile...

In orice caz, nu-s tocmai SUPER preturi care sa justifice o investitie de cateva mii de euro in conversie... deci ar fi SCUMP!!!

da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...ok eu tin cont de ce ti ati zis fiecare in parte si pana la urma sa pot da sfatu mai departe pentru cea mai buna alegere

multumesc la toata lumea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CONVERSIA ASTA LA MASINILE MAI VECHI ERA MAI SIMPLA LA ASTEA MAI NOI CARE AU SITEME DE FRAMARE SI AMBREIAJE HIDRAULICE E MAI GREU ACCELERATII ELECTRONICE

SINCER NU CRED CA MERITA !! CALCULASEM EU CANDAVA PT UN CAMION SI IESISE APROPAE 12 000 EURO SI AM RENUNTAT LA IDEIE!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog sa nu mai folosesti CAPS. Citeste regulamentul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scania 12 . Poate vrei sa nu mai zbieri la noi si binevoiesti sa scrii romaneste. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
CarConversion

CarConversion Cluj, efectueaza modificarea comenzilor pentru autoturismele import Anglia, Irlanda.

Detalii la tel: 0755-249.847 sau E-mail: carconversion@yahoo.com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca nu ploua e ok.nu-i treaba ca lumea,e improvizatie.daca crapa vreo conducta din aia care a fost contorsionata fara control?parerea mea ca nu ar trebui inmatriculate la noi masini cu volan pe dreapta si nici sa aiba autorizatie(are vreuna?) vreo firma sa faca asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

car conversion NU este autorizata???!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din partea mea cati mai multi km fara nicio problema.cat priveste RAR-ul.......,l-au trecut si masini furate.la noi RAR se trece daca vor sau nu.nu vreau sa fiu inteles gresit,eu nu pun la indoiala munca celor de la aceste firme.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asa ceva la un B5. Pot sa va spun ca nu e chiar asa simplu pe cum pare. Va pot spune ce trebuie facut atat la partea mecanica cat si la cea electrica. Bine, eu am facut doar partea electrica si montajul pieselor in interior si altii s-au ocupat de tinichigerie.

post-22869-1269627067_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in ce bani s a dus operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mult, in jur de 1000-1300 eur. Trebuie luate multe piese, foarte putine se potrivesc de la cea cu volan dreapta.

Insa majoritatea nu fac chiar toata modificarea, cel putin pe partea electrica. De ex. nimeni nu pune panoul electric cu butoanele pt geamuri si IC pe partea stanga, il lasa pe partea dreapta. La Passat B5 si b5.5 modificarea e destul de grea in comparatie cu alte masini, trebuie multa tinichigerie (taiat, sudat, aliniat). La Bmw de ex. caroseria vine pregatita de fabrica pt. ambele tipuri de volane, daca vrei sa muti volanul trebuie doar scoase niste capace de table care sint heftuite usor si le sudezi in partea cealalta.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
gabriel_petrea
da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)

cu omologarea nu vad ce prob s fie...am mai citit pe net undeva si am vz pers care au inmatriculat la noi fara prob masini cu vol pe dreapta.(nici nu stiu unde scrie prin certificat unde e volanu :emthdown:)

in ce priveste preturile de acolo...sunt mult mult sub ce e pe la noi si chiar in germania....am mai multe cunostinte care si au luat masini la preturi de nimik(ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine

va multumesc in continuare pt raspunsuri si cred ca o sa incerc sa comving pers respectiva ca n are rost sa si schimbe volanul mai ales ca nu intentioneaza sa vina acum cu ea definitiv acasa...

Bafta multa!

Eu am masina cu volan pe dreapta inmatriculata in Romania . Mi-am adus-o din anglia in urma cu un an . Nu merita schimbarea pentru ca nu are rost sa dai banii aiurea ...pentru ce? Daca stii sa mergi cu volan pe stanga poti sa mergi si cu volan in portbagaj. Am auzit la multi care abia daca stiu sa mearga pe jos ...intrebarea " Da` depasirile cum le faci ? " O intrebare cat se poate de idioata . Uite asa ...le faci normal . Nu merita sa schimbi volanul pentru ca nu merita sa dai banii aiurea . Eu gasisem pe net in franta ...in drumul meu spre casa ...ca m-am prit i prin Paris ssa vizitez ...un atelier . In loc sa dau 1500 Euro la schimbatul volanului ...mai bine plec in Grecia in vacanta . Inmatricularea in Romania se face la fel ca la o masina normala . RAR nu are norme in aceasta privinta . AM rugamintea ca cei care nu au mers niciodata cu volanul pe dreapta sa nu-si dea cu parerea aiurea pentru ca vorbesc in necunostinta de cauza . Pandele ...am dat citat a tine dar sa stii ca nu am nimic cu tine ....nu am zis referitor la tine .

Modificat de gabriel_petrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!