Jump to content

Oglinzi Audi A3


George Burciu
 Share

Postare recomandată

Salut.

De curand un coleg de trafic mi-a facut o bucurie si a trecut in viteza prin oglinda mea :)

Aveti idee de unde pot achizitiona oglinda de Audi A3(dezmembrari,magazine auto cu piese de Audi etc),eu am modelul 8L/A3 din 2003,iar oglinda este electrica si incalzita si cu geamul un pic mai inchis decat la oglinzile normale.De asemenea daca stiti pe cineva care vinde va rog sa ma indrumati catre el.

La Porsche timpul de asteptare este f mare si pretul e la fel. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu colegul volksman, are preturi bune si e de incredere, mie mi-a trimis multe componente, atat pt fosta masina, cat si pt cea actuala (planetare, oglinda, mecanism geam electric pt sharan, kit distributie+filtre+ulei+lichid servodirectie si inca ceva minune de intinzator pt cureaua de accesorii pt A3).

Pt oglinda iti pot da si eu un pret informativ, pt ca m-am interesat si eu, daca ai oglinzi heliomate te costa 900 ron DOAR STICLA, daca nu sunt heliomate, scapi cu 150 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru in indumare,o sa il contactez.

Nu stiu daca e heliomata e doar mai inchisa dar tot timpul indiferent daca e lumina mai puternica sau nu.

Modificat de George Burciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e heliomata, e mai fumurie spre verzui tot timpul, dar daca ai in spate o masina se inchide atat de tare, incat nu mai vezi decat doua faruri, si nimic altceva (de multe ori ma deranjeaza acest "feature"), iar daca bagi in marsarier, chiar daca ai masina in spate, oglinda se deschide complet la culoare. Am vazut oglinzi ne-heliomate pe A3 cu o tenta albastruie.

Trimite prin PM lui volksman VIN-ul masinii, si el iti spune exact ce fel de oglinda ai si cat malai trebuie sa decartezi.

Havelo baftalo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

SALUT DE CURAND AM ACHIZITIONAT UN AUDI A3,DIN 2003. PROBLEMA MEA ESTE URMATOAREA: OGLINZILE NU SE INCALZEZC...AM PUS DEZABURITORUL,AM ASTEPTAT NIMIC...(am schimbat geamurile,si am obs ca au mufa ptr incalzire,dar nimic...precizez ca am verificat masina cu vag-com si nicio eroare...).Daca stie cineva cum as putea remedia problema,sa nu ezite sa-mi raspunda si mie. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te pricepi la electronica verifica cablajele.in special la usa ca acolo se uzeaza mai rau.poate ai schimbat geamurile degeaba...cat ai dat pe ele?

Modificat de Rapier
Te rog nu mai da "quote" la mesajul anterior fara motiv. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bati, ai gasit topicurile astea? Citeste si acolo, se poate sa gasesti rezolvarea.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17519

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27516

http://vwforum.ro/index.php?showto...40&start=40

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1581

Chiar daca nu sunt specifice pentru Audi, sistemul de incalzire oglinzi este in mare cam la fel pentru toate masinile grupului. Difera modul in care se activeaza dar in rest nu sunt mari diferente. Ce ai verificat cu VAG-COM? Erorile doar? Daca nu functioneaza, nu o sa ai eroare. Nu mai stiu exact modulul din VAG-COM dar exista un canal pe care iti arata daca functioneaza sau nu partea de incalzire si de reglaj electric separat stanga/dreapta. Era un canal unde aveai miscarea pe X, pe Y si incalzirea (ON/Off). Ai putea cauta la 46 - Central Conv. sau la 08 - Auto HVAC si te uiti prin canalele fiecarui modul, trebuie sa apara ceva cu Ext Mirror (driver side/passanger side)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep nici la electronica nici softwere pt masini...vag-com-il l-am pus la baietii de la Skoda si nu avea nicio eroare,cam atat...Pe sticle am dat 3 mil pe amandoua, daca va intereseaza cele pe care le-am dat jos(am inteles ca merg si pe golf 4 si alte audi-uri) contactati-ma...sunt pe albastru!Ms pt link-uri Rapier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep nici la electronica nici softwere pt masini...vag-com-il l-am pus la baietii de la Skoda si nu avea nicio eroare,cam atat...Pe sticle am dat 3 mil pe amandoua, daca va intereseaza cele pe care le-am dat jos(am inteles ca merg si pe golf 4 si alte audi-uri) contactati-ma...sunt pe albastru!Ms pt link-uri Rapier

da ma intereseaza daca ar merge la mine si functioneaza pentru ca o am pe cea din partea stanga putin prajita de la incalzire.cat vrei pe ele?ti le-ai schimbat singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

bati, ai rezolvat problema? Cum? Ca si eu am aceiasi problema, tot la un A3 8P. Tu ai iconita cu dezaburire pe butonul de miscat oglinzile? Din cate stiu de la Golf, nu era necesar sa ai acea inscriptie, si totusi sa ai incalzire in oglinzi... dar acum, la A3, nu stiu cum mai e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a3 8P apesi butonul pt dezaburire luneta... si se incalzesc si oglinzile;)

Modificat de aditzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..confirm ce a spus aditzu.

la Golf IV din 2003 incalzirea era tot pe butonul de dezaburire luneta. been there, done that :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aditzu Si presupun ca butonul de reglaj al oglinzilor trebuie sa fie la mijloc, nu? Eu am incercat asa, pentru ca stiam de la Golf treaba asta, si nu s-au incalzit.. deci probabil tre' sa schimb sticlele... Eu am intrebat pentru ca am vazut pe net poze cu interiorul de la A3, si la unele, pe butonul de reglaj, exista si functia de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se poate interveni in functionarea incalzirii oglinzilor, cand sunt sub 5 grade, functioneaza incalzirea, fara sa apas pe vreun buton sau pe dezaburire. Scrie si in carte chestia asta. De ex. dupa ce plecam din spalatorie, din oglinzi ieseau aburi la greu, si puneam mana pe sticla si constatam ca sunt calde, FARA sa fie cuplata dezaburirea si FARA sa umblu la ceva botoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ceau

Eu am un A3 si la oglinda sofer am spart doar carcasa de plastic pe exterior .

Se poate schimba doar acest plastic ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8E0857507B GRU - 282.86ron

De asemenea mai trebuie vopsita, adica inca 150ron (manopera+vopsea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Merci de info ... Codurile pentru oglinda sunt diferite .

Care este cel bun si de unde aveti preturile ?

Merci fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul corect il poti afla mergand la un magazin de piese auto unde folosesc programul Etka si vor introduce VIN'ul masinii tale si vor vedea ezac ce ai tu nevoie. De asemenea, iti vor zice si preturile.

Sau poti lua legatura cu volksman (in link in post'ul nr 2 de'aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Te poti uita Ebay.de gasesti acolo o tona de oglinzi si la prima mana si la mana a doua... eu capacele de la oglinzi de acolo mi le-am luat... cele de S3 din aluminiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o intrebare. De unde se activeaza incalzirea in oglinzi ? De la butonul de dezaburire luneta ?

Toate oglinzile pe A3 8L am vazut ca au sticla albastruie deci toate sunt heliomate ?

Si o ultima curiozitate ce este simbolul acela de langa butonul de la oglinzi din poza atasata (in stanga jos fata de buton). Oglinzi rabatabile electric ?

Multumesc !

post-10002-0-30733100-1315055474_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ma poate ajuta cineva unde se afla siguranta de la incalzirea la oglinzi ,asta daca exista separat.la cuplarea butonului de dezaburire merge numai luneta spate.la mine la sigurante ie scris numai in germana fara simboluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are siguranta separata si nu e legata de dezaburire, nu ai semn de dezaburire pe butonul de reglaj oglinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am semn de incalzire la joistic.....oare sa nu am asa cva, nu prea imi vine sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!