Jump to content

Xenon Aftermarket Pe Golf 5


cosmin_lille
 Share

Postare recomandată

daca cineva poate da informatii cu privire la posibilitatile (si oportunitatea) de a monta faruri xenon pe o masina dupa ce aceasta a iesit din fabrica i-as fi foarte recunoscator. fac referire la pachetul bi-xenon care are corector automat pt echilibrare (sper ca asa se numeste dispozitivul), senzorii aferenti, dispozitiv spalare faruri, etc... Pt a fi mai precis, astept sa imi vina un Vw jetta si, dat fiind ca masina va mai ramane la garaj cateva zile as putea profita de aceasta perioada pt a monta si farurile xenon...

rog cunoscatorii sa ma scoata din ceata si le multumesc inca de pe acum pt raspunsurile rapide!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic s-ar putea dar practic te costa o avere.Mai bine apelezi la u kit bi-xenon aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte posibil...dat fiind deja pretul destul de piperat care era propus de fabricant pt aceasta optiune. Problema e ca nu stiu daca se gasesc sau nu pe piata kit-uri care sa contina ceea ce contine si pachetul initial (corector traiectorie si stergatoare far neaparat). In plus apare si problema consumui de energie (din cate stiu eu farurile bi-xenon folosesc un amperaj foarte mare)...de unde posibilitatea aparitii unor suprasarcini pe instalatia electrica?

Iar daca chiar se gasesc ramane problema eficacitatii, garantiei, etc...ceea ce m-a si determinat in a cere pararea celor care au recurs la aceasta alternativa.

Completare: din cate stiu eu societatea Hella (care furnizeaza printre altii si pe VW cu kit-urile originale) propune la vanzare "en detail" kituri xenon, insa nu stiu daca un concesionar VW e gata sa le monteze (contra cost bineinteles)...caz in care dupa mine doar cineva care a trecut prin asta ne poate lamuri!

amicalement...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In princiul orice service VW ar trebui sa monteze faruri Hella atat timp cat Hella este agreat ca reper de catre VW (ceea ce este adevarat). Cand cumperi de la Hella iti da un certificat de conformitate. Ramane sa gasesti un service care sa vrea sa ti-l monteze, legal, ca sa nu pierzi garantia. Repet, trebuie sa ti le monteze, este legal. Daca nu vor, fa o adresa la Volkswagen AG si se va rezolva. Inca un aspect, kitul Hella trebuie sa fie nou si sa ai factura cu care sa justifici ca le-ai cumparat de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
In princiul orice service VW ar trebui sa monteze faruri Hella atat timp cat Hella este agreat ca reper de catre VW (ceea ce este adevarat). Cand cumperi de la Hella iti da un certificat de conformitate.

Cam la cat ajunge un kit Hella si de unde as putea achizitiona? Nici eu nu am fost prea atras de pretul piperat de 1100 euro pt kitul bixenon si astept sa imi vina masina fara xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere-i un pret lui volksman pentru farurile Hella! Foloseste acest topic de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Volksman nu aduce piese de tuning, doar cele stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vorbit mai demult cu volksman si mi-a dat pret pentru farurile care le am eu Hella CELIS Eyes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie volksman mi-a spus clar ca nu aduce :somnmare: O sa imi iau Hella de aici din TM la 2000RON (2 balasturi) si montajul is fac la dealer ca sa nu pierd garantia desi in cei 2000 RON ar fi inclus si montajul gratuit :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu kituri xenon CAN-BUS, care elimina eroarea de lampa arsa de pe computerul de bord. Contactati-ma, si va dau un pret pentru orice fel de xenon.

Apropo de HELLA: nu produce xenon aftermarket, tot ce e pe piata cu numele de HELLA, in afara de cele luate de pe farurile originale sau cumparate de pe cod OEM sunt shtifturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici oferta pt faruri Hella (fara a face reclama mascata).Eu nu cred ca sunt shtifturi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu impartasesc parerea lui Radu C. Hella fiind furnizor oficial pt f multe marci de automobile nu cred ca-si permit sa vanda stifturi...In plus, se poate vedea din manualele de instalare (pun aici link-ul in care se pot gasi xenoane pt Golf V si Jetta http://www.hella.com/produktion/HellaDE/We...gen_Upgr_SW.jsp si unde sunt dowload-abile aceste manuale) ca produsele pe care le ofera ei la vanzare contin exact ce contine si kit-ul original. Asta nu inseamna ca nu se gasesc pe piata si produse piratate.

@ sw0rdfish Parerea mea e ca ce spui tu referitor la "aftermarket" poate fi interpretat in mai multe feluri. Pt mine kiturile pe care le-am mentionat mai sus sunt produse after market din moment ce nu au fost instalate de fabricant si ma lasa pe mine sa le pun facand uz de niste surubelnite, bormasina, etc...Ca si VW monteaza aceleasi produse cand fabrica masinile e cu totul alta problema...

Amicalement,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa grav.....e vreo 900 eur ca optional pe masina noua....deci nu e diferenta mare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si viitor posesor de Jetta , am aceeasi problema . Masina sper sa o iau cat mai curand , are 3200km si nu are xenon .

Ma voi interesa la un magazin ce vinde Hella , si cu discout ce mi se aplica sper sa primesc un pret mai bun . Ma intereseaza noile faruri developate de Hella Bi-xenon , dar ma astept sa fie cu mult peste 1000 euro . Sau pot sa fac un retrofit de bixenon asa cum am facut la ex-bora . Fixare de lupe bi-xenon pe farurile stock , plus cosmetizarea in far .

Voi posta aici pe masura ce aflu preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oare o a sa am ceva probleme in momentul in care ma duc la reprezentanta pt revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ff posibil sa ai probleme. Montajul de xenon pe farurile de Golf V sau Jetta necesita anumite modificari la sistemul de prindere al becului, nu tocmai ortodoxe. Daca vrei sa fi sigur de garantie iti sugerez fie sa renunti la xenon pt moment sau sa pui un kit original(ffff costisitor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k mersi , oricum le-am montat si am vazut despre ce modificari era vb:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce firma sunt?pret?si cam ce modificari ai facut?sunt curios, si eu vreau sa pun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am 2 faruri cu xenon de golf 5 si vreau sa le montez pe masina mea.Zi si mie te rog ce modificari ai facut.La service mi-a zis ala ca nu se potriveste mufa.Ca in farul asta intra 9 fire iar ala cu xenon are 11 intrari.Acu mai nou mi-a zis ca se poate monta,ca are pe stoc si reglatoarele alea...nu mai stiu ce si cum sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un set de cabluri adaptoate intre 9 si 11 picioaruse Le gasesti la nemti , sau probabil cu cod de Hella le iei din tara . Dar am inteles ca mai trebuie facute si alte by-passuri , daca doresti sa te bucuri si de bi-xenon si de reglaje .

Astept si eu faruri de xenon de pus pe masina fara xenon . Voi posta aici o schema in aprox 2 sapt dupa ce voi intelege toate firele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am vazut pe net kit xenon si la 550 ron. sunt bune de ceva sau le schimbi dupa 3 luni? vreau sa-mi zica cineva ce a montat. cat a costat si de unde a cumparat. ma intereseaza un kit bixenon.

se fac modificari urate/ireversibile? (gauri in tabla etc...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pe jetta faruri originale cu xenon.a fost nevoie de 2 cabluri adaptoare,si o setare cu vag comul,ca sa recunoasca noua rezistenta din circuit...simplu,a durat maxim 30 de minute,cu demontat de bara cu tot.acum arata ca si cele originale,si au costat 650 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_lille

cu tot cu montaj? Pai la banii astia o sa te rog sa-mi dai mai multe detalii (eventual MP) ca sa fac si eu o programare pt cand vin acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!