Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

am vazut la diferite showuri si prezentarii un spray care se da pe cauciuc cu o spuma alba, NU SE FREACA, ci se lasa sa intre in cauciucuri si face gumele negre. nu stiu cat tine in uzul zilnic, dar la showuri arata f. frumos.

sprayul are exterior alb, si se gaseste si la dealer. incercati acolo. e destul de ok, pretul. nu il stiu, dar cred ca pana in 100 RON. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se ia o sticla de coca cola de juma de litru, dupa ce speli masina, respectiv rotile, se desface cola, se agita si se stropesc rotile, mi-a zis si mie cineva, nu am incercat, dar eram la munte si cola s-a varsat pe roata, pina am spalat masina , am avut roata patata, mai inchisa decit pe unde nu stropise :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu Cola pare sa iasa curat cauciucul. Pana dai de ceva praf, care se lipeste mai rau ca niciodata de cauciuc, in primele minute. Nu recomand, a incercat un prieten, si nu prea i-a placut :).

La EMMA am vazut spray-ul acela de care vorbeste Bogdan_wrc, facea o spuma alba si cauciucul ramanea curat si lucios.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu de curiozitate cu cola asta vara ca tot am auzit lumea ca spunea ca iese super , intr-adevar e bine pana dai de praf......., dupa ce se parafuiesc arata ca o p.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit solutia de la Turtle Wax (Tire Shine parca). Foarte multumit de ea. Mai si miroase frumos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara pentru pantofi, incolora, costa cam 15 RON la Leonardo, din aia cu burete in varf - mai intai spalati cauciucul. Try it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara pentru pantofi, incolora, costa cam 15 RON la Leonardo, din aia cu burete in varf - mai intai spalati cauciucul. Try it!

si nu se depune praful.............?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da :D , dar mai putin decat pe coca cola, si in timp mai indelungat. Dar daca speli masina si circuli cu ea, nu se murdareste la loc? Nimic nu e perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ADIQ,incearca crema neagra de ghete turceasca,sa vezi rezultat..... La urma urmei si anvelopa e tot gheata,doar pt masina!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta personala va propun sa incercati cu burete cu bere bruna (marca nu conteaza). Tine bine si nu se depune praf :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La OMV este o solutie foarte buna pentru lustruit cauciucuri.Se aplica prin pulverizare si se intinde cu un burete. Am folosit mult timp cola dar rezultatele nu se compara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel cu Toni am spus si eu, de cateva ori de la deschiderea acestui topic, ca in afara de solutiile dedicate restul nu merita atentie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati incercat cu COCA-COLA? cica da rezultate.

salut !! eu de foarte mult timp folosesc COCA-COLA pe cauciucuri si in permanenta sunt negre si stralicitoare si au 2 ani , 30000 KM si arata exagerat de bine , fara crapaturi sau alte riduri.....foloseste fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa canicula asta si masina are de suferit, cauciucurile au stat ceva timp in soare pe vremea asta si s-a schimbat putin in anumite locuri de la soare, sa fie ceva destul de grav sau se poate da cu ceva sa arate ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati incercat cu COCA-COLA? cica da rezultate.
se ia o sticla de coca cola de juma de litru, dupa ce speli masina, respectiv rotile, se desface cola, se agita si se stropesc rotile, mi-a zis si mie cineva, nu am incercat, dar eram la munte si cola s-a varsat pe roata, pina am spalat masina , am avut roata patata, mai inchisa decit pe unde nu stropise ;)

Mi-am dat si eu cauciucurile de cateva ori cu cola si pot sa spun ca am fost multumit de rezultat.Partea nasoala e ca a doua zi era invazie de furnici pe ele(noroc ca furnicile nu se hranesc cu cauciuc :offtopic: ).

ADIQ,incearca crema neagra de ghete turceasca,sa vezi rezultat..... La urma urmei si anvelopa e tot gheata,doar pt masina!!!

Am niste colegi la munca care folosesc crema de ghete,din cea ieftina-ceva de genul 1,5-2 ron.Dezavantajul este ca,cauciucurile raman mate.Le schimba look-ul intradevar dar nu le da luciu.

Oricum mi-am cumparat pana la urma ''Nouveau Noir" de la ''MA-FRA''.M-a costat cam 11 ron si ma declar multumit de rezultate.Tot de la ei mi-am luat si solutie pentru jante :P

Modificat de Fitty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu sunt putin obsedat de curatenia si aspectul rotilor (al cauciucurilor)

dupa luni de cautari si dupa ce am luat la mana orice silicon,spray solutie care sunt destul de bune am gasit-o pe cea mai betonnnn!

uitati reteta:

1...se cumpara vopsea autovapanta de la piese dacia...neagra si ieftina (este vopseaua cu continut ridicat d cauciuc,vopseaua care arata ca u dulceatza groasa,vopseaua cu care se izoleaza daciile pe sub aripi etc!)

2...se pune intr-un borcan 2-3 lingurite de voprea apoi se toarna benzina peste

3 se amesteca pana se omogenizeaza ,,,solutia finala trebuie sa nu fie foarte groasa...sa fie cam de densitatea unui suc nectar!

4...se aplika cu o pensula pe cauciucurile curate dar mare atentie la capace

.........fratilor are un luciu de invidiat si tine garantat saptamani bune....pe deasupra cauciuc avand in componenta protejeaza si rotile!

incercati cu incredete

apropo...pret bidon autovapant=5 ron,si dintr-un bidon cred ca faci vreo 50l de solutie:) daca trebuie doar 3 lingurite:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai facut aceasta operatiune poate ne convingi si cu ceva poze ? :angry:

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut-o cam acum 2 luni cand nu era asa frig afara insa vreau sa o repet cat de repede

saptamana viitoare am programare la service si dup ace o scot ma apuc de curatat!

promit sa pun si poze,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca diluantul din vopsea, la care se adauga si benzina cu care subtiezi marmelada, au un efect prea bun asupra durabilitatii anvelopei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet..nu este vopsea clasica si nu are DILUANT,,,e mai degraba un strat izolator gelatinos si are un aspect de zmoala!

bineinteles ca nu se aplica asa deoarece ar ramane ca marmelada si se lipesc pietrele de el

trebuie foarte bine diluat cu benzina sa fie subtire astfel in cat sa se usuce si sa intre in roti!

daca nu stiati secretul celor care reconditioneaza cauciucuri (reesapeaza) cam asta e si smecheria la ei! 100% din acel autovapant se reconditioneaza...da un aspect de rota noua tocmai ca e un strat nou de cauciuc!!

nu contine diluant,nu se exfoleaza,nu se lipeste, nu devine mat etc..dar pentru cei care nu au incredere le recomand sa astepte pozele:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca benzina are un efect benefic asupra cauciucurilor, cel putin eu asa tin minte.

Prefer sa raman la solutiile consacrate, care se vand si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se face ca multe garnituri de la rezervor si circuitul lui sunt de cauciuc?

cum se face ca la dopurile canistrelor se gaseste cauciuc?

cum se face ca la busonul de rezervor e cauciuc?

cum se face ca furtunul pompei de peco e cauciuc?

daaca dauna puneau altceva la toate astea

in schimb benzina aplicata pe cauciucuri se usca aproape instant,,,ramane doar cauciucul din vopsea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se face ca nu te gandesti ca (virgula) cauciucul e de foarte multe feluri? Pentru produsele petroliere cauciucul are alta componenta decat cel din anvelope, baloane pentru petrecerea copiilor sau prezervative :angry:

Incearca doar sa pui benzina intr-un balon, si ai sa vezi ce se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai perfecta dreptate...!! dar cauciucul din roti nu sufera absolut delok

crede-ma le-am tratat de destule ori si practic arata mai bine si nu sufera delok

repet,benzina are doar rol in apLcare si se usuca instantaneu!

tu crezi ca ,cauciucul din roti e cauciuc de prezervativ?...sa mergi la peco sa picuri benzina pe el si sa faci pana?..te inseli e unul din cele mai rezistente cauciucuri!

si contine cauciuc natural nu latexuri si etc care normal ca ar suferi!

inca o data benzina are rol insemnificativ in acest tratament!

abia ca apuci s-o aplici si e evaporata!

dar e un lucru testat de mine si am cosnstatat ca e ok si da randament,acum eu nu OBLIG PE NIMENI SA INCERCE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!