Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Dar o varianta de curatare mai ieftina pentru a reda negrul curat al cauciucului nu stiti? Ca dupa spalare iese un negru prafuit ;)

Si parca nu as mai da banii si pe solutie de cauciucuri. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de solutile dedicate, ceva din folclor nu as putea sa-ti recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un produs MAFRA: NOUVEAU NOIR la 10 RON parca as lua totusi … cred ca 500 ml pot ajunge pentru multa vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati incercat cu COCA-COLA? cica da rezultate.

Da...pentru o ora ca dupa aia se pune un praf de nu-i adevarat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi, la pH-ul pe care il are coca-cola, ne vor costa mai mult cauciucurile decat o solutie dedicata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un amic lustruia cauciucurile, barile si bandourile care nu erau in culoarea masinii cu o cirpa imbibata in motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba exista o gramada de produse de curatat cauciucuri prin benzinarii. Nici eu nu inteleg rostul discutiei - de ce sa cauti solutii babesti cand ai produse dedicate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parte cu Coca-Cola/Pepsi este intradevar adevarata.

Am folosit si eu o data si a tinut negru cam vreo doua-trei zile.

Insa despre PH-ul lor si despre cum ar putea dauna cauciucurilor, nu pot sa spun nimic. Eu oricum trebuie sa schimb gumele, asa ca ....... :P

Insa este si varianta din magazine/benzinarii. Un prieten si-a luat un spray cu o astfel de solutie si zice ca tine cam o saptamana. Despre pret am inteles ca e in jur de 10 ron si a dat pana acum de vreo 8 ori pe toate rotile, si inca mai are.

O sa-l intreb mai multe detalii si revin....

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit solutia de la Turtle Wax pt cauciucuri (Platinum Tyre Dressing). Arata excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F.F bune rezultate, silicon de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu atrage praful :)

nu stiu cum e la Timisoara dar in Bucuresti "ma aflu in desert" ca sa parafrazez pe cineva de pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Traiesc in desert" - Toni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa solutia data de Razdan... oare se gaseste in lanturile de magazine Metro/Praktiker/Selgros?

Sau la benzinarii? Unde sa caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face comanda telefonica si se livreaza la domiciliu in 48 ore, dar comanda trebuie sa fie de minimum 80 RON.

In Timisoara si in Arad nu exista distribuitori MAFRA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brico gasesti Turtlewax Tyre gel (sau ceva de genul asta - cert este ca imbuteliat arata si miroase ca TW Extreme Tyre Gel pe care il folosesc de ceva timp si arata bine pe masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu atrage praful :P

nu stiu cum e la Timisoara dar in Bucuresti "ma aflu in desert" ca sa parafrazez pe cineva de pe aici.

:P Iti zic cum e in tm, acuma speli mashina, si peste 2 ore e prafu de potzi sa faci desene cu degetu'. Pana dimineatza, potzi sa dai doua jeturi si cu stergatoarele la plecare, ca sa vezi bine. Eu sincer am renuntat la a mai da banii pe spalat, noroc ca mai ploua. O mai spal numai daca am bagat'o prin noroi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am gasit un ceva de curatzat cauciucuri de la Nigrin la Augsburg, vreo 12 ron parca, pe care o folosesc de mai bine de o doua luni. odata luat grosul de jeg de pe cauciucuri, raman destul de negre dupa fiecare splare; mai ales acum dupa ce am trecut la al doilea recipient si in plus daca se murdaresc de la vreo bordura de ex., dupa ce mergi o bucata de drum se autocurata, dat fiind faptul ca aderenta prafului este redusa ca efect al solutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand cu caldura Ma-Fra Nouveau Noir. Am folosit, este excelenta, si un flacon de 10 Ron si 500 ml tine 2-3 luni. E drept ca eu nu il folosesc la fiecare spalare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F.F bune rezultate, silicon de bord.

Subscriu la solutia de mai sus. Eu am cumparat cel mai ieftin silicon pt bord gasit in Cora si il folosesc si pt cauciucuri. Am dat acum 3 saptamani si ieri cand am spalat masina, avea inca efect. Nici apa nu ramanea. Deocamdata sunt multumit. Solutiile speciale parca seamana cu o vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatoria unde merg eu cu masina, la final aia dau rotile cu silicon (e turnat dintr-o sticla, deci nu e ceva de marca). Si sa stii ca se pastraza o saptamana si mai bine.

Totul e sa nu mergi pe drumuri de tara ca atunci nu se mai vede nici un efect la acele cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aici este punctul forte al solutiei de la Nigrin.

intri cu cauciucurile prin praf, iar apoi de la rulare pe drum normal praful zboara si revin la culoarea lor originala. eu in prezent nu mai am nevoie sa dau cu solutie dupa fiecare spalare intrucat efectul ramane o perioada mai lunga odata ce am luat grosul mizeriei adunata pe ele atata vreme. ori cu silicon nu faci decat sa atragi praful, chiar daca la inceput iti iau ochii cu luciul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

metoda de armata.ieftina si garantata:

pune intr0o oala veche motorina si ceva cauciuc(de la camere,anvelope etc.) da-i foc si lasa sa arda. va ramane un lichid vascos si negru pe care-l dai pe roti si apoi stergi cu o carpa . iese beton si protejeaza si cauciucul. metoda testata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg pana la urma cea mai ieftina si cea mai comoda operatiune este stergerea cu silocon .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!