Jump to content

Topic cu radiouri


Fikat
 Share

Postare recomandată

pentru ca nu am gasit mare lucru pe forum despre radiourile broscutelor, am cautat pe ici pe colo pe net si uitati ce am gasit.

http://users.skynet.be/antique.autoradio/B...5-66/CD_MP3.htm link super ptr legat un mp3 sau orice alt divais care emite pe un jack

http://users.skynet.be/antique.autoradio/C...seils_techn.htm link tot de pe acea pagina, cu diverse sfaturi tehnice legate de radiourile blaupunkt.

sper sa fie cuiva de folos... as vrea s avad din ce in ce mai multe radiouri originale pe broscute, legate de un mp3 minuscul, si nu borduri traforate si aparate moderne puse in loc. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun site-ul :offtopic: . Tot aici o lista cu toate modelele impartite pe ani : http://users.skynet.be/antique.autoradio/B...tm#retour_dates

Si pentru cei interesati sa cumpere (preturile sunt un pic maricute :lol: , dar merita ) :

http://www.mijnwebwinkel.nl/winkel/autorad...ategoryID=51037

si mai e si acesta:

http://www.oldtimer-radio.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru codurile originale ale radiourilor, in caz ca nu mai doriti sa cautati pe net. e vorba de litera de pe eticheta

K1956-1957

S1957-1958

G1958-1959

Q 1959-1960

D 1960-1961

E 1961-1962

T 1963-1964

U 1963-1964

V 1964-1965

W 1965-1966

X 1966-1967

Y 1967-1968

Z 1968-1969

A 1969-1970

B 1970-1971

C 1971-1972

sursa: http://www.flat4ever.com/showthread.php?t=30806

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

eu mi-am prins urechile, pe al meu scrie INGOLSTADT G 7635691060, nu este stereo nu e de golf gti.mai are o serie blaupunkt no. 87253, merge pe 67-le meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sie u pot face chestia cu mp3 'u dupa ce am vazut niste scheme date de fikat

:wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am prins urechile, pe al meu scrie INGOLSTADT G 7635691060, nu este stereo nu e de golf gti.mai are o serie blaupunkt no. 87253, merge pe 67-le meu?

seria G76** este an de productie '75, fizic poate fi montat si cu o fata cromata poate sa arate cam din acelasi film:)

Pentru '67 Blaupunct a produs radiouri care aveau butoanele in ton cu butoanele de bord,dar sunt extrem de rare si frumoase(de exemplu Stuttgart serie Z),nu mai zic nimic de pret,este pe masura :lol:

Am sa revin si cu o poza din colectia personala,pentru edificare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde-i poza?vrea sa vada sh ochiu' meu. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde-i poza?vrea sa vada sh ochiu' meu. :offtopic:

Uite domnu' junioru' :). Asta este un Blaupunkt Emden pentru anul '67, poate unul din cele mai rare modele care au fost pentru broasca:

c475_1.JPG

c3b1_1.JPG

Mai este o varianta, un pic mai putin rara, cu butoanele fara semnul VW (este ce am eu in colectie :) ) :

dsc00143ei9.th.jpg

dsc00144xw1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

oricum slabe sanse sa gasesc ceva pe aproape.pentru edificare pun poze si cu cel care vreau sa il pastrez, revin cu pozepozele:

post-15699-1196265766_thumb.jpg

post-15699-1196265792_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok si asta . Nu trebuie sa disperi daca pe moment nu gasesti un lucru care-ti lipseste. O sa vezi ca la timpul lor apar toate. Important e sa nu renunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala din ultimele doua poze e cumva de bus?oricum misto butoanele!alea cu VW. :huh:

da' de unde sa gasesti asa ceva?nu-s foarte rare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala din ultimele doua poze e cumva de bus?oricum misto butoanele!alea cu VW. :huh:

da' de unde sa gasesti asa ceva?nu-s foarte rare?

Cel din ultimele doua poze merge si pe bus si pe broasca.

De gasit le gasesti, depinde doar cat esti dispus sa platesti :). Mai sus in topic sunt puse cateva link-uri unde gasesti de cumparat radiouri.

De exemplu la http://www.mijnwebwinkel.nl/winkel/autorad...ategoryID=51037 poti gasi unele radiouri la preturi surprinzator de mici, dar si la preturi mari. Tot pe la link-urile astea poti sa gasesti si fete de radio, noi, s/h depinde de cat esti dispus sa dai.

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la asa... la asa :huh:

ps. am pastrat numai fatza cromata pe care am polisat-o un pic. inca ma gandesc daca o recromez sau nu. cel mai probabil ca nu.

post-2659-1196426953_thumb.jpg

post-2659-1196426962_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

nu cred ca mai tre cromata ca nu e umezeala in masina si arata bine asa. sti ce imi trece prin cap ? daca nenea mircea poate face dupa masca ta una de fibra, pe care o vopsim dibaci cu vopsea din aia la tub pt imitat cromul o merge? ca originala slabe sanse :icon_confused:dar masca de tipul ala nu este pentru bord inclinat de bus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mere si la broasca :D ...chiar foarte bine. Stie Mihai ce face :huh:

193719.jpg

198097.jpg

395001.jpg

204277.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca mai tre cromata ca nu e umezeala in masina si arata bine asa. sti ce imi trece prin cap ? daca nenea mircea poate face dupa masca ta una de fibra, pe care o vopsim dibaci cu vopsea din aia la tub pt imitat cromul o merge? ca originala slabe sanse :icon_confused:dar masca de tipul ala nu este pentru bord inclinat de bus?

masca e de broasca. de replicat in fibra de sticla ma indoiesc. mai bine cumparati de pe ebay... se gasesc si la 20-40 euro :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

da asa este.de ideea cu masca de fibra, bineinteles fara gauri care se dau dupa necesitati, ce zici ca si tu ai nevoie de asa ceva ne ajuta nenea mircea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa este.de ideea cu masca de fibra, bineinteles fara gauri care se dau dupa necesitati, ce zici ca si tu ai nevoie de asa ceva ne ajuta nenea mircea?

eu am deja masca... nu mai am nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

stiu, fericitule. esti dispus sa faca nenea mircea o matrita dupa ea?de prietenul lui bobo1300 este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai Uoamini buni! Ce ma faceti sa mor incet de oftica!! ( :angry: glumeam buninteles!)

Pun si io colectia de autoradiouri care asteapta sa fie montate ( pe rand, in fuctie de sezon si "intilnire" :) ) pe Brosky al meu!

Caut de vre-un an o fata originala, de brosky ( cu cele doua excrescente laterale _ prelungiri ale ornamentului de bord)la Blaupuktul cel mai de sus ( dublu corp)

post-4234-1196459852_thumb.jpg

Ma duc pin afara sa fotez si Blaupunctul de pe machina ( cel mai drag mie) sl attach si pe el imediat. Uite-l

post-4234-1196462028_thumb.jpg

Apropo( de poza de mai sus). N-are careva un buton de bricheta original ( macar o poza, sa fac unul!!)

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: fumos tare si becker-ul de sus.

cred ca tot la ebay ajungem sorine pt o rama d'aia cu continuare la ornamentele de bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

et nous....(lefmir et moi)

post-15699-1196508599_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, nu e normal asa, sa sa dea cite una, sa s-ajunga la toata lumea!!!!!!!!

Unde le gasiti?

Si mie-mi plac radioul, chiar imi trebuie unul la 1600 TL :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • oldtimercraiova pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!