Jump to content

1.9 Tdi Vs 2.0 Tdi


audiholic
 Share

Postare recomandată

la Golf motorul de 2.0 TDI e bine sa fie cel produs din 2007, stiu ca l-au imbunatatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    17

  • Ice_2k

    11

  • gHapciu

    11

  • Andrei2000

    10

Top Posters In This Topic

@Laurenzio , in ce consta imbunatatirile ? E mai silentios , mai putine vibratii ? Datele tehnice sunt the same.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurenzio , in ce consta imbunatatirile ? E mai silentios , mai putine vibratii ? Datele tehnice sunt the same.....

Din ce stiu eu e mai silentios si mai fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Eu as lua 2.0! Sa-ti zic si de ce: Eu am golf 5 cu motorul asta, si sunt extraordinar de multumit de el... De consum de felul in care trage... Intr-o seara am facut o verificare cu un amic cu O2. El are 1.9 chipat, nu stiu exact cati cai 136, 140, pe acolo. Ca si masa, golful 1450 kg iar O2 tot 1450 kg. Am avut aprox jumate de masina in fata lui. In treptele 1,2 a fost un pic in fata mea, in 3 am mers relativ constant, dar in 4 am venit foarte tare, si l-am luat. Lasand la o parte aspectele de genul asta, din ce stiu eu, la motorul 1.9 ai 5 trepte, iar la 2.0 6 trepte. Daca gresesc, rog sa fiu scuzat si corectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurenzio, de ce doar la golf? La jetta eventual passat nu sunt aceleasi motoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Nu poti compara 2 motoare doar dupa cum sprint... Poate crezi sau nu, nu conteaza doar asta

2. Exista 1.9 cu 6M :blink:

LE: iti poti edita postul timp de 2 ore... nu e nevoie sa scrii post dupa post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu, sunt de acord cu tine, dar mai toata lumea a enumerat alte +/- Am vazut ca nimeni nu a postat o comparatie de genul asta. Revenind la versus, pentru mine, 1.9 mananca ulei? Cam cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu consuma o cantitate care sa nu faca necesara completarea intre schimburi. Mie mi-a scazut in 7000 km de la maxim pana la inceputul zonei hasurate. Probabil cand va trebui sa-l schimb (peste 6-8000) va ajunge la limita inferioara a zonei hasurate. Reamintesc ca in manual scrie ca atunci cand nivelul corespunde zonei hasurate nu este obligatorie completarea (desi este recomandat ca nivelul sa fie inspre limita superioara). Doar atunci cand nivelul scade sub zona hasurata devine obligatorie completarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se maninca in functie de cit o calci. Daca mergi o luna sportiv si in ture fii sigur ca o sa trebuiasca sa completezi. Cu cit ? Depinde... De obicei nu o sa pui mai mult de 1l intre revizii. Asta daca mai mergi si normal, fara figuri si alte prostii. Vorbim de 1.9. Cel de 2.0 pare a fi mai special. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurenzio, de ce doar la golf? La jetta eventual passat nu sunt aceleasi motoare?

Hmm, sincer sa fiu nu stiu daca sunt exact aceleasi motoare. Eu asa am auzit, nu am citit nicaieri ceva oficial dar nu e exclus ceea ce am zis, 2007 find anul in care 2.0 a ajuns la maturitate deplina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie cati litri de ulei intra in motorul 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut schimbul acum 3 sapt, si mi-au intrat 4 l fix. La schimbul dinainte mi-au intrat 4,5. Deci, pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh...0,5 litri ce mai conteaza....tot aia e.... :)

4,3 litri e cantitatea de ulei necesara pt 2.0 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform producatorului cantitatea de ulei necesara pentru motorul de 2.0L TDI este de 3.6L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: de ce la Audi A3 s-a montat motorul de 1.9TDI 105 cp, iar la A4 1.9TDI de 116 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca's acelasi motor, numai setarile is altfel... de-aici si diferenta de CP

se stie ca un motor de 1.9 TDI poate fii dus undeva pe la 135 - 139 CP fara a avea probleme la motor :(

dar no asta in opinia noastra... ingineri de la VAG poate gandesc altfel :P

eu am pe cel 105 CP si sunt tare curios de ce pe unele motoare de pe vechea gama de Passat ( 1.9 TDI ) au 131 CP sau 101 CP :)

motivele cred ca's undeva pe la mijloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este si in soft, dar garantat exista si diferenta hardware. Turbina mai mare, injectoare mai mari, ambreiaj mai mare (asta nu tine in mod direct de puterea motorului) etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca exemplu la Passat B5.5 turbosuflanta VNT 15 la motoarele sub 131, peste (131, 150 CP) VNT17. Numai din Softul ECU se poate adauga inca un 20-30% fara probleme la puterea motorului.

Dar sunt o garamada de topic-uri unde se discuta si in detaliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva daca motorului 2.0 PD de cand a aparut si pana la inlocuitrea PD cu CR au fost aduse ceva inbunatatiri mai profunde sau ce diferente exista intre primele 2.0 PD aparute si ultimile 2.0 PD din 2008.

aceste motoare au injectoare piezo sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca au fost imbunatatiri, macar dpdv software. Spun asta pentru ca primele 2.0TDI (pe passat/A3 le-am vazut atunci cel mai des) dadea fum in continuu, si la cele mai line plecai de pe loc. Acum nu prea mai vezi asa ceva pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca au fost imbunatatiri, macar dpdv software. Spun asta pentru ca primele 2.0TDI (pe passat/A3 le-am vazut atunci cel mai des) dadea fum in continuu, si la cele mai line plecai de pe loc. Acum nu prea mai vezi asa ceva pe strada.

Este posibil sa nu mai vezi asta datorita faptului ca dupa 2006-2007 vin mai toate dotate cu DPF....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa cum a spus si @Andrei2000 , DPF-ul face diferenta , in plus din 2009 va fi obligatoriu.....

Nu stiu care sunt modificarile dar 2.0 TDI-CR este muult mai silentios ca 2.0 TDI-PD . As zice ca din cel mai zgomotos diesel a devenit cel mai silentios .

OFF : Se poate sa fie si izolarea fonica mai buna , dar in compararie cu noul Mondeo 2.0TDCI e mai silentios .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....

Nu stiu care sunt modificarile dar 2.0 TDI-CR este muult mai silentios ca 2.0 TDI-PD . As zice ca din cel mai zgomotos diesel a devenit cel mai silentios .

....

Nu au schimbat mare lucru. :Driver: Doar ca nu mai e motor pompe duse, este common rail. :wub:

Riddler, Ice_2k are perfecta dreptate. 1,9 il duci in 140 cp fara probleme, doar din soft, dar 2.0 il duci fara probleme din soft la 170 cp :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ala care are din fab 2.0 170cp , inseamna ca il duci in 200cp :wub:

Modificat de dnldnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!