Jump to content

1.9 Tdi Vs 2.0 Tdi


audiholic
 Share

Postare recomandată

Scuze daca e un repost dar nu am gasit nimic cu search-ul!

Am facut trecerea de la 1.9 TDI la 2.0 TDI acum vreo 2 luni si vreau sa aflu si parerea voastra despre plusuri si minusuri.

Pana acum impresiile mele sunt urmatoarele: Alea bune: distribuie puterea mult mai bine pe toata plaja de turatii, turbo lag mai mic, se tureaza mai repede-gen benzina, e mai putin zgomotos.

Alea rele: consum mai mare - intotdeauna peste 10 in oras - uneori atinge si 14% ( mers dimineata la rece vreo 3 km pan la munca; si mers seara la rece de la munca acasa), motor mai pretentios si mai sensibil, piese mai scumpe.

Acum, mai toti spun de diesel-urile de la VAG ca sunt zgomotoase si nerafinate, dar mie sincer imi plac mai mult asa. Am mers cu destule commonrail-uri de pe concurenta, inclusiv Peugeot, BMW, Mercedes, KIA, Opel si pot sa spun ca sunt mai putin zgomotoase dar pierd la capitolul feeling. Nu te mai baga inscaune ca un TDI, ci acceleratiile sunt mult mai line-ca la o benzina. Astept cu nerabdare sa testez 2.0 TDI-ul commonrail de pe Tiguan si sper sa fie o surpriza placuta.

Astept si parerile voastre,

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    17

  • Ice_2k

    11

  • gHapciu

    11

  • Andrei2000

    10

Top Posters In This Topic

Cred ca ai punctat destul de bine +/- , nu stiu daca ar mai fi ceva de adaugat .

Practic cam aceleasi diferente au fost discutate si la apartia PD vs non PD , de fapt motorul de 2.0 este un PD-EVO ( 16 supape , injectoare piezo , in rest structura este identica cu un clasic PD )

Cine stie daca ambreiajele de pe motoarele de 2.0 sunt rezistente la un chiptuning varianta standard ? Stiu ca cele de 1.9/105CP au fost cele mai slabe ambreiaje dpdv al rezistentei la cresterea cuplului , ca sa ma exprim delicat . :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus stiu ca 2.0 "papa" mai mult ulei decat 1.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot spune ca am simtit clar diferenta intre cele doua motoare. L-am avut pe cel de 1,9 AVB pe Passat (ce-i drept avea vreo 100 kg in plus fata de Octavia) si nu pot spune ca se misca rau, dar acum cu cel de 2.0 masina "zboara". Cel mai evident este cuplul mare, care-si face simtita prezenta pe o plaja mai mare de turatii, incepand de pe la 1800 pana pe la 2500 rpm, lucru care te face sa conduci cu placere in tara noastra fara autostrazi, unde trebuie sa te strecori si sa depasesti mai mereu pe sosele aglomerate, ai un sentiment de siguranta in plus cu acest motor.

La zgomot nu pot sa ma pronunt, clar masina actuala fiind mai putin antifonata ca cea veche - dar n-as zice ca-i exagerat de zgomotos.

In privinta uleiului consumat - conteaza foarte mult cum conduci. Eu am acum aproape 10.000 km si in afara de primii 5000 cand am facut rodajul, acum schimb frecvent la peste 3000 de ture, si nu rareori cand este nevoie vad 4000 rpm pe bord - dar merg si linistit la drum lung, cu turatii pe la 2000 si putin peste. Rezultatul = a consumat cam 250-300 ml in acesti 10.000, si am completat preventiv (nivelul ajunsese putin sub mijlocul zonei hasurate) cu toate ca puteam ajunge, cred, pana la revizia de 15.000 fara sa completez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers cineva cu 2.0 TDI commonrail? Daca nu o sa incerc sa transmit primele impresii pe la mijlocul saptamanii viitoare dupa ce o sa ma dau un Tiguan. :Driver:Pe mine ma sincer ma sperie consumul in oras ( 10-14%) si stau sa ma gandesc daca nu cumva un 2.0 FSI pe benzina nu ar fi mai convenabil avand in vedere k e mai usor de intretinut, mai rafinat si mai puternic. Voi ce ziceti, merita un benzinar aspirat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Injectoare piezo, din cate stiu, sunt doar pe TDI 170 CP (cu electronica Siemens). 140CP nu are piezo si e pe electronica Bosch.

Ambreiajul de pe 2.0 intradevar tine bine si peste 170CP (volant DMF sa tina :) ). Pe 1.9 e un ambreiaj mai slab.

Diferentele de zgomot sunt si din punctul meu de vedere in favoarea lui 2.0. Nu semnificative, dar parca facea mai mult scandal 1.9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu as fi asa de sigur. Doar ca ai vazut pe strada 2.0 fumegand nu inseamna ca fumega mai mult ca 1,9. Parerea mea este ca , cuplul mare disponibil la turatii mai joase "impinge" soferul sa mearga putin mai subturat cu ea. A mea nu scoate fum decat f rar dimineata. Asta mers de multe ori cu prieteni in spatele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu W S G.....si in ce consta dezavantajul pentru tine? Polueaza planeta? Fumul mult este dat de modul cum este condus....daca are sau nu filtru de particule!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut la toti! Am postat aici pentru ca vreau sa va intreb pe voi cei care aveti, ce motor sa iau 1.9 sau 2.0TDi (NU este versus), si pentru faptul ca sunt foarte aproape de a da comanda. Am fost si am configurat-o dar nu ma pot hotara la motorizare.

P.S. Am facut drive-test cu Elegance 2.0TDi si...chiar m-a impresionat cum trage...dar si consumul(am mers pe traseul pe care l-as face in mod frecvent incet +aglomeratie+drumuri stricate) si=9%.

Va rog mult astept niste raspunsuri si ii rog pe moderatori sa nu stearga daca am postat unde nu trebuie dar vreau pareri de la cei care au!

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei consum ok...1.9 BXE. Vrei sa alergi cu ea...comanda 2.0 - 140 cp, insa asta am inteles ca, cam consuma ulei...so...! Plus ca si consumul ar fi mai mare....si 1.9 tdi consuma, insa este un motor ajuns la maturitate lipsit de orice bube ale copilariei.

Alegerea este a ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg mai mult in oras si vroiam sa stiu daca e de ajuns motorul asta de 1.9TDI pentru masina.Si in weekend ceva escapade.Sunt diferente mari intre cele 2 motoare?Si la consum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat in nenumarate randuri...

Daca vrei putere alegi 2.0 TDI insa consumul e mai mare si de asemenea consuma si putin mai mult ulei...insa e un motor care efectiv se misca foarte bine,mai ales pe Octi2!

Daca mergi mult in oras si mizezi pe consum mic iei 1.9 TDI.Poti alerga si cu asta.Pentru Octi2 mi se pare un motor foarte bine proportionat cu greutatea masinii!

Daca ar fi sa mai aleg odata as lua 2.0 TDI pentru faptul ca merg mult in afara orasului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am 2 passat-uri 2,0 tdi de 140 cp. Au 1 an si la unu s-au schimbat 3 injectoare, la celalalt doar 2. Si mai am un prieten care tocmai a schimbat un injector la porsche la un 2,0 tdi de 140 cp 4motion - 1 injector - 3.700 ron....

U choose. Fiabilitate vs putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice sa alegi 2.0 TDI chiar daca cel mai mult il folosesti in oras. Zic asta pt ca cei 1000 si ceva de euro in plus isi merita toti banii. Ai alta placere la condus, putere suficienta in situatii dificile, iar diferenta de consum nu este f mare, cam 0,5 l/100 km. Eu pe Passat am 2.0 TDI 140 CP si sunt f multumit de acest motor. Despre consumul de ulei, eu la 15.000 km completez cu max 1l, pe cand la 1,9 vei completa cam cu 0,5-0,8 l ulei. Si in situatia aia tot un bidon de 1l de ulei trebuie sa iti iei :huh: . Intr-adevar au fost unele probleme la acest motor de 2.0 TDI pe passat, dar la modelele fabricate 2005-2006. Din 2007 am inteles ca au pus alt tip de injectoare. Am prieteni care au Passat 2.0 TDI, unul din 2005 si altul din 2007, si nici unul dintre ei nu au avut probleme cu masina. Iar pe toate cunostintele care au la firma sau ca masina proprie Passat 2.0 TDI, nu am auzit pe nimeni sa se planga de probleme la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt incantat de motorul de 2.0=140cp, dar se pune problema ca are 6 trepte, iar daca a-6-a nu o voi folosi decat, sa zicem , 1 data la 2 luni, atunci nu stiu cat de bine e sa nu folosesti toate treptele si implicit cat de bine va fi exploatat motorul.

Din diferente la consum am vazut ca cei cu 1.9 extraurban au 5-5.5% si urban=7.5-8%

La 2.0 cred ca e 6% si urban=9%.

In oras depinde de mai multi factori aglomeratie, drumuri etc.

Vroiam sa stiu daca masina e submotorizata cu motorul de 1.9 si daca diferentele sunt mari intre cele 2 motoare.

E prea puternic motorul de 2.0 si pentru oras cat si pentru drumurile noastre?

Daca bag in masina 4 adulti si bagaje, motorul de 1.9 mai face fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt la fel de nehotarat ca tine dar, acum dupa discutii cu voinea procentu de a lua un 1.9 creste semnificativ in defavoarea celui de 2.0 . Dupa un chip-tunnig puterea si cuplul vor fi la fel cu cel de 2.0, fara dezavantajele cekui din urma: pret mai mare, consum mai mare de combustibil si de ulei.

Oricum, pana apare OII cu facelift mai am timp sa ma hotarasc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca o sa ai probleme cu ambreiajul? Schimbarea lui + manopera=diferenta dintre 1.9 si 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ar trebui sa stii cel mai bine (si sa-mi spui si mie) pentru ca vad ca ai Oct de 90cp, daca ai simtit vreodata ca ai vrea mai multa putere si ca masina nu face fata cu cea pe care o are.

Pentru ca nu e mare diferenta intre 90 si 105 cp.

Daca crezi ca ar fi mai bun pentru dimensiunea masinii 2.0=140cp, atunci hai sa ne luam 2.0Tdi. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@al bundy Pe de alta parte si 2.0TDI se resofteaza f frumos spre 175cp :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer masina face fata cu puterea care o are, pana acum cu 2-3 exceptii mi-au ajuns 90hp, pana la 105 nu e mult dar cuplul e mult mai mare 205-250MN. Si pentru ambreiaj nu-mi fac probleca ca vreau si o sa-mi iau DSG.

Ma uit pe tcmturbo.ro si vad ca acelasi motor de 105hp poate fi dus la 160hp, asa ca e peste cel de 2.0 l ca si putere si cuplu.

Stiu ca si cel de 2.0 poate fi tunat dar oricum consuma mai mult in oras si la cat merg eu in afara...

Stii ce as vrea: motorul actual tunat la 120hp si pus impreuna cu DSG pe OII. :rolleyes:

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care au fost acele 2-3 exceptii? Spune-mi ca sa imi dau si eu seama de natura situatiei!

M-am uitat si eu pe tcmturbo, da, impresionant...

Spui ca motorul de 2.0 consuma mult. Mie mi-a iesit la drivetest 9% cu ala de 2.0 da nu-ti imaginezi cum am mers(pe un dig plouat cu a-1-a 90% din dig, cu noroi, si in oras am dat de aglomeratie, ambuteiaj si un varf de 140km/ora pe o portiune libera).

Ma gandesc ca daca as fi facut cu ala de 1.9(dar nu aveau) si iesea 8-8.5% chiar nu e mare diferenta la consum.

Eu asta incerc sa aflu daca e mare diferenta intre cele 2 motoare, la cum trage unul fata de altul.

Cum trage ala de 140cp stiu si as vrea sa mai fac un drive test in alte conditii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de consum nu pot sa ma exprim, dar de putere este diferenta mare. Iar chip-tuning-ul in continuare nu mi se pare un argument valid, pentru ca ambele motoare se pot resofta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e o chestie:nu vreau sa-mi iau Oct2 1.9TDi si sa ma faca vreun Loganar, ca dupa aia fac urat.

M-am uitat la Log de 105cp si are timpul (0-100km/h)ca Oct de 2.0Tdi.Nu cred ca o face pe aia ca are 140cp.

Nu asta e motivul principal , dar m-as simti calcat pe orgoliu la cat de fan Octavia sunt :wub: :icon_thumright: (si oricine de aici cred), sa-i dea cu farurile un Logan. :eek: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia de 105cp garantat si-o ia de la Logan-ul de 105cp, fiind substantial mai grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!