Jump to content

Consum Exagerat De Benzina :(


mariusihu
 Share

Postare recomandată

nu are treaba toba sport. (doar daca nu o tii turata ca sa o auzi cum huruie :icon_thumright:. in primul rand vezi de unde alimentezi (eu nu ma ating de Lukoil) si pe urma vezi ce faci cu consumabilele: o sa conteze filtrul de benzina si filtrul de aer. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentez doar de la MALL..sau OMV..merci de raspuns..o sa revin cu detalii dupa ce fac aceste schimbari de consumabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...
Alimentez doar de la MALL..sau OMV..merci de raspuns..o sa revin cu detalii dupa ce fac aceste schimbari de consumabile

:huh: Foarte tare !!!

Bagi si-un McDonalds in timp ce alimentezi ?

Nu vreau sa fiu rautacios, dar nu ma pot abtine :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul meu (1.4 75cp) depinde foarte mult de stilul de mers si trafic :huh:

In Buc cosuma intre 7-7.5 la mers de seara/noapte din Plaza pana in Obor.

Daca merg dim spre Romana imi merge cam 13-14, iar daca fac din Floreasca pana in Romana 1.5 h mai bine nu mai zic :D oricum peste 20 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la ultimul plin, km facuti numai in bucuresti, a iesit un consum de 10,5, pe acolo. asta e. iarna....aglomeratie....distante scurte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la motorul de 1.6 consumul in oras e 8,5 l/100 km in bv unde e ceva aglomeratie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma mint ca am consum de 8-8,5 in oras, cand de fapt am 10-11, nu cred ca are cineva ( cu polo) sub 9-10 in oras pe timp de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 80 CP.

Primii 1460 de km facuti afara. In jur de 100-150 KM facuti pe drumuri de munte cu serpentine si viteza undeva sub 50, cu mers in trepetele 2 si 3 destul de des. Pana in 1300 de km am mers cu 100 de km/ora, rareori, asta insemnand cam de 3-4 sau patru ori, am facut depasiri in forta si am trecut de 3000 de ture, dar nu am depasit 3500. Pe la 13xx am intrat pe facatura aia de autostrada in drum spre Bucuresti si am incercat sa merg constant cu 120 km/ora - lucru pe care in principiu l-am cam reusit. In primii 1300 de km la 100 km/ora aveam un consum afisat de BC in jur de 6 - 6.5 motorul avand cam 2900 de turatii, iar la 120 era in jur de 7.2 - 7.5 turatia find cam 3100 deturatii. Consumul afisat de BC pe distanta asta a fost de 6.4..

Dupa ce m-am intors in Bucuresti am mai facut pana acum vreo 100 de km.

In zilele cand am mers la pranz, cu mers batraneste, fara forje - pe care oricum nu aveam unde sa le dau - BC-ul mi-a arata undeva in jur de 13 - 13.5. Si parca nu era asa de frig cum este acum. Apoi am facut vreo 50km, in jur de 7,5-8 km seara pe la 8-9 cand erau temperaturi de -5 -7 grade la plecare si in jur 6-7 km dimineata pe la 8-8:30 cand la plecare erau temperaturi de -7 -8 grade si conform cu BC-ul am mers cam cu 10% uneori chiar putin sub consumul asta. Atentie ca la orele alea traficul era la nivelul anilor 95-96.

Eu la plecare astept cam un minut, uneori, cand a fost mai frig, chiar doua pana sa plec, desi am citit si eu ce scrie in cartea masinii - acolo parca zice s-o lasi vreo 30 de secunde inainte sa pleci. Si nu i-am dat forja deloc in drumurile astea. La 90 de grade motorul ajunge cam dupa 4-5 km. Eu schimb vitezele in jur de 2000 ture si in mers stau cu ea cam pe la 1500 de ture. Din tot ce am citit aici pe forum este un stil incorect de condus dar pentru ca in perioada asta sunt obsedat de consum nu am putut sa nu observ ca mergand la 2000 motorul mi se pare turat si comsumul afisat de BC este sensibil mai mare decat daca merg asa cum fac eu. Toate drumurile astea din Bucuresti le-am facut linistit, asa cum conducea bunicul meu, uneori poate chiar mai linistit.

Stiu ca nu este locul, dar astept orice fel de observatii legate de stilul de condus.

Eu nu am lasat niciodata motorul sa mai mearga putin dupa ce am ajuns la destinatie. In cazul unui mers in forta, sau chiar si a unuia normal, este un "trebuie" acest comportament (fac aici o paranteza pentru a sublinia una dintre altele obsesii pe care le am: exista varianta si in limba romana la acel "must" din engleza folosit atat de des de multi dintre voi, corect fiind "necesar", nu cum fortat am facut eu mai inainte).

Benzina folosita: Carrera 95 - OMV

Doar 10 L pusi de la Petrom din cauza neprevederii mele.

Daca mesajul asta isi are locul in alta parte ii rog pe moderatori sa nu se sfiasca sa-l mute. numai sa-mi dati si mie un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a zis un mecanic de la un shrot din germania ca nu e prea bine sa mergem cu ele sub 2000 de ture deoarece se depunde calamina undeva pe filtru sau ceva de genu asta. eu am facut un drum din Arad la Arieseni (360 km dus intors) si am avut un consum de 6 %, in conditiile urmatoare 4 oameni in masina, drum de munte cu urcari abrupte in care am mers cu treapta a 3 sau a 2 dupa caz, iar pe drum plan am mers undeva la 90-100 constant. consumul afara e destul de bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un polo 1.4tdi de 70cp

daca imi fac calculul, imi consuma in oras cam 11%; e dublu fata de carte

nu supraturez masina, si acum pe frig merg cu aeroterma la maximum

oricum, vara consuma cam 8-9%, si nu mi se pare normal

nu mi se pare normal.

nu-s un expert, am carnet din mai 2007; daca aveti vreun sfat, va rog nu ezitati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum. Ai citit (macar) titlul topic-ului? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am citit titlul...dar tot de consum e vorba...si cum n-am vazut nimic despre motorina m-am gandit c-ar fi bine sa scriu aici.

Se pare ca oricum Polo are o problema de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca da...multumesc mult!

scuze, da' sunt nou p-aici...si recunosc ca nu stau bine la capitolul rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nerabdator"...cum te recomanzi :ceuameni: banuiesc ca nici regulamentul nu l-ai prea citit. Aduna-ti fortele si fa-ti timp si pentru asta; te va scuti de neplaceri...inclusiv pe noi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce m-am uitat pe linku asta imi pun 2 intrebari:

1. cati mincinosi is pe site in legatura cu consumul si cu capacitatile masini?

2. Oare chiar asa mare sa fie diferenta dintre consumul dieselului fata de cel al benzinei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este vorba despre "mincinosi". Consumul depinde de foarte multi factori si acolo unii au scris despre cele mai mici consumuri inregistrate - asta nu inseamna...consum curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Sunt Florin si sunt membru nou inscris pe acest forum.Am citit toate opiniile voastre despre partea cu consumul de carburant si vreau sa va dau si eu niste informatii despre consumul masinii mele.Am un Polo din 2002 1.2 12 V(l-am luat acum 6 luni cu 105.000 km la bord) si vreau sa spun ca, in oras nu-mi consuma mai mult de 8 litri, poate 8.5 litri iarna iar afara imi consuma maxim 6 litri.Ce-i drept schimb vitezele pana in 2500 turatii si nici nu o tin sub 1500, iar benzina pe care o folosesc este cea de 95 de la Mol.In toamna am facut un drum pe Transfagarasan(Brasov-Campulung-Transfagarasan-Fagaras-Brasov) si am avut un consum mediu de 6.2 litri.Sincer ma ingrozesc cand aud de consumuri de 12% in oras, mi se pare enorm pentru o masina din clasa mica, poate sunt ceva probleme pe la motor sau poate este doar stilul fiecaruia de a conduce.Inainte de Polo am avut un Espero 1.5 16 V care intr-adevar lua 12% in oras, dar:era din '96, avea 300.000 Km la bord, 90 de cai,motor mai mare si uzura la greu.

Ca o concluzie, cred ca, consumul depinde de stilul fiecaruia de conduce, daca masina este intr-o stare tehnica OK.

S-auzim de bine si drumuri cat mai placute. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este...are dreptate Florin. Depinde fff mult de stilul de condus! Eu unul am un POLO 1.2 70 CP si board computeru` imi arata un consum mediu de 7.8 %...in conditiile in care merg mai mult prin oras. Masina are aproape 2300 km si 3 saptamani si jum de cand am intrat in posesia ei! Schim vitezele pe 2500-2800, merg normal cu ea....si nu am nici cea mai mica probl! Ma ingrozesc cand citesc ca sunt probleme cu fluctuatia la relanti...consuma mult....etc. Orice masina...daca te comporti ca Schumacher cu ea sau nu eviti gropile...sau...eu stiu....nu o exploatezi normal....este firesc ca ea sa se duca draku`!

Pe curand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa facem si diferenta intre modele! 1.2 e pe modelul 9N. Modelul 1 MPI e pe Polo 6N2, ... si acolo ... mai jos de 9% nu ai cum merge cu consumul prin oras. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca tine de stilul de condus consumul, si eu pot sa scot 8-9 in oras daca ma duc ca mortul, dar in conditiile in care stai la un semafor 10-15 minute si ii mai dai si in gura sa ii iei fata la unu atunci nu mai ai cum sa ai asa consum mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate florin_u. Masina daca mergi "chill" cu ea, adica nu o turezi foarte tare, ia in oras pana in 8%. Adica sa schimbi maxim in 3000rpm in sus si la 2000rpm in jos. In afara, cand am adus-o din Germania pe autostrada, mers cu 120-130 cand nu era limita de viteza, a consumat in medie 5,5 % (dar a consumat ulei mai mult ca de obicei).

Din experienta proprie si din alte postari de pe forum, consumul CRESTE cand:

  • mergi cate putin cu ea si reprize dese (cand se raceste motorul, pleci iar)
  • folosesti mult aerul conditionat
  • n-ai cauciucurile bine umflate
  • conduci sportiv (la polo 1.2, schimbi sus la peste 3500)
  • o tii subturata (<2000)

Or mai fi motive dar in ceea ce priveste masina asta - 9N 1,2 l, cu astea m-am confruntat. Masina merge foarte misto si e vioaie daca mergi sporty cu ea, ca in jur de 3000 rpm are cuplul maxim si asa ai pedala faina.

Consumul in oras l-am facut in Brasov (oras destul de aglomerat la orele de varf), vara, cu AC folosit destul de mult si mers normal. Benzina folosita cu precadere a fost OMV95 si am calculat la 3 plinuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 la mana : trebuie sa faceti diferenta intre oras si Bucuresti.....sunt conditii de drum TOTAL diferite.

2 la mana : masina prin rolul ei CONSUMA.cel mai important factor din multimea de factori care influenteaza consumul este experienta ta la volan

drum uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Asa este deocamdata, dar din pacate, incepe sa semene din ce in ce mai mult cu Bucurestiul la trafic. In momente faine se blocheaza intersectiile, mergi bara la bara si iti blestemi zilele

On topic: clar, masina consuma mai mult decat ce scrie in cartea tehnica numai in functie de stilul de condus al soferului. Si in Buc. ar scoate 8 litri probabil da' te-ar claxona puhoiul:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat am auzit de mult vorbit de stilul de condus incat incep sa cred ca nu stiu sa conduc. Ce poate fi diferit la stilu de condus atunci cand te duci cu 20-40 km/h, stai la stopuri, astepti sa iasa autobusu din statie ca altfel intri sub el si asa mai departe. Sa nu mai aud de "stilul de condus schimba radical consumul" pentru ca la un motor de 1-1.2 nu are cum. Consuma MULT si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!