Jump to content

Numere Rosii


GC5
 Share

Postare recomandată

Sunt din Bucuresti si am luat o masina in leasing prin porche leasing. Comanda masinii am dat-o la un dealer din provincie de unde o sa si ridic masinia. Din cate stiu, in prima luna o sa am numere rosii iar dupa o luna o sa le schimb cu cele de leasing? Intrebarea mea este de unde o sa ridic aceste numere (cele de leasing sau permanente - sau cum se numesc), de la dealarul din provincie sau din Bucuresti de la porche leasing. A avut cineva probleme sa nu fie gata la timp numerele de leasing? Eu zilele astea o sa ridic masina si poate va trebui sa le schimb in ajunul craciunului si nu vreau sa nu le am la timp sa nu pot circula cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele o sa le ridici de la Porsche Leasing. E bine sa suni tu sa intrebi daca sunt gata.

In caz ca nu sunt gata numerele la timp, stiu ca ori iti dau alte numere rosii, ori se prelungeste valabilitatea celor pe care le ai deja. (nu mai stiu care din cele 2 variante)

Sfat: o data cu numerele, cere si o copie dupa cartea masinii. E posibil sa iti trebuiasca atunci cand declari masina, pentru plata impozitului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o intrebare, sunt din Cta si am observat cateva masini inmatriculate in ro care au placutele de inmatriculare cu alte tipuri de caractere inscriptionate (alt font), gen caractere cum sunt cele din Germania, aveti idee se poate opta pt asa ceva? Un prieten mi-a zis ca sunt 3 tipuri de placute, cele clasice costa 50 ron si cele speciale gen literele au spatii mari intre ele sau acelea cu fonturi ca-n alte tari si care costa 100 ron. Numerele erau cat se poate de normale din tabla nu erau ca cele gen facute pe la cei ce fac materiale promo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele numere nu sunt legale. Politia Romana nu emite numere de inmatriculare cu alte fonturi. Poti avea probleme cu politia daca folosesti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GC5: numerele iti vor fi trimise prin curier, impreuna cu o copie a cartii de identitate a masinii, cat despre declararea la fisc a masinii, te vor contacta cei de la leasing si vor merge impreuna cu tine la fisc inainte de inmatriculare.

Oricum, recomand sa ii bati la cap dupa vreo 2 saptamani de la livrare pentru toate astea... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. dupa expirare iti dau alte numere rosii, temporare, pana vin cele permanente. (de leasing, alea cu b 123456789).

ti le trimit cei de la porsche, asa am auzit de la colegi.

intrebarea mea catre voi este: daca masina este pe leasing, pot opta cumva pentru numere normale de tipul B 63 ONI ?

ce implica acest lucru?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care si-a luat o masina in leasing chiar de la Porsche si i-au dat numere gen B-00-XXX, iar la expirarea contractului de leasing se va face doar schimbarea proprietarului. Nu a implicat nimic, pur si simplu asa i-au spus cei de la Leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e produsa in EU si nu e nevoie de vama, se dau numere definitive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda octavia tour. e in eu deci tre sa intreb. sarumana de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fii un aspect pe care vreau sa-l aduc in atentia voastra, mai ales cei care aveti nr. de leasing si va expira contractul, atentie mare cei care aveti la Porsche leasing.

Eu am avut fosta masina in leasing.Inainte de expirarea numerelor si a certificatului de inmatriculare am fost sunat de catre cei de la firma de leasing(Motoractive leasing), sa ma prezint la data de ... cu numerele si talonul la ei la sediu.M-am prezentat, am predat numerele si talonul iar a doua zi m-am prezentat din nou la ei si mi-am ridicat numerele rosii si adeverinta provizorie de circulatie, urmand ca eu sa o inmatriculez definitiv.Bineinteles ca in cele 2 zile, cat nu am avut numere pe masina, nu am circulat cu ea.Acesta este cazul fericit.

Acum sa va spun ce a patit un prieten, sofer pe o masina a unei firme, care era luata prin Porsche leasing.

Saptamana trecuta circula omul bine-merci cu masina prin oras, mai exact pe Magheru.La una din intersectii este tras pe dreapta de un agent de circulatie care ii cere talonul masinii.Motivul, sa verifice valabilitatea numerelor, deoarece vazuse fractia de la nr. cu 07/11, adica nr. expirau in luna 11.2007.Cand verifica, surpriza, numerele cat si certificatul expirasera de 2 zile.

Urmarea:talon retinut, numere retinute, permis suspendat, amenda si dosar penal, deoarece fapta respectiva este infractiune.Va dati seama ca omul a ramas interzis.

Pur si simplu, cu toate ca stia ca nr. vor expira in luna 11, a uitat sa mai verifice in talon data- partea lui de vina, trebuia sa traga masina pe dreapta si sa anunte firma de leasing.

Firma de leasing nu a notificat societatea unde lucreaza omul sa se prezinte cu documentele masinii la ei- la intrebarea pusa de amicul meu, de ce nu au fost notificati? i s-a raspuns acru ca: ce vreti domnule? avem o multime de masini in leasing, nu stam sa le urmarim pe toate.

Morala:aveti grija mare cu Porsche Leasing, mai bine luati-va masuri de precautie decat sa patiti ce a patit cel de mai sus.

In contractul de leasing nu scrie niciunde ca la finalul contractului ei sunt obligati sa va notifice cu privire la expirarea certificatului, singurul vinovat fiind cel care circula in continuare cu masina.

P.S. Ca fapt divers, la 1 ora de la intamplare trec si eu pe Magheru dinspre Piata Romana.De la Romana pana la Universitate am mers in spatele unui Jeep care avea nr. expirate din 07/10.Nu l-a oprit absolut nimeni :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Gheorghtia VW-Bora

Salut! Vreau sa spun si eu ce am patit cu numerele rosii.

E vorba de o masina Fiat Linea (nu are importanta marca, se poate intampla si cu alte masini) luata de la dealer din Iasi, prin Impuls Leasing.

Initial cand am mers si am discutat despre cum se desfasoara achizitaia, mi s-a spus ca, din moment de se face plata, in 2 zile va veni masina la Iasi, pentru ca ei nu pot sa trimita masina, decat numai dupa ce s-a facut plata. Apoi in cel mult o luna de zile o sa vina si numerele negre. Asadar am ridicat masina dupa o saptamana si jumatate de la plata.

Problema apare acuma de cand am luat-o, ca au trecut 51 de zile de cand am ridicat masina si inca nu am primit numerele negre. Dupa cele 30 de zile, am fost la dealer, de acolo la leasing, si tot asa dadeau vina unul pe altul ca trebuie sa vina numerele. Am intrebat cum pot sa circul cu masina, daca nu am numere, ei au zis ca pot sa mai iau un set de numere rosii, dar trebuie sa platesc 120 RON. In ultima instanta am luat inca un set de numere rosii si am putut sa circul.

Am pregatita o hartie cu care sa merg la dealer, la leasing si in final la OPC. Nu stiu daca merita sa mai pierd timpul sa merg de colo-colo. Mai stau cateva zile si dupa o sa ma pun iar sa merg pe la ei, sa-i presez.

Sunt foarte indignat, pentru ca am platit, pe langa banii pentru masina si nu stiu cate comisioane de inmatriculare, de nu mai stiu ce.... , in ideea ca ei se ocupa de tot.

As fi bucuros daca cineva care a patit la fel, si a luat masuri, care au fost rezultatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legata de numere..pt ca masina o am de cativa ani,numerele s-au sters,daca masina e murdara sunt greu lizibile mai ales cel de pe spate..imi puteti spune cat dureaza,cat costa o pereche de numere noi? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 50 lei si se confectioneaza in 2 ore. Trebuie predate cele vechi cand se ridica cele noi.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Stie cineva ce ar trebui sa fac cu placutele numerelor rosii dupa inmatricularea definitiva? Acum cativa ani le-am dus in Udriste si am luat banii pe ele. Cineva imi spune ca nu se mai face nimic cu ele. Asa-i?

Si are cineva idee cat costa placutele astea caci la dealer eu am dat 120-130 lei (in iulie) iar altcineva la alt dealer (VW) a dat 70-80 lei (in mai-iunie). S-au scumpit in iulie sau e dealerul meu mai nesimtit?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa inmatricularea permanenta a masinii, cu placutele rosii nu ai ce face cu ele. nu se mai dau nici banii inapoi, nici nu esti obligat sa le predai la politie. le arunci la gunoi. sfatul meu este ca cel putin sa le rupi, sa nu cumva sa le foloseasca vreun drogat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furiarosie

Da, dealerul tau este mai nesimtit. Daca este PBN nu ma mira. Si taie placutele cu numere provizorii, asa, preventiv

inainte de a le arunca.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am luat la masina de la PBN nu am platit contravaloarea numerelor rosi si nici pachetul legislativ. Acum o luna am luat un Peugeot si nici la ei nu am platit placutele cu numere si pachetul legislativ. Stiu ca Renault iti percepe taxa pe aceste servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati calmi, isi iau ei banii de la cumparator, sub alta forma, nu ias in pierdere. Ei platesc pentru un set : 40ron placile + 13ron taxa la CEC + 7ron taxa la Adm.Fin. (ca orice cetatean de rand)

Lor nu li le da nimeni moka!!!

Si odata cu nr. rosii platiti si RCA-ul, iar unii dealeri baga in factura si costul suportului din plastic pentru nr., cu numele lor scris, sa li se faca reclama, pe banii cumparatorului!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu', nu mai sustine chestiile astea. suportii de numerele sunt gratuite, sunt materiale promotionale. eu am crapat o data un suport si m-am dus la service, am vrut sa cumpar un suport si nu mi-a luat bani pe el. mi-a zis ca sunt considerate materiele promotionale.

iar polita rca poti sa o faci si singur, numai daca vrei poti sa iei de la iei, si sa stii ca poti obtine pret mai bun la asigurare pt ca au broker de asigurari, dar oricum sunt departament complet separat. de fapt firma de asigurari are reprezentanta in showroom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furiarosie

Da, dealerul tau este mai nesimtit. Daca este PBN nu ma mira. Si taie placutele cu numere provizorii, asa, preventiv

inainte de a le arunca.

O zi buna

Dealerul meu e Avia si chiar acum mi-a picat din nou in mana factura pe care scrie Servicii inmatriculare=150 lei :)( Ce tineam eu minte 120-130 lei era f TVA.

Ce servicii fac astia de sunt asa de scumpi? Si pachetul legislativ trebuiau sa mi-l dea gratis si nici acum nu-l am ca cica importatorul e de vina ca nu le-a trimis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Resuscitez acest topic cu gandul de a primi o informatie cat mai completa cu privire la prelungirea de numere rosii.

De curand am achizitionat un Golf 4, adus din Germania printr-un intermediar. M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am o intrebare...daca eu am toate actele pe jud. Neamt imi pot lua numere provizorii pe jud. Iasi chair daca ulterior o voi inmatricula pe jud Neamt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!