Jump to content

Se aud goluri de aer in calorifer


adic
 Share

Postare recomandată

Girleanu Adrian

Auuuu Cosmine nu ma speria ca si asa am bagat 30 de mil in articulatii si suspensi sa ma mai apuc sa schimb si la calorifer tinand cont ca sunt deja in germania,sa o ia d....cu de masina. Vad eu cand o inceta sa mai ninga si o sa va rin la curent,merci oricum ptr timpul acordat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar tu sau fostul proprietar ati lasat-o din mana multa vreme. Acum isi cere drepturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Girleanu Adrian

Nu i- am facut nimic Cosmine doar mers cu ea si cam atat iar articulatiile le- am schimbat ca nu au fost niciodata inlocuite inca erau cele originale cu stantele de vw audi pe ele,iar garnitura la chiulasa i- am schimbata in vara deoarece mi- a sarit pastila de injector de mia spart un culbutor si am fist nevoit sa onduc la doctor tocmai din austria oe platforma,in rest masina e acceptabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caz similar-fosta mea masina pasaat b5.5 2002, a ajuns la cumnatul meu. Am schimbat caloriferul acum 3-4 ani. Mi a spus in toamna ca are goluri de aer in instalatie, caldura nu baga, i am zis ca e caloriferul schimbat si sa schimbe pompa sau garnitura. Le a schimbatcpe amandoua, golurile si lipsa caldurii au ramas. Am ajuns la el si am bagat apa sub presiune cu jetul, au iesit efectiv bucati de calamina din el, au disparut golurile si baga si caldura cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde depunerile? Ca alea vin de undeva. Daca ai avut amestec de antigel cu apa distilata, nu trebuia.

Bolboroselile si eu le mai am si nici cu caldura nu ma laud. Urmeaza sa-i fac aceeasi spalatura. Din tot sistemul, doar caloriferul n-a fost schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost pus amestec antigel cu apa. Si eu m-am mirat cand am vazut ce iese din el, mai ales ca totusi era relativ nou. Anigel cu apa era in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua la toata lumea!

Am un passat variant din 2000 1.9 tdi 116 CP, anul asta in primavara am schimbat garnitura de chiulasa ca se auzeau bule de aer in bord, in calorifer si baga presiune in lichidul de racire.

Acum de cand a venit frigu iar a inceput sa se auda zgomotul in bord, presiune in lichidul de racire nu am observat sa fie inca dar drept e ca nu am facut un drum mai lung in care sa-l turez mai tare.

Sa fie din nou garnitura de chiulasa. Poate fi si alta cauza?

Multumesc!

Pentru o diagnoza corecta se folosesc scule adecvate. Daca urmaresti linkul urmator, dupa care faci o cautare pentru ceva similar (inclusiv sfaturi pe YouTube) ai sa te dumiresti foarte repede. De cele mai multe ori lumea e inclinata sa faca ce e mai complicat sperand ca "se rezolva". De cele mai multe ori (si cu un pic debafta) lucrurile sunt mult mai simple.

http://www.summitracing.com/parts/lil-75500?seid=srese1&gclid=CMqDpo3a4MMCFRBffgodkW0AmQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care-i legatura cu topicul sau cu discutia de mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut nici una :)

Eu raspunsesem cuiva care intreba daca sa schimbe garnitura de chiulasa si sincer nu stiu cum a ajuns raspunsul meu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa c-am gasit legatura:

Daca citesti primul post, intrebarea omului este daca poate fi de vina garnitura de chiulasa... Multe pareri au fost postate printre care si a mea; evident ca raspunsul meu s-a pus tocmai in coada, unde ani mai tarziu, discutia luase o alta turnura...

S-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indica postul la care te referi si-ti adaug eu un quote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul post, cel care a deschis topicul...

Nu e mare lucru...

Eu atat am avut de spus si anume ca o diagnosticare corecta a eventuyalei deteriorari a garniturii de chiulasa se face cu dispozitive de testare si pusesem si un link la unul din tipurile produse, pentru a fi mai elocvent. Fara o testare prealabila discutam de "mecanica de cafenea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa?

Hai ca informatia poate chiar ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut am si eu un  passat 19 ajm cu  aceeasi problema , bolboroseala prin calorifer nu pierd antigel, nu am ulei in antigel sau invers am auzit pe unii baieti pe aici ca ar fi garnitura de chiulasa  intrebarea mea este urmatoarea ,   daca garnitura de chiulasa este metalica se poate ciupii si sa bage compresia in instalatia de racire?astept parerea celor care au patit acest lucru multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Aceeasi problema cu bolboraserile la plecare de pe loc, la rece. Problema e ca pierd si antigel. Daca ma joc prin oras pierd mai putin, daca merg la drum lung scade destul de repede. Motorul e de 2.0  BGW 136 cp si are racitorul de gaze pentru EGR. Ma gandesc, ca racitorul respectiv ar fi problema??? Daca as sunta racitorul respectiv, sa vad daca mai pierde antigel???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, poti sa-l suntezi linistit.

Nikee, daca nu ai probleme de niciun fel, ignora bolboroselile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat termostatul prin 2012 si la mine a inceput sa faca borboloseli. Citisem pe forum ca dupa ce ajunge temp la 90 grade sa strang furtunul de la radiator de 20-30 ori. Dupa operatiunea respectiva un an nu am avut probleme dar in al doilea an a reinceput sa aud in calorifer. Am inceput sa merg pana sa incalzea motorul cu clima la HI si  dispareau bulele. Si la momentul actual se aude daca merg cu clima la 22 de grade dar nu ma deranjeaza, se aude numai la temp foarte mici cu minus,  cum dau pe HI dispare. De cand am pus atingel si schimbat termostat antigelul e acum aproape de jumate intre min si max. Daca nu pierzi antigel nu e o probl. Am prieteni care au acelasi tip de motor AJM pe Audi si Golf si la fel aud aceste.mici borboloseli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bolboroseste in calorifer, am incercat sa aerisesc pe la gaura, dar degeaba. La mine cam face si presiune pe circuit, imi par furtunele cam tari, si e umeda scurgerea de la buson. Vasul+busonul sunt noi, probleme cu radiatorul nu cred sa fie, mai ales pe frigul asta, termostatul e schimbat. Caldura merge, nu creste temperatura aiurea.

Bolboroseala a inceput sa se auda dupa ce am umblat la bujiile de incalzire antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i dati importanta. 

Cat timp nu pierde antigel si e caldura in masina, nu-i stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

cat costa, orientativ, inlocuirea garniturii de chiulasa, planeitatea chiuloasei  si manopera la un service decent(nu reprezentanta)? Am si eu probleme legate de  mici bule ce apar  in vasul de expansiune(apar 5-6 bule la 2-3 secunde doar pe furtunul de retur din vas) si bolboroseli in caloriferul de incalzire. Aceste bule creeaza  presiune in circuitul de racire si imi apasa antigelul sub nivel,  la deschiderea busonului antigelul revine la nivelul normal.

Astept raspunsul legat de pretul orientativ pentru operatiunile enumerate mai sus.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și la mine se aud bolboroseli, și în timp scade nivelul. Manopera o fac eu.

Garnitura plus șuruburi vreo 200-250, manopera cred vreo 300-500, planare dacă e nevoie 100-200. Ăsta cred ca e strictul necesar. Deci minim 5-600 lei.

Mai pui antigel, poate schimbi uleiul, poate verificare supape, schimbare semeringuri supape, semering axa came etc.

 

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planare chiulasa = demontare axa came,injectoare,supape......deci mai pune cativa  lei :)(set oringuri injectoare noi,semeringuri supape noi,garnituri noi.....poate si ghiduri supape)

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul si antigelul cred ca se pot refolosi, doar au fost schimbate recent (4 luni). Cu cine am vorbit spunea ca doar garnitura trebuie schimbata si verificata planeitatea. In caz ca trebuie planata trebuie sa scot mai multi bani din buzunar (350 lei - garnitura de chiulasa si suruburi, 700 lei manopera mecanic, 600 lei verificare si planare chiulasa, 400 lei - garnituri , simeringuri, o-ringuri). Deci in jur de 2100 de lei :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asa se intampla cand intri in motor. Costurile sunt justificate si teoretic nu ar trebui sa mai ajungi la interventia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

am rezolvat pana la urma cu bulele din circuitul de racire. Problema a fost planeitatea chiulasei. Costuri: reconditionare chiulasa + planeitate 1.100 lei, set garnituri + garnitura chiulasa 400 lei, suruburi chiulasa 80 lei, ulei- filtru de ulei si antigel 300 lei, termostat nou 60 lei, manopera 700 lei ,total : 2640 lei. Odata cu asta am reconditionat si turbo , montat amortizoare si arcuri noi, aproximativ 3.000 lei, deci 5.640 de lei. Masina a stat in service  cinci saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!