Jump to content

Umezeala In Masina


bogwol
 Share

Postare recomandată

salutare, frati vw!

am urmatoarea problema: acum vreo 2 luni a fst masina ins ervice la Brady; si a stat vreo 3 saptamani;cand am luat-o, am constatat ca "desteptii" care au umblat la ea uitasera intr-o zi un geam deschis si a plouat in ea in partea stanga spate; de 2 lunii ma chinui sa absorb toata umezeala dar se pare ca tot mai are resurse (intr-o vreme am crezut ca am scapat, dar zilele trecute am verificat din nou si am constatat ca iar se simte )

aveti idei cum pot sa scap de umezeala din mocheta?

am incercat cu carpe, hartie igientica, dezumidificator

daca aveti alte idei, sunt binevenite

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era vara, o lasai in soare jumate` de zi cu geamurile deschise, si seara masina ta era perfect uscata, nici urma de umezeala nu mai aveai.

Din pacate insa, iarna nu-i ca vara. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul sau mai multe drumuri lungi cu caldura la maxim dirijata catre picioare sau incerci sa o usuci cu un uscator de par sau alta sursa puternica de caldura, cu atentie sa nu faci alte belele

inainte de asta sa incerci o curatare locala cu biocarpet sau alte produse de acest gen pentru a elimina mirosuri neplacute ce pot aparea ulterior

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu masina in soare: a stat sfarsitul lui august, septembrie, octombrie si tot nu s-a uscat definitiv; initial am crezut ca o rezolvasem, dar cand am verif sapt trecuta am vazut din nou umezeala (probabil mai trage din cartonul care e intre tabla si mocheta)

faza cu feonul: in primul rand stau la bloc; in al 2lea rand nu am timp sa stau cateva ore cu feonul in mana in masina

Alte sfaturi? ma gandeam ca poate exista vre-un praf ceva care sa absoarba umezeala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intrebare:

Mocheta ai dat-o la o parte?

De ce te intreb asta? Deoarece, din stiinta mea, sub mocheta este un fel de material textil ce antifoneaza podeaua masinii, care s-a imbibat cu apa si de acolo persistenta umezelii.

Trebuie verificat.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce succes ai avea utilizind granulele care se pun de obicei in pliculetele care sint in cutiile de incaltaminte; le poti gasi si la cei ce fac ferestre tip termopan (ei le introduc in sina metalica dintre cele 2 foi de geam)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: nu poti sa o usuci cu silicagel pt ca ala absorbe o cant. LIMITATA de umiditate. Scoate mocheta (da, e cam dificil...) si o usuca separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii atent cureti bine mocheta si ce mai ai tu pe acolo cu ceva care sa miroasa frumos biocarpet ...lenor etc apoi si bagi o aeroterma in masina si o lasi acolo sa-si faca treaba ...cu geamurile putzin crapate .O sa-ti dai seama de diferenta si o sa vezi ca totul este ok si numai sunt probleme :)dar asta dupa cateva ore :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul sta la bloc cum naiba sa bage aeroterma in masina :D

@Bogwol trebuie sa scoti mocheta si sa dai afara pasla de sub mocheta, aia este imbibata de apa si nu se usuca cu una cu doua .

Succes .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul sta la bloc cum naiba sa bage aeroterma in masina :D

@Bogwol trebuie sa scoti mocheta si sa dai afara pasla de sub mocheta, aia este imbibata de apa si nu se usuca cu una cu doua .

Succes .

E greu sa faca rost de un prelungitor mai lung??? Eu zic ca este cea mai simpla idee asa fac si astia care curata interioare iarna chiar daca le aspira cu acel aspiratoru minune tot ramane umed .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu aeroterma, feon si alte scule electrice iese din discutie; distanta intre balconul meu si masina este de vreo 50m

iarasi, la scos mocheta nu prea ma indur ca s-ar putea sa nu o mai bag cum trebuie la loc

cred ca raman la metoda "traditionala" cu hartia igienica; ia mult timp si consuma multi nervi dar se pare ca e singura viabila in cazul meu

speram sa existe vreo chimicala ceva

cate trag de la niste idioti care au uitat geamul/ usa deschisa pe timp de ploaie!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da si eu recomandam niste drumuri mai lungi cu caldura data spre trepte mai mari indreptata la picioare alta solutie nu cred ca este ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu scoti mocheta si apoi insonorizantul de sub mocheta nu ai facut numic. Insonorizantul e din burete si deseuri textile presate si absorb foarte multa apa. Eu am avut apa la sofer de la spalatorie, erau infundate gurile de scurgere de la baza parbrizului si pana nu am dus scel insonorizant in casa sa se usuce nu am scapat, Cand am coborat cu el din casa uscat era mai usor cu vreo 3Kg, Are un strat de cauciuc si sub el material textil si burete presat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am mocheta uda in spate dar la mine sunt alte probleme. In spatiul unde se pune bateria , sub parbriz, aveam foarte multa apa care nu se mai scurgea din cauza prafului si frunzelor adunate in orificul de scurgere. Si pe undeva imi intra in masina si se ducea direct in dreptul scaunului din spate. Am avut o gramada de apa in masina. Inca mai am si mocheta e inca uda dar nu ca inainte.

Datorita vremii de afara se pare ca singura solutie este un drum lung cu incalizre puternica data la picioare. Oricum cred ca pana la vara nu reusesc sa scot toata umezeala din ea. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, frati vw!

am urmatoarea problema: acum vreo 2 luni a fst masina ins ervice la Brady; si a stat vreo 3 saptamani;cand am luat-o, am constatat ca "desteptii" care au umblat la ea uitasera intr-o zi un geam deschis si a plouat in ea in partea stanga spate; de 2 lunii ma chinui sa absorb toata umezeala dar se pare ca tot mai are resurse (intr-o vreme am crezut ca am scapat, dar zilele trecute am verificat din nou si am constatat ca iar se simte )

aveti idei cum pot sa scap de umezeala din mocheta?

am incercat cu carpe, hartie igientica, dezumidificator

daca aveti alte idei, sunt binevenite

mersi

parca de curand am vazut o reclama pe la televizor cu o chestie care se pune in casa si absoarbe umiditatea ceva de la phoroterm-ceresit cred..urmareste o vreme reclamele de pe tv ca sigur o vezi..totusi incearca macar sa ridici un pic in sus mocheta si lasa caldura la maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am avut si eu aceeasi problema -umezeala ajunge cumva in mocheta.La mine s-a rezolvat destul de usor - am lasat-o in soare cu gemurile un pic crapate ,masina fiind neagra am scapat usor.Cred ca cel mai important e totusi sa depistezi locul pe unde patrunde umezeala in interior alfel vei avea numeroase "inundatii" si pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Folosește clima sau aerul condiționat din plin chiar și iarna și nu folosi funcția de recirculare a aerului din habitaclu!

Dacă este mai grav folosește de câte ori ai ocazia un dezumificator sau aerotermă mai puternică.Varianta cu silicagelul este pentru dezaburirea geamurilor dar pentru termen scurt,am probato și eu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am citit si cred ca  e posibil. Ia un sac de nisip pentru pisici, pune-l intr-un sac din material textil si pune-l pe zona cu necazuri cat se poate pe toata suprafata. Ar trebui sa absoarba treptat o mare parte din umezeala. Coroborat cu alte metode, poate te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!