Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Valioglu multumesc pentru raspuns.

SACHS ar fi ok ca marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu. eu am pus OE. Nu prea pun niciodata piese sau consumabile aftermarket, in timp ruineaza masina. Am VW din 2007 si am o lista foarte lunga de dezamagiri cu piese aftermarket. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat arcurile si in mijlocul tampoanelor (saibelor) de cauciuc, in partea de jos, am gasit niste sigurante care erau rupte. Nu stiu daca sunt foarte importante dar totusi as dori sa le schimb daca le gasesc insa nu stiu cum se numesc exact si care este codul lor.

Atasez imagini.

ro1.jpg

ro2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taler/suport inferior 1K0512297D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare

daca schimb telescoapele trebuie sa schimb si arcurile?am gasit amortizoare destul de ieftine si le schimb cu tampoane cu tot,,ideea ca nu stiu daca trebuie sa inlocuiesc si arcurile.....masina este passat b6 din 2010 deci vorbim de 11 ani deja

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Am 2 masini in familie,passat b6,una cod motor Bmp ai alta Bmr. La Bmp telescoapele spate sunt "normale" ca si grosime,in schimb la Bmr sunt vizibil mai groase.Stie cineva in ce consta această diferență de grosime?Eventual un cod ptr. Aceste telescoape mai groase?Passatul Bmr are pachet de iarnă, asta daca contează. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cu telescoape mai groase e cumva break ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da.Ambele sunt breack,scuze.

Modificat de Mariob6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci are amortizoare de tip self leveling Nivomat. Caut pe forum sau pe Google si o sa gasesti mai multe informatii. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

 

Doresc sa schimb suspensia la B6 [170cp, CBBB, DSG6] pentru un confort sporit, din fabrica in raportul CarVertical zice asa:

Quote

 

L12 - Weight category front axle, Suspension range 12installation control only, norequirement forecast

- 1JC- Suspension system in rear, Rear shock absorption for sports version

- G08 - Suspension system in front, Shock absorption in front

 

 

Aparent este sport fara jante pe 18", din spusele lui @adrian001

Eu vreau cea din pachetul de drumuri grele, daca nu se poate atunci macar cea standard/normal.

 

Asadar are cineva configuratia asta 170cp, CBBB, DSG6, drumuri grele, ca sa pot obtine niste coduri pentru arcuri/amortizoare ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare , o intrebare am si eu , vreau sa schimb arcurile PE SPATE la b6 variant , cu 4 oameni in masina se lasa destul de mult , am schimbat amortizoarele , nici o schimbare , as pune arcuri mai tari chiar daca as pierde din comfort , insa cum fac sa gasesc arcuri mai tari ?masinile echipate cu pachet drumuri grele au arcurile mai tari ? E necesar sa mai schimb ceva sau doar arcurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltimea, taria, fermitatea, etc. o dau arcurile. Telescoapele (amortizoarele) reduc (atenueaza) oscilatiile si preiau socurile generate de starea drumului (partial odata cu arcul). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , in concluzie , pe ce echipare a b6 break ului s au montat cele mai tari arcuri? Ma gandesc ca daca as schimba arcurile tot cu ce vine masina mea echipata pe original , nu as castiga nimic de vreme ce arcurile mele nu sunt rupte , de asta as vrea mai tari ............ar mai fi si posibilitatea sa se fi lasat in cei 14 ani de viata dar totusi imi vinegreu sa cred asta de vreme ce goala , masina sta perfect drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Nivomat daca iti permiti, era ca si dotare optionala pe Passat B6 break. E suspensie de tip self leveling pe spate, ramane la aceeasi inaltime oricat ai incarca masina. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am studiat, dar sistemul e complet pasiv si e posibil sa necesite doar inlocuirea ansamblului amortizor-arc si nimic mai mult. Dar e o solutie scumpa oricum fata de un arc/amortizor conventional. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,am un passat b6 r-line si am mi se pare ca are suspensia cam rigida si cand masina sta normal are spatele mult mai lasat decat fata ,iar in momentul cand pun frana se lasa pe fata(viteze de 30-40 km/h) este normal sau ar trebui schimbat ceva pe la suspensie?

 

Modificat de BrunoC915
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!