Jump to content

Probleme cu rulmentii compresorului AC


adisaru
 Share

Postare recomandată

din ce retin eu codul era ceva de genul "?5bd???duk" si era nsk  si din cautari pe net doar asta am gasit 

 nsk 35BD219DUK cu dimensiunui 35x55x20 adica asta

http://www.xpert-auto.ro/articol-nou/138/rulment_compresor_climatizare_553520_mm.html#focus

trebuie sa il desfac din nou dar acum imi trebuie masina,

 

mai am o nelamurire, mecanicul mi-a spus ca din cauza rulmentului mi s-a rupt cureaua de transmisie, mie imi e sa nu fie altceva mai grav...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

job done. am gasit fulia cu tot cu rulment si cum banuiam codul este 35BD219DUK(interior-35,exterior55,latime-20) pentru compresor sanden SD7V16. acumtrebuie sa o montez si sper sa scap de fluieratul ala enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: in sfarsit toarce si motorasul meu cum trebuie dupa vreo 5-6 luni de huruit... acum pot sa ma plimb linistit :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

eu, am dat 200ron pe rulment.Made in Japan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

dupa 2000-3000 de km rulmentul e pe cale sa cedeze din nou! primul rulment a costat 40 ron de la un magazin de piese auto. vanzatorul a laudat firma producatoare!!  trebuie sa caut altceva. opinii?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 2000-3000 de km rulmentul e pe cale sa cedeze din nou! primul rulment a costat 40 ron de la un magazin de piese auto. vanzatorul a laudat firma producatoare!!  trebuie sa caut altceva. opinii?

Cind a fost montat noul rulment s-a desfacut protectia pentru a vedea daca are vaselina??Daca nu are vaselina cedeaza imediat.Incearca sa-l ungi pe cel vechi poate il mai remediezi asta in cazul in care bilele nu au apucat sa faca sant in camasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel vechi e ingropat! asta nou a fost uns cu vaselina de meserias :)

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Poate sa ma ajute cineva cu codul sau dimensiunile rulmentului de la fulie, pentru un compresor Zexel 1J0 820 803 G, tip DCW-17D?

Modificat de tango1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Din pacate nu prea ma pricep la masini si as avea nevoie de ajutorul vostru. :) e vorba de masina din semnatura. Probleme: 1. cand plec de pe loc si e putina panta, se aude un scartait in partea din fata. Am  cumparat curea de accesorii Dayco, am incercat s-o schimb, dar mai este o curea mai mica, cred ca de la aer conditionat. Cum pot sa dau acea curea jos? altfel nu pot sa inlocuiesc curea de accesorii.

2. Am vazut acolo 4 role, s-ar putea sa vina scartaitul de la una din ele, puteti sa-mi spuneti cum se numesc? Stiu ca una e fulia alternator, cealata e rola intinzatoare curea accesorii, dar cea din dreapta si din stanga nu stiu cum se numesc. Am observat ca rola din dreapta are un pic de joc.As vrea s-o schimb daca e cazul.

 

Multumesc !

Modificat de Toma88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare baieti,

 

La mine nu iese ambreaju de la compresor sub nici o culoare.Stie cineva ce presa trebuie sa cumpar exact?...mersi, fain!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!