Jump to content

Turbina Hybrid 18/20 Crapata


Rapier
 Share

Postare recomandată

Rapier eu tot cred ca ai putea avea o rezolvare

daca domnul cu firma de distributie vrea se rezolva- 1.el are sigur factura pe marfa intrata(chiar daca nu si-a inregistrat-o in contabilitate)

2. daca spune ca nu are factura nu o are pe canal oficial si cine stie ce turbina si cum a intrat in posesia ei

cu alte cuvinte nu conteaza ca tu nu ai actele(factura) daca el o trimite trebuie sa se intoarca cu un raspuns si tu nu pierzi nimic(poate doar ai de castigat)

-oricum era vorba despre o suma frumusica si vorba aceea bani munciti de aceea zic ca nici un efort nu e de prisos

poate te razgandesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din martie Rapier cred ca a si uitat deja de hibrid si savureaza noua achizitie... :offtopic:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci de interventie FABIAn RuSu... :offtopic: Cam asa e cum zici...a trecut mai mult de un an de la intamplare, acum s-a dus oricum si mama garantiei. Le-am facut si le voi mai face reclama negativa pe unde o sa mai pot si cred ca la atat se va rezuma "razbunarea". Am incercat sa uit intamplarea neplacuta, am considerat ca am invatat ceva (chiar daca a costat cam scump) si am postat ca sa fie altii atenti sa nu dea banii aiurea sau sa-si ia vreo teapa. Daca macar 2-3 au citit si nu isi vor lua turbine de la ei ci ceva serios de la un producator sau firma buna, ma consider multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

uite ceva ce ar trebui sa ai obligatoriu cand faci tubine sau le modifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sal.,

Fac si eu aici la cei cunoscatori o intrebare ca sa nu cumva sa patesc ca colegul Rapier .

Am un Passat B6 2.0TDI / 140 Cp / BKP la care vreau sa-i fac upgrade la turbo pentru a ajunge dupa aceasta operatiune undeva in jurul a 250 Cp .

Acum as vrea sa intreb ce parere aveti de aceasta turbina de Audi Q5 cod OEM 059145722L, ce tip este Hibrida sau ce fel ?

S-ar potrivi pe masina mea dupa ce-i fac modificarea actuatorului din electronic in vacumatic ?

Turbina este una VNT - Garrett, iar eu pe masina am tot VNT - Garrett .

Codul OEM al turbinei actuale este 03G253014H .

Ar mai trebui facute si alte modificari deoarece am gasit una de Q5 pe ebay cu 500 de Euroi dar in poze o vad ca e cu tot cu galerie .

Se poate da jos galeria de pe cea de Q5 ?

Multumesc,

Astept ceva sfaturi .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina aia s-a pus si pe skoda octavia II deci nu vad ca ai face mare lucru cu ea mergi ep GTB756VK ca si turbina si nu o sa fi dezamagit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Turbina care vreau sa o pun eu este cea cu codul asta 059145722L si provine de pe un Q5 3.0 TDI-CR de 240 Cp.

Este model-ul GTB2260VK

Sa fie pe Skoda motor de 3.0 TDI ?

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze eu m-am uitat la cea cu H in coada :)cea de 3.0 e mult prea mare mergi pe unde GTB1756VK si o sa fie totul OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Vad pe YOUTUBE ca sau mai pus acest tip de turbina pe B6 si suna si frumos .

Problema e ca nu zice asta ce tip de motor are si cati CP a scos .

Are cineva cont ca sa-l intrebe ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce te intereseaza ce motor e oricum ai nevoie de evacuare si flanje turbina alt downpipe si de lucru putin la racordul dintre turbina si intercooler. Gtb2260 e prea mare pentru ce vrei tu mai ales daca nu svhimbi si injectoarele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Dar daca montez intai downpipe-ul si turbina si fac dupa aia evacuarea e vreo problema ?

De injectoare (sau macar duze) nu am auzit sa se gaseasca ceva coustom pentru BKP-uri, dar poate se vor face in viitorul apropiat .

Iar de racordul care spui tu ca trebuie modifica as putea gasi unul la cei de la FORGE care sa intre in turbina iar apoi intru-n intercooler de S3, chiar daca unuii spun ca nu este neaparat nevoie de un astfel de intercooler pentru 250 Cp .

Da eu totusi ma gandesc pentru viitor .

Si apropo turbina asta este sau nu este hibrida ?

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este hibrida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
On 6/19/2012 at 7:21 AM, ANdi B. said:

Pai ce te intereseaza ce motor e oricum ai nevoie de evacuare si flanje turbina alt downpipe si de lucru putin la racordul dintre turbina si intercooler. Gtb2260 e prea mare pentru ce vrei tu mai ales daca nu svhimbi si injectoarele!

Serios, nu tin injectoarele? :) Ai fi surprins.

Pt 240+ cai nu ai alte variante decat turbine de 3.0. 

Pana acolo te poti juca cu turbine de 2.0 170+ sau hibrid 2.7. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BRAVO !

Raspunzi in anul de gratie 2016, la sfarsit, si te iei de un post din anul 2012...!

Asta da promptitudine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare domnilor.

Cer și eu asistenta tehnica prin intermediul internetului ( doctor vwforum)

Am primit o turbina garrett t28 de laminat prieten bun și vreau sa o montez pe un vw 1.6 tdi  (cod motor CAYC) 

menționez ca am deja stage 1.

Nu vreau sa mă arunc în investiții prea mari dar tinand cont ca am beneficiat gratis de piesa în sine am zis : la naiba ...Toate pânzele sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar merge transformată în hibrida? 

Sau olx o sa scriu pe ea?

Și achiziționez alta care s ar adapta plug and play la mine pe trolebuz.

După care raman sa instiintez și softul de ea .

Dacă ai și o idee ce s ar potrivi fără probleme....si fără alte nevoi ( adică alte upgrade de piese ca deja am și o distribuție în așteptare și sar de buget)

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Direct olx cu ea.

Din cate stiu pt 1.6 nu prea sunt turbine mai mari care sa mearga plug & play...asa ca trebuie sa o faci pe a ta hibrida sau sa iei alta gata facuta si sa o vinzi pe a ta...asa mai recuperezi din bani.

Banuiesc ca vrei 170- 180 cai, dar NU uita ca ai nevoie si de intercooler frontal + evacuare mai mare sau downpipe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de ajuns 170-180. Nu vreau nici sa o scot din țâțâni...sa o exploatez la capacitate maxima(masina per total )

Atunci pentru restul mai am de așteptat. Pana la urma nu e nici o graba.

Am notat chiar acum caut pozele cu ea în telefon și le încarc pe olx. Sa vedem dacă mai găsesc modelul ăla ca sa am un punct de reper sî sa știu la ce preț o dau. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!