Jump to content

Uleiuri Si Filtre. Ce Folositi?


FNR
 Share

Postare recomandată

Am un Lupo 1.4 (44KW) , ma chinui de ceva zile sa ii gasesc filtrul de benzina, m-am uitat peste tot sub masina la mecanic, nu se vede nicaieri, furtunele intra direct in rezervor si in partea opusa exact spre motor! are cineva idee unde e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    11

  • DRIVER07XXX

    6

  • Underworld

    6

  • lupo_bv

    4

Vezi ataşament pentru motorul de 44kw (până la urmă de care este, pentru că în celălalt topic ai zis că este de 75cp? 44kw=60cp, 55kw=75cp. Este important de ştiut pentru că cel de 60cp este motor în 8 valve, iar cel de 75cp este în 16 valve) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pentru cel cu motorul de 1.4 16v 55kw (70cp) referitor la ulei uite ce scrie in cartea tehnica a masinii mele:

"ULEI MOTOR

Specificatii:

     In fabrica a fost pus un ulei special multigrad de inalta calitatecare, exceptand zonele cu clima extrema rece, poate fi utilizat tot anul.

Specificatiile uleiului pentru motorul de pe masina dumneavoastra sunt scrise in fasciculul 3.3

La completare se pot amesteca uleiurile.

Specificatiile uleiurilor trebuie sa fie trecute pe recipient si nu trebuie sa fie mai vechi de 1.97(data ianuarie 1997).

Avertisment Important

Este normal ca si uleiurile de motor sa fie inbunatatite permanent de aceea informatiile specificate in aceasta carte sunt limitate la situatiile existente in momentul tiparirii sale.

Motoare pe benzina

Daca nu se dispune de unul din uleiurile specificate in fascicolul 3.3, se poate utiliza un ulei cu specificatia ACEA A2 sau A3.

Motoare disel

Daca nu se dispune de unul din uleiurile specificate in fascicolul 3.3, se poate utiliza un ulei cu specificatia ACEA B3 sau B4. Pentru vehicolele care dispun de injectie cu sistemul injector-pompa, aceste uleiuri nu se pot utiliza.

Uleiuri unigrad

Uleiurile unigrad, din cauza vascozitatii lor, in general nu sunt adaptate a fi utilizate tot anul.

Aceste uleiuri pot fi utilizate in zone cu clima constatnta, tropicala.

Aditivi pentru ulei

Nu utiliza.

Daunele care deriva din utilizarea acestor aditivi sunt excluse de la garantie.

 

Controlul nivelului de ulei

   Este normal ca motorul sa consume ulei. Acest consum trebuie sa corespunda la un maximum de 1,0l/1000km. Din aceasta cauza este indicata verificarea nivelului de ulei al motorului la intervale regulate, de preferat la fiecare alimentare cu combustibil, si inainte de drumuri mai lungi.

..."

 

FASCICOLUL 3.3

"...

Cantitate ulei motor cu schimbarea filtrului: 3,2 l

Uleiuri multigrad iperfluide, specificatie - VW 500 00 sau VW 502 00

Uleiuri multigrad, specificatie - VW 501 01

..."

 

Pe bidonul de ulei care l-am cumparat eu scrie asa:

CASTROL Magnatec  10W-40 A3/B4 Semi sintetic pentru benzina, diesel, metan si GPL 

Pe spatele bidonului scrii ca e bun pentru marcile VW, Mercedes, Fiat, SEAT, Smart, Nissan, Skoda, Mazda, Suzuchi

Respecta standardele SAE 10W-40; API SL/CF; ACEA A3/B3, A3/B4; VW 501 01/ 505 00; MB-Approval 229.1; Meets Fiat 9.55535-D2

Restu ce mai scrie e reclama :icon_confused:

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare băieți,  pt 1l benzina auc ce ulei sa folosesc (norma și vâscozitate)? Scz dacă pare o întrebare banala dar este proaspăta mașină a prietenei și eu știu doar la 1.9tdi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

Pentru un Lupo 1.4 FSI (105 cp) am luat:

- ulei CASTROL Magnatec C3 , 5w-40, 4 litrii - 100 lei;

- filtru ulei MANN (w712/52) - 15 lei;

- filtru benzina MANN (il primisem gratis la achizitia masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!