Jump to content

Uleiuri Si Filtre. Ce Folositi?


FNR
 Share

Postare recomandată

Poate ar fi bine sa ne spuna cei 'vechi' ce uleiuri (motor, cutie, servo) si filtre folosesc sau recomanda pentru Lupo. De exemplu, pentru un motor de 1.0 benzina care este recomandat? E bine sa se foloseasca unul pt climat rece? Sintetic sau semisintetic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    11

  • DRIVER07XXX

    6

  • Underworld

    6

  • lupo_bv

    4

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27571

(vezi ca ai un raspuns si in celalalt topic in care ai postat, aici e o completare). Daca te uiti, o sa vezi revizia de 115.000 km. Uleiul schimbat la interval de 10.000 km. Din experienta, semnalizarea "change oil" mi se aprinde pe bord odata la 15.000 km, dar eu schimb uleiul "din placere :))" la interval de 10.000. Citisem in ceva brosuri de la VW ca e bine sa se puna ulei sintetic doar pe a carui cutie scrie "long life" si completare in caz de urgenta sa se faca cu maxim 0.5 litri ulei fara "long life". "Long life" zic ei se schimba odata la 15.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat ulei Castrol GTX Magnatec 10W-40 pe care urmeaza sa-l schimb la 10.000 km. uleiul este sintetic si corespunde normei vw. in carte scrie ca sa bagi ulei sintetic dupa norma 500.00/501.01 care se schimba la 15.000 de km dar daca este long life (norma VW 503 00 ) poti sa-l tii mai mult. uricum eu am inteles ca uleiul long life nu este indicat.

Modificat de ciuboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare, la Lupo 3L a schimbat careva uleiul la cutia de viteze? Daca da, cati litri de ulei intra ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu saptamana trecuta uleiul la cutia de viteze cand am schimbat si uleiul la motor! Am luat Aral ..intra 2 L si a costat 80 RON :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la Lupo 3L a schimbat careva uleiul la cutia de viteze? Daca da, cati litri de ulei intra ? :lol:

Salve! Nu sunt vechi dar cred ca pot sa-ti raspund. Ulei cutie: 75W90 si atentie nu prea gasesti nicaieri treaba asta in afara de service VW unde se spune ca uleiul hidraulic este lifetime: Recomand cu tarie ca la 90000km sa schimbi si uleiul hidraulic al cutiei ce are norma vw G002 000 si intra 400ml. Oricum recomand sa speli si instalatia hidraulica cu ocazia asta cu restul uleiului din bidon.

Modificat de husky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol TAF-X 75W90 pentru cutie, la mine a intrat ~2.5 L.

Lichid pentru pompa hidraulica Castrol CHF - G002 000

Ptr motor: CASTROL EDGE SAE 5W-30 507.00 sau varianta mai ieftina EDGE Turbo Diesel SAE 5W-40. 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vreau sa schimb filtrul de benzina, si nu stiu cum tre sa procedez sa nu ma trezesc ca pleaca pompa de benzina. Mufele de la filtrul de benzina se scot prin tragere, sau prin desfiletare? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am desfacut pomapa

o data

si se scoteau prin tragere

ai grija ca sunt prinse nu gluma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am folosit ulei mobil 5w30 conform standard vw 506.00, filtre original ( inca nu l-am inlocuit pe cel de aer dar l-am suflat putin caci era fff putin praf).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa... am uitat sa spun ca am inlocuit uleiul de la c.v. ( 2.7 l) si am pus 75w90 ulei Mobil sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa... am uitat sa spun ca am inlocuit uleiul de la c.v. ( 2.7 l) si am pus 75w90 ulei Mobil sintetic.

schimbul s-a facut la service?

la care?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut in service! Acolo si lucrez, nu a fost o problema dupa ce aveam uleiul, timp si loc sa fac operatia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru revizia la un Lupo 1.4 FSI ce filtre imi recomandati si ce ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentru tipul asta de motor e recomandat un ulei care sa respecte norma VW 500 00/501 01/502 00 (MOBIL 1 PROTECTION FORMULA 0W-40 sau Castrol EDGE 0W-30) iar filtru de ulei MANN-FILTER cu codul W712/52 :icon_thumright: Vrei sa schimbi si filtru de combustibil si cel de aer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Mai exact ce anume sa cumpar?cineva mi-a recomandat ulei Castrol Magnatec 10W40 si filtru de aer conic de la K&N iar restul nu mi-a mai zis ce si cum dar cand sa fac comanda pe net sau cel putin sa ma uit de niste filtre imi cer codul lor si nu il stiu.

Modificat de Underworld
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur mergi pe varianta propusa de producator.

Daca ai cod motor ARR, filtrele MANN sunt urmatoarele:

- ulei W 712/52

- benzina WK 512

- polen CU 2882 fara carbon, sau CUK 2882 cu carbon (la pret dublu)

Poti sa cauti la anunturi, e un coleg pe forum care vinde filtre MANN si ulei Catrol si trimite si in tara. Am luat de la el prin vara toate filtrele pt Lupo la un pret foarte bun.

Pentru ulei trebuie sa te uiti in cartea masinii si sa vezi ce norma e recomandata. Mai mult ca sigur VW 500.00/501.01/502.00. In cazul asta trebuie sa cauti ulei VW 502.00 (celelalte norme sunt mai vechi). Producator Castrol, Aral, Valvoline, Liqui-Moly ... conteaza mai putin. Mai important e pretul, sa nu fie contrafacut si sa-l gasesti si la anul, sa nu fi i nevoit sa schimbi producatorul in fiecare an.

Pt Lupo am ales Aral HighTronic 5W-40 pe care l-am luat din Selgros la oferta. Eu am folosit doar uleiul asta la o Octavia din 98 care merge brici si in ziua de azi dupa ce am dat-o unui prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care este mai bun pt masina mea?Avand in vedere ca am 116000 KM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat filtrele de aer,ulei si polen si uleiul: am luat castrol 5W40 dar acum am o alta problema :))( Scoate un sunet ciudat pe la motor pe undeva...Aveti idee de ce?

si inca ceva ....I-am pus 3l si 1/4 ulei si dimineatza era cu mult sub nivel ... i-am mai completat si o sa vad maine rezultatul sau mai tarziu cand se raceste motorul nu?App cu motorul rece sau cald sa ii verific nivelul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat filtrele de aer,ulei si polen si uleiul: am luat castrol 5W40 dar acum am o alta problema :))( Scoate un sunet ciudat pe la motor pe undeva...Aveti idee de ce?

si inca ceva ....I-am pus 3l si 1/4 ulei si dimineatza era cu mult sub nivel ... i-am mai completat si o sa vad maine rezultatul sau mai tarziu cand se raceste motorul nu?App cu motorul rece sau cald sa ii verific nivelul?

cu motorul rece si sa fie masina pe o suprafata dreapta.... e normal sa fie sub limita pt masina necesita aprox 3.2-3.5 L e iar sunetul ciudat pe care il auzi e de la ulei era putin si e subtire 5W40 daca masina are peste 100.000 punei 10W40 sau 15W40(vara) iti mai amortizeaza sunetul motorului se aude mai infundat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mi-a spus cineva mai sus sa iau 5w40 :icon_redface: E posibil sa am probleme din cauza asta?Ce sa ii fac acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar se incepe schimbul de ulei cu ulei ales dupa ureche...fiecare ia pentru motor ce aude( nu ceea ce iti cere motorul ori cartea masinii). PACAT :)

ai zice ca suntem niste femei care aud si ele la alte femei cam ce ulei folosesc " in bucatarie" .chiar nu are importanta ce ulei este specificat de constructor ori suntem plini de bani sai timp liber sa ne " batem" joc de masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca si-a luat uleiul care respecta norma VW 500 00/501 01/502 00 sau Long Life VW 503 00 nu are probleme. Mie mi-a spus un vecin care a lucrat la vechea reprezentanta VW in Tg-Mures ce ulei sa folosesc si pot sa iti spun ca nu am nici cea mai mica problema cu masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine, nu are probleme doar daca isi pune ceea ce se recomanda,nu? nu dupa ce se aude ca " merge" ... corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca 5W40 e pentru Diesel, iar pentru benzina merge 0W40 de la Mobil 1. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!