Jump to content

Navigatie MFD1


joe_p
 Share

Postare recomandată

Salutare! am si eu o problema, de curand am achizitionat o navigatie mfd1 Skoda DX, am introdus in ea mufa de alimentare, mufa pt. difuzoare si cea de radio (Skoda mea este un Laurin&Klement 2001) totul functioneaza perfect in afara de sunet, care se aude extrem de incet doar in difuzoarele de inalte de langa oglinzi

- toate cablurile din masina sunt originale nu au fost modificate

- masina a avut un cass skoda symphony

- volumul din navi e dat la maxim

- navi e adusa din UK

-imi mai lipseste vreun cablu ceva?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    28

  • Mishutz

    12

  • Jurcuta

    11

  • kicker

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

am descoperit dupa 8 ore de citit pe site-uri nemtesti, era activat DSP-ul se activeaza/dezactiveaza prin apasarea simultana a tastelor 3 si 6 iar apoi pe tasta 2 pana se aude un bip

(poate se mai intalneste cineva cu problema asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Multumin , astea sunt intradevar de folos nu discutiile care am avut obligatia de a le citii pe forum ca sa ajung la ce imi treb, scurt si la subiect. Am cautat in sectiunea "search" de mi-a venit rau, am inceput sa caut cu domnul google sa ma arunce tot in forumul vw la ce am nevoie :) ca o scurtatura asa, sa incercati si voi cand aveti proobleme cu functia "search" a sitelui. Multumesc tuturor celor care au dat raspunsuri la obiect. Pacat ca ptr unii aici gasesc ca este locul unde treb sa'si laude masina, in loc sa vina cu ceva concret. Am citit despre "navi plus" de mi'a iesit prin piele , ca sa ajung sa trag concluzia ca nu am inteles nimik, si in final sa dasesc ce imi treb. Ca si volum de citit cred ca am fost aproape de "Shogun" :) Noroc cu administratorii sitelui ca mai inchid topic-uri care sunt aberante si fara nici o legatura cu tema lor. Inchid aceasta discutie sa nu fiu si eu unul din cei care abereaza. o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema cu monitorul de la navi plus mfd, stie cineva daca se poate scoate pentru curatare. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MFD - da, se poate desface. Trebuie intai sa desfaci torx-urile de separare a fetei MFD-ului, dupa care defaci placa de fixare de pe fata si ajungi la afisaj - acolo e munca de finete....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
passat 1.9 avf

Salutare. Am pe masina din semnatura, navigatie mfd, si as vrea sa pot vedea si video pe ea. Daca imi achizitionez doar interfata multimedia si cu ajutorul unui cablu cu 3 rca la un capat si la celalalt 1 slot usb,pt a pune un stick, care sunt sansele sa-mi functioneze? Sper sa ma fi facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1.9 avf

Salut! Am achizitionat de curanta o interfata multimedia c1c-m01, si un dvd-player Dymage mp10. Am facut legaturi corect ( firul rosu-12 v permanent, firul galben- 12 v dupa contact, negru - masa) mai am un fir de culoare albastra, ce iese din interfata, si nu stiu unde ar trebui conectat. Problema cea mai suparatoare este ca nu am imagine pe monitorul mfd-ului. Sunet captez, dar imagine nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut!am achizitionat de curand un vw passat(b6)cu navigatie RNS MFD2.din pacate,nu imi citeste niciun fel de cd(mp3,audio,cd original)s-a mai confruntat cineva cu problema asta?astept un raspuns.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-l la un electronist sa ti-l desfaca, sa verifice mecanismul - sa-l echilibreze, sa verifice lentila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are cineva idee daca dezactivarea DSP de la mfd 1 vw e oarecum asemanatoare cu cea de la skoda? am incercat cum a spus colegul, prin apasarea tastelor 3 si 6 apoi tasta 2 si nu se intampla nimic. navigatia ramane in continuare cu un volum minim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu pe masina Navi MFD 1, pe Golf 4 cu sistem audio Nokia DTS, cand ascult pe radio se aude ok, cand mut pe CD incep sa pocneasca aiurea boxele ( si cu volum 0 ), de la cine am luat masina cica ar fi ok amplificatorul si cd chargerul ( am pus si alt cd charger tot asa face ) oare care e problema ? Navigatia ? Daca da, se poate pune radio normal VW ? Am vazut ca in spate la navi nu e ca la un radio normal, ci are o mufa asemanatoare ca la cluster.


P.S. : La rece face in special.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La o navigatie MFD1 pentru un Golf 4 , se poate atasa o magazie ca cea din poza in torpedou ?

post-124524-0-52510200-1384461021_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu traforat, modificari, etc - o poti implementa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminati-ma si pe mine, daca atasez acest adaptor  http://www.tme.eu/ro/details/mfd-jack/adaptoare-aux/4carmedia/  la MFD 1, functioneaza pe sursa AUX un telefon sau mp3 player? 

Ideea e sa nu ii mai pun xcarlink sau magazie de CD, vreau o solutie mai ieftina si simpla.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functioneaza numai daca ai functia aux activata

incearca cu un cablu cu mufa jack la care introduci cele 3 (masa, canal L si canal R) in locasurilr corespunzatoare din mufa rotunda.

 

la mine functioneaza.

Volumul se poate modifica si din comenzile de volan.

Modificat de Ionut_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum aflu daca e activa functia  AUX? nu vreau sa stric ceva cu fire improvizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In meniul audio trebuie sa ai si optiunea aux

iar daca dai pe aux poti activa audio, video sau audio + video

daca dai pe audio sau audio + video se activeaza intrarea audio din spate

 

din mufa mica rotunda pinul 1 este masa, 2 si 3 sunt pt audio L si R

pt semnal audio nu strici nimic oriunde ai baga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fara o interfata dedicata sau un TV tuner si sa te conectezi prin intermediul acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, m-am complicat cu navigatia asta, o sa ii pun un modulator fm la iphone si gata. Multumesc frumos pt raspuns

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta o camera, un DVD sau o consola de jocuri.

Navi accepta semnal RGB fara nici o interfata. Testat, garantat.

Se poate monta un DVD si sa ai sunet si imagine fara vreo interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi hai  cu mai multe detalii,ca e interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta o camera, un DVD sau o consola de jocuri.

Navi accepta semnal RGB fara nici o interfata. Testat, garantat.

Se poate monta un DVD si sa ai sunet si imagine fara vreo interfata.

M-am documentat intre timp ca sa montezi o camera sau alta sursa video trebuie sa faci conversia din composite video in component video, pentru asta ai nevoie de o intrerfata  ca aceasta http://www.price.ro/specificatii_dietz_interfata_1412_vw,_audi,_skoda,_seat_216640.htm  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva sa-mi scie cu ce tensiune se alimenteaza antena GPS originala de la VW Passat B5 model 2002? .Ea e  montata pe cupola in corp comun cu antena radio. Antena radio se aliomenteaza cu +12 pe firul central al coaxialului ce vine din receptor. Numai cu ce tensiune se alimenteaza antena  originala GPS nu stiu.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Navigatie MFD1
  • Ex member locked, unlocked şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!