Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

pfff ms mult .. sunt rare vad .. gasii 2-3 perechi doar .. si scumpe .. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 17 seturi pe olx, cu pret mediu 1800-2200 ron. Asta ti se pare mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ce roti de iarna aveți pe V10? Dimensiuni, modele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu aveam pe 20 si am pus pe 18 ca pe -7 nu incap...e alta masina acum..nu mai simte gropile cum le simtea cu alea pe 20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indelungate experimente...255/55/18 pt mine e dim ideala, inclusiv vara! Ca marci cu Michelin Alpin ms si Latitude Cross, XL evident m-am impacat de minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă gândeam sa îi pun pe jantele de 18 cauciucuri de iarna 235/60/18.

Sunt numai bune pe V6, dar pentru V10 nu or fi un pic cam mici fiind mai greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ii puneam pe 17 dar nu intra..merge ceas cu alea de 18 nu se mai simte nimic in ea..cu alea pe 20 degeaba aveam suspensie pneumatica..la orice gropitza ziceai ca se rupe in 2 masina..sa nu le mai vad..o fi aspectul mai misto la alea de 20 dar eu merg cu masina nu cu aspectul..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am tot citit despre montarea unor cauciucuri 285/60.18 (de ex Cooper Zeon LTZ) pe un V10 (air suspension). Imi poate confirma cineva si aici ca se pot pune fara mari probleme si ca nu ating in Loading mode?

 

Din ce am inteles:

- 5-10mm spacers (obligatoriu)

- intercoolerele se pot deplasa ~1cm spre interior (asa e?)

- protectiile de plastic tb cumva indoite spre interior (aer cald?)

 

-- Iulian

Modificat de Iulika0069
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am o intrebare. Este vreo problema daca am montat pe Touareg cauciucuri si jante pe 19" iar in cartea de identitate sunt mentionate doar cauciucuri pe 17" sau 18"? Ma refer la controale Politie / controale RAR in traffic sau ITP.

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Stie cineva daca se potrivesc perfect jantele originale de touareg 7P la modelul 7L v6? Am gasit un set pe 18'' care imi plac f mult, plus ca sunt si mai usoare fata de cele de 7L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george_ninu1982

Salut,

Am o intrebare. Este vreo problema daca am montat pe Touareg cauciucuri si jante pe 19" iar in cartea de identitate sunt mentionate doar cauciucuri pe 17" sau 18"? Ma refer la controale Politie / controale RAR in traffic sau ITP.

 

Merci!

Da, este. Iti poate fi ridicat talonul, nu treci ITP si mai mult (experienta proprie), daca ai un accident, ai putea fi obligat sa demonstrezi ca jantele+cauciucurile respective nu ti-au afectat parametrii de franare si directie.

 

Cel mai bine, intrebi la reprezentanta daca pentru modelul tau sunt omologate si daca da, faci programare la RAR si te duci cu ele montate pe masina sa ti le treaca aia in carte. Costa 100ron afacerea, dar dormi linistit.

Modificat de george_ninu1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna forum, am cumpărat un set de jante 5x130 8,5J r20 (et55) pentru al meu Touareg 3.0 TDI 2007 Facelift cu perne de aer..

intrebare pt voi... cam care ar fi maximul de anvelopa ce mi-l pot monta(lățime și înălțime)  ca sa numi atingă nimic..

pe un site am găsit și-am învățat o grămada.. am făcut calculele cu diferențele de la jantele mele stock r17 et45 cu pneuri 235 65 r17 ... pot monta chiar și 285 55 pe jantele noi r20...

dar sunt cam exagerate..

practic vreau janta de r20 fără pierd din înălțimea cauciucului( e bun când e înalt ca sa ating grav bordurile) și un pic mai lat...

Site-ul acesta oare e bun? Pe Touareg motorul de 6.0 scrie ca montează 275 40 r20..? Oare merge și la mine?

Postez linkurile de unde iau și eu informații dar vroiam o opinie de la voi care ați montat r20 pe Touareg..

va multumesc.

http://masininisam.com/anvelope-jante/volkswagen/touareg.html

si calculele pe :

https://www.carbibles.com/calculators/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Koocky2oo5 said:

practic vreau janta de r20 fără pierd din înălțimea cauciucului( e bun când e înalt ca sa ating grav bordurile) și un pic mai lat...

Legal vorbind nu ai voie sa montezi alte jante/cauciucuri daca nu sunt trecute dimensiunile in cartea masinii.

Apoi, trecerea la alta dimensiune de jante se face pastrand diametrul total al rotii, adica janta + cauciuc, ceea ce inseamna ca cu cat mai mult cresti dimensiunea jantei, 17-18-19-20, trebuie sa scazi talonul cauciucurilor pentru a putea pastra diametrul egal. Daca diametrul difera foarte mult fata de stoc, masina iti va arata viteza gresita in bord. Asa ca cea mai apropiata dimensiune ar fi

a3dba21293429024.jpg

Nu uita ca aceasta dimensiune, chiar daca s-ar potrivi pe masina, tot nu este legala daca nu este trecuta in cartea masinii, ceea ce inseamna ca poti sa ai probleme la ITP dar si la Casco, daca ai.

Deci in niciun caz nu poti monta pe R20 cauciucuri la fel de inalte ca pe R17, legal. Daca partea legala nu te intereseaza poti sa montezi ce vrei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți multumesc pt răspuns... astăzi toată ziua am stat pe site-ul acela:)) și in final am montat Ms-URI Hancok 255 50 R20 ?? eu sunt in belgia cu placi belgia am sa încerc sa văd dacă se poate omologa așa ceva :)) văzând ca aceiași caroserie și mecanica de la 6.0 montează 275 40 R20..dacă nu .. asta e.. nu bate deloc la ochi.. sper să fie bine :))

9970DEB3-3F68-4581-96CF-D82E7A53B09F.jpeg

0D739B5A-2AAA-44F1-9CF1-534CE5FAB691.png

Vroiam un pic un poc sa cresc diametrul total ca sa nu mai am așa mare loc pana la aripa..?? dar n-am exagerat.. arata încă a Suv..zic eu? 

ce zici e bun site-ul ce l-am găsit??:P

Vroiam un pic un poc sa cresc diametrul total ca sa nu mai am așa mare loc pana la aripa..?? dar n-am exagerat.. arata încă a Suv..zic eu? 

apropo amândouă pozele sunt făcut cu suspensia setată pe SPORT.. deci modul cel mai jos de mers...

ce zici e bun site-ul ce l-am găsit??:P

A6F76FA0-CC5B-4058-9174-019D10D54C1D.jpeg

Întrebare ?:)) văzând ca am montat tot all sezon și pe r20 ce fac cu jantele r17 tot cauciucuri all sezon noi nouțe dar nexen Suv...?:/ cât trebuie sa iau pe ele dacă le vând?:/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Doresc sa cumpar un set de jante pe 20 dar nu stiu ce specificatii merg pe touareg 3.0. Stiu doar ca am 5x130. La cele pe 19 am trecut J9 si ET 60. La 20 cum este? Ce pot pune pe anvelope 275/40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

275/40ZR20 106Y 9Jx20 ET60 5x130 2.6 / 2.9 presiune sau 

275/40ZR20 106Y 9.5Jx20  ET52 5x130 2.6 / 2.9 presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns cum asteptam. Mulțumesc.. 

Gaseam jante vu J8. 5 sau cu ET 45-50 si nu stiam daca se potrivesc. Vânzătorii ca sa le vanda spuneau ca merg... Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!