Jump to content

Se Poate Obtine Carte Service De La Reprezentanta, Cu Istoricul Reviziilor,pentru O Masina Recent Adusa Din Germania?


On The Run
 Share

Postare recomandată

Bun! Deci sa inteleg ca printr-o simpla solicitare mi se poate da o carte service pentru masina mea, de exemplu?! ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu se poate COMANDA orice carte de service. Problema e ca maj consilierilor nu stiu despre asta deoarece PORO nu a considerat ca e necesar sa faca scolarizari si pe accesorii. Si ca totul mere dupa mintea mecanicului, ca la piese.Exista o multime de probleme minore care au implicatii majore care au fost omise in ceea ce se preda.

Modificat de homeboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am incercat astazi sa verific o serie motor la PoRo si la Tess si n-am gasit intelegere. Asa ca daca nu gasesc pe cineva binevoitor in doua zile voi cumpara masina cu "ochii inchisi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
In principiu, servim pe oricine cu aceste informatii. Evident, in limita timpului si fara hartii cu putere legala. Este interzis de producator asa ceva. Istoricul masinii serveste complect altor scopuri , cel putin in ce priveste service vw. Rugam stimatii posesori insa sa nu interpreteze chiar prea usor ceea ce poate parea rea vointa, caci ELSA este un program pe care se lucreaza, cu numar limitat de licente pe dealer, deci nu poate fi accesat intotdeauna pentru probleme de consultatie. Desigur, exista poate si colegi pentru care a servii oamenii e prea mult.

Cit priveste cartile de service, e si acolo un mic trucaj. In original, trebuie sa exista un autocolant care sa contina VIN si o serie de alte info. Care daca nu arata a avea aceeasi vechime cu cartea, e dubios. Sau o masina din 2000 cu carte de service noua si instructiuni de folosire vechi. Insa sa nu uitam un mare amanunt. Italia si Spania nici in ziua de azi nu introduc nimic in sistem. Nu ca noi romanii, cei necinstiti.Mare atentie la SEMNATURILE de pe carte la masinile provenite de acolo, nu la stampile. Acelea pot fi rapid falsificate. Scrisul mai greu. Eu am vazut masina venita din germania, carte de service, tot la ea, insa cu aceeasi semnatura la trei stampile de dealer diferite.Problema pe care un anume coleg forumist o poate confirma. Desigur ca se poate achizitiona carte de service de la dealer. Atita doar ca termenele de livrare sint uneori hilar de mari. Si cu un pic de bunavointa, se poate complecta la zi, in asa fel incit sa poti dovedi ca a fost facut autorizat si nu din burta.

Subscriu la ce ai spus anterior, cu mentiunea ca la roata de rezerva in portbagaj mai este un colant [al 2-lea dupa cel de pe verso coperta plan service] - lipsa lui datorandu-se ori indepartarii acestuia in scop rauvoitor sau inlocuirii ,,oalei''.

Cu stima ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cand am fost cu a mea masina la service la AVIA, pentru o diagnoza la masina (vroiam sa o vand, si am fost cu un client), mi-au spus ca cel putin pentru toate masinile din grupul VW, aduse de afata se vede istoricul, acestea fiind intr-o baza de date numita ELSA. Si dealerii de la noi au inceput sa faca asta cam de un an jumatate-doi, si au gasit-o si pe a mea cand mi-am facut revizia mai demult la Porsche. Asa ca sigur gasiti istoricul, mai ales la masini aduse de afara; dar cum au zis si altii, s-ar putea sa nu va placa ce aflati. PS: nu am mai dat-o ca mi-a parut rau de ea, am luat-o sh dar cu putini kilometrii (18000) si nu am testat-o atunci.

Modificat de TEMM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna, va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie daca exista istoric service pentru masina mea.

serie sasiu WVWZZZ1JZ2W585625.

mULTUMESC MULT!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sa fiti atenti , ca si la verificarea Km prin programul de la VW puteti lua plasa. Mai nou , daca pot spune asa :D , samsarii dau Km inapoi din Germania, opresc la un Service autorizat sau la Reprezentanta ,oricum unul din retea, si fac o operatie ieftina , dar buna ( Ex. schimb placute frana fata) Masina se inregistreaza in retea cu Km de la bord(normal)), si la urmatoarea verificare.....surpriza , ...km lui din bord corespund cu ce va da VW prin ELSA.....

 

Concluzie:  atentie la data intrarii (reviziei), sa nu fie proaspata ...ca pute!!!

 

In rest , s-a mai discutat...nu visati la caprioare , ca aia le fugaresc de le merg fulgii...un diesel face 30-50 de K pe an ....macar , la benzina e mai subtire, deci faceti voi calculele :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Golful din tara( adus din Germania) la 159700 de KM, verificat pe Tester a dat la fix....dar banuiam ca nu sunt reali(masina arata in schimb foarte bine interior - exterior), ...  din 2004 si pina in 2013 nu avea cum sa faca doar atat.........de la VW am aflat  apoi ca ultima revizie din service a fost in Februarie 2011 la....160000 Km  :icon_rendeer: deci , cu marja de eroare as avea pe real cam 205-210.000 in bord...Iar la VW neamtu a facut revizie nu gluma , a schimbat tot... deci e bine in final, dar putea fii foarte rau . 

 

 

 

sa zicem ca am fost norocos!!! :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiborza1977

Caut carti de informatii sau instructiuni pentru un vw sharan 1.9 130 cai din 2005.Cine ma poate ajuta?

.Macar sa le iau prin download de pe la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume mai exact iti trebuie? Aici ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie daca exista istoric service pentru masina mea.

serie sasiu WVWZZZ1JZ2W585625.

mULTUMESC MULT!!!

Stiu ca a trecut cam mult de la postul meu, dar totusi, poate imi raspunde cineva. Masina nu are nici o problema, dar eram curios sa stiu daca au fost facute reviziile in reteaua VW.

Multumesc, o zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare prieteni. Ma poate ajuta si pe mine cineva sa aflu un istoric de service si daca km sunt originali ? Mi-am luat recent un passat fabricatie 2011 cu 76000 km, adus din Spania. Cam am emotii .... dar macar sa-i fac distributia daca e ceva suspect. 0741936396 Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG sau manuala? Daca e DSG km se pot afla din vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!