Jump to content

Cum se zice corect la piese


MishuL
 Share

Postare recomandată

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MikeRG

    15

  • bubu

    8

  • RaduI

    6

  • tonic

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Donát Bánki (1859-1922) was a Hungarian mechanical engineer, inventor of (among many other things) the carburetor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, ca sa distrugi un VW, ai nevoie de piese de Dacia :D . Daca nu era Dacia, de unde piese? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Ei na ! Au distrus-o mexicano/ brazilienii si romanii n-ar putea ? Esti patriot bubule .... vezi ca mai e un topic pe undeva apropo de calitatea braziliana a seturilor motor. Citez din memorie "macar sa tina 3 ani" - asta comparand cu ala nemtesc care a tinut 20-30 de ani

PS. Daca era vw sub licenta, se numea Burebista poate. Asa ca se strica cu piese de ... burebista :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ei na ! Au distrus-o mexicano/ brazilienii si romanii n-ar putea ? Esti patriot bubule .... vezi ca mai e un topic pe undeva apropo de calitatea braziliana a seturilor motor. Citez din memorie "macar sa tina 3 ani" - asta comparand cu ala nemtesc care a tinut 20-30 de ani

PS. Daca era vw sub licenta, se numea Burebista poate. Asa ca se strica cu piese de ... burebista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi ceva.

Corect se zice ANVELOPA/ANVELOPE si nu cauciuc/cauciucuri.

Cauciucul este materialul (mai bine zis materia prima) din care se fabrica anvelopele. Evident in procesul de fabricatie mai intervin si alte materiale, dar cauciucul este principalul (in proportie de 50-90%).

PS Romanii, pe vremurile de aur au incercat si cu 30-40%, dar a iesit cacao cu miros de negru de fum. Si ca sa nu piarda, le-au pus in vanzare, pe banii bietilor cetateni posesori de Dacii. Nu spun cat tineau (si tata a avut si a tinut exact 1 luna si 2 zile, din care 1 luna avea garantie, dupa care s-a crapat de ziceau ca a dat cu drujba in el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica majurii din armata inteleg pluralul unor substantive cam asa:

manta mantai (in loc de mantale)

cazma cazmai (in loc de cazmale).

Unii forumisti construim pluralul unor substantive dragi noua cam asa:

bucsa bucse (in loc de bucse

bara bari (in loc de bare)

Asta cu „barile“ ma scoate si pe mine din mintzi. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret A pus cineva dupa acest forum set brazilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Inca una.

In loc de Dispersor (sticla farului) se foloseste corect

DIFUZÓR, 2. Dispozitiv translucid din sticlă, care împrăştie uniform lumina unei lămpi.

Am gresit, imi torn cenusa in cap.

Culmea este ca am "consultat" cateva lucrari de specialitate si tot dispersor este denumit.

DANKE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

cum se zice corect la scula aia cu care se baga vaselina in gresoare? decalemit, tecalemit sau decalimetru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, se zice:

Chiulasa, nu chiolasa, culoasa, chiulasa etc

Volant, nu volant

Culbutor, nu colbutor, colbotor

Janta, cu pluralul jante, nu geanta, gentzi, jante etc

Simering, nu semering

Cam de astea imi aduc aminte acum. Dupa cum vedetzi, nu m-am luat de mistouri de genul kotie de viteze etc.- astea sunt mistouri si au hazu' lor.

De obicei, denumirile pocite sunt mostenite de pe la tot soiul de mecanici- daca ala zice chiulasa (vaaaai, cat ma enerveaza!), tot asa o sa zica si clientu', care aude pt. prima data.

Ce-mi place topicul asta!

Nu l-am intilnit pina acum, dar cred ca aici trebuia sa bag "pulia".

pulie = roata speciala cu shantz pe circumferinta exterioara, pe care se monteaza o fringhie sau o curea pentru a transmite o miscare circulara (fulie = narcisa sau podoaba de pietre pretioase in forma acestei flori).

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tecalemit se zice la pompitza aia cum se zice xerox la werox si adidashi la adidashi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tecalemit se zice la pompitza aia cum se zice xerox la werox si adidashi la adidashi :)

deci tecalemit, da?

dar werox ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tecalemit, da?

dar werox ce este?

tonic, esti cumva ruda cu commander Data? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tecalemit e o firma, cautati cu Gogu- probabil ca la noi, la 1900 toamna, de la ei s-au adus si asha le-a ramas numele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva, la ce anume se refera "variable intake pipe"? Si ce anume face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic, mai ales la broastele noastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se spune cui poantou - nici ponton (alt sens) nici pointo (o veni din franceza pointeau <ascutit> - dar e transliterat in romana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volant, nu volant (tocmai am luat o mustrare fiindca am folosit forma colocviala de service :banghead: ).

Volanti, nu volante, fiindca volant e substantiv de genul masculin. Asa zic fetele alea de la Institutul de Lingvistica al Academiei care au facut DEX-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

...si marsarier (<fr. marche-arriere = mers inapoi), nu "marsalier","mansalier" (!!) si alte nebunii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

...ca si, bineinteles, jiclor (<fr. gicleur, de la "gicler"(verb)=a stropi, a spircii) si nu "jiglor", "jigler"... si altele. Asa cum nici "chiuveta" nu-i "ghiuveta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ing. Catalin Duran

ooooo daaaaa!

Arbore cu came: nu ax cu came

Arbore cotit :nu vibochen, etc

Axul culbutorilor: nu axa culbutorilor

Pneuri : nu cauciucuri

Garnituri de franare : nu placute de frana eee ,ai greu

Cilindru receptor: nu pistonas de franare

...... mai revin

o zi minunata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!