Jump to content

Solutii de lipit rezitenta de pe luneta


florin_gti
 Share

Postare recomandată

nu mai incercati solutii minune gen loctite circuit, bizon, creioane cu grafit, etc. Eu fac de ceva timp circuite flexibile (tastaturi, benzi, circuite dupa model).

cea mai buna varianta: cerneala electroconductoare argintata. Se gaseste pe maica domnului la conex electronic si costa 48 ron sticluta. Garantat merge, conductibilitate excelenta, rezistenta, adera foarte bine.

Cum e cerneala asta nu se sterge? sau devine solida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca aceasta nu e denumirea corecta , nu am gasit nicaieri dupa denumirea de mai sus , probabil ii spune altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Logic ca devine solida. a trecut careva pe la conex electronic si a intrebat de solutie? Exact se numeste: electrolube. Va spun ca pana acum am incercat toate solutiile ce se gasesc la noi. Aceasta cerneala a fost singura cu care am putut executa circuite care sa si functioneze si sa fie durabile (am facut tastaturi numerice flexibile, exact ca si cele de la pc/laptop, dar custom made)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce se aplica pe luneta ? Cu o pensula f subtire e ok? Ce culoare are, se vede ok sau arata ca naiba dupa ce am facut aproape toate liniile?

Eu trebuie sa refac toate liniile, am intreruperi de cativa cm la toate liniile de pe luneta .

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cu o pensula subtine am aplicat si eu. Ca sa nu se vada urat, izoleaza cu banda adeziva de hartie (scotch) incat sa iti rama doar portiunea pe care aplici libera.

La mine negativul a fost facut la cutter-plotter, dar arata profi.

post-8396-1262521648_thumb.jpg

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa imi cumpar si eu maine, sper ca poate reusesc sa fac ceva, inainte sa cumpar o luneta noua.

L.E. Nu am nici o sansa sa le repar, dungile sunt foarte mici si toate sunt distruse :frigbaitata:

ili2k2 , multumesc dar eu am dat folia jos de pe luneta si am dat-o cu tot cu liniile de dezaburire, care sunt distruse cam 80%.

Imi mai merge o singura linie. Singura sansa la mine este sa schimb luneta din pacate.

post-10621-1262525791_thumb.jpg

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai multe intreruperi?

ca mai am putina cerneala intr-o sticluta, care ar ajunge pentru 2-3 intreruperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa imi cumpar si eu maine, sper ca poate reusesc sa fac ceva, inainte sa cumpar o luneta noua.

L.E. Nu am nici o sansa sa le repar, dungile sunt foarte mici si toate sunt distruse :icon_thumright:

ili2k2 , multumesc dar eu am dat folia jos de pe luneta si am dat-o cu tot cu liniile de dezaburire, care sunt distruse cam 80%.

Imi mai merge o singura linie. Singura sansa la mine este sa schimb luneta din pacate.

Dragilor , nu cred ca veti reusi ceva ... nu uitati ca liniutele alea se incalzesc destul de tare ca sa dezabureasca ... si nu cred ca rezista vreo solutie la schimbarile astea de temperatura de la rece( sau foarte rece = temperatura exterioara ) la fierbinte ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am incercat si eu electrolube si da rezultate bune daca intreruperea este mica (sub 1 cm) zona unde aplicam solutia nu se va mai incalzi asa de tare deoarece linia trasata de noi este mai goasa decat cea originala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cu ce se poate lipi papucul acesta de luneta ?

05022010026.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu problema aceasta si ma tot indemn de foarte mult timp sa o remediez.ideea este in felul urmator:am o rola de banda adeziva din aluminiu subtire.este in genul benzii care se foloseste la imbinarea placilor de ALP de la sistemele de ventilatie pentru hale comerciale etc etc.

ma poate lamuri cineva daca merita sa tai o fashie subtire si sa fac punte pe intrerupere sau mai bine nu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde vine lipit. Locul ei este direct pe sticla?

Daca este intr-un loc mai ferit de privire, poti incerca cu cositorire. Cositorul se topeste la o temperatura destul de joasa, si am impresia ca sticla ar rezista la atat, mai ales ca aplici punctiform, si pentru timp scurt.

Rog unii mai avizati sa intervina. Daca as vedea unde trebuie lipit iti pot spune daca pe masina mea as incerca sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Nu faci nimic cu cositorirea, fiindca nu prinde cositorul pe solutia rezistiva din care sint facute ,,firele" de pe luneta . Nu am intilnit inca pe nimeni care sa fi facut o reparatie pina acum . Nu stiu nici daca solutia cu banda adeziva este o solutie , trebuie facuta o verificare daca lipiciul de pe ea e conductor de electricitate si, nici asa nu cred ca rezista , fiindca la firele de pe luneta este variatie mare de temperatura intre rece si foarte cald .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput ca depinde unde trebuie lipit.

Am vazut la unele modele ca acea mufa este cositorit din fabrica intr-o zona unde este terminatie de CUPRU, deci se poate cositori.

Din fotografia postata nu am observat unde ar trebui lipit mufa respectiva.

Intradevar sunt unele cazuri cand nu e posibil o lipire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jagoman, este un loc greu accesibil.

Din cate mi-am dat seama nu este nici un metal. Pare a fi o sticla cu proprietati conductoare.

Am incercat sa lipesc cu fludor, sa cositoresc, dar degeaba. Nu se lipeste nimic de ea.

Am sunat la cei de la Ager service si mi-au spus ca ei pot sa lipeasca papucii cu nu stiu ce solutie speciala. Costa aprox. 20 lei.

Pentru cine este interesat, mi-au spus ca efectueaza si reparatii la liniile de dezaburire.

Saptamana viitoare le fac o vizita.

Modificat de S I M A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acel pret categoric nu merita nici o improvizatie. Bine de stiut cele mentionate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost azi la Ager service si l-am lipit.

A costat mai mult decat mi-au zis la telefon. Adica 33 lei in loc de 20.

Oricum merita.

Repara si liniile intrerupte dar am uitat sa intreb de pret :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

''SIMA '' ti-a zis sau ai vazut cu ce solutie au lipit papucul pe luneta?

Stie cineva unde se lipesc in Iasi?

Modificat de alynutzu_cvm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dat cu ceva solutie Loctite ca sa lipeasca papucul de luneta si pe urma au dat cu solutie de argint ca sa refaca contactul.

Din pacate nu m-a tinut decat pana la inceputul lui iulie. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua. Am si eu o problema cu rezistenta de pe luneta, adica nu dezabureste. Mentionez ca am verificat-o si nu este intrerupra, curent primeste, dar curentul primit nu este de 12 v ci este de 6 si ceva, aproape 7. Oare care ar fi problema. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul cu probleme, contacte proaste in mufele de pe traseu sau fir intrerupt pe undeva. pune un bec in paralel cu luneta, se aprinde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Si eu am aceeasi problema la Corsa (4 linii fara functionalitate) si m-am interesat sa vad cam la ce solutii pot apela, inafara de inlocuirea lunetei.

Aparent, LOCTITE® 3863 rezolva problema, insa potrivit parerilor de pe diverse forumuri e nevoie ca solutia sa fie aplicata, ideal, in 2 straturi, 3 pentru orice siguranta.

O sa-l comand saptamana viitoare, iar dupa ce il folosesc las si un feedback, poate sunt si alti colegi interesati de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Se pare ca nu a mers?  : ))  Este scumpa o solutie Loctite cu tot cu transport e 100 lei aproape. Daca o iei de pe Emag : ))) btw, why the fuck lumea cumpara de pe Emag, au preturi incredibil de nesimtite umflate? Iti cumperi un kit cu cheta de la 2-3 amici cu aceeasi problema :P  Nu e vorba de zgarcenie " ba nu iti permiti 100 lei ?" e vorba de principiu, pt ca ziceau mai sus careva parca, la noi se aduc numai stifturi si scumpe. Exista alte solutii bune pt pretul asta, gen 8 euro, pe amazon. Fara transport. Boss, eu am schimbat haionul ! Dar pt ca era rugina pe a mea : ))) Nu ca am intrerupta degivrarea. SH 300 lei !

129068041_821941328349286_6816837916606120039_n.jpg

Modificat de Alex2015
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!