Jump to content

Solutii de lipit rezitenta de pe luneta


florin_gti
 Share

Postare recomandată

salut la baieti.

doresc un ajutor din partea dumneavoastra, in privinta lipirii rezistentei de la luneta( dezaburirea si dezghetarea ).

de doua luni am cumparat un golf variant 1.9 tdi pd, de cand a venit frigul si totodata geamurile au inceput sa se abureasca, am actionat butonul de dezaburire luneta, surpriza!

nu functioneaza decat 3 linii de rezistente din total,am intes ca se gaseste in comert un soi de solutie care se aplica pe partea intrerupta a rezistentei si i-i asigura acesteia continuitatea si respectiv functionarea.

stiti de unde se poate procura si evntual pretul acesteia ?

i-mi cer scuze daca acest subiect s-a mai discutat si daca da rog moderatorii sa ma directioneze si in mod implicit inchiderea topicului.

va multumesc pentru intelegerea acordata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru ca rezistentele de pe luneta nu tin doar de Golf 4 , topicul se muta in aria "Discutii generale" . :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_gti, nu vreau sa te dezamagesc dar se poate sa nu faci nimic cu solutia aceea. Am avut mai demult aceeasi situatie la un VW broscuta (din '73) si nu am reusit cu nimic sa refac circuitul. Singura solutie a fost sa schimb luneta cu una la care mergea dezaburirea. Chiar daca reusesti, nu o sa tina mult pt ca acel lac se va lua in timp (destul de scurt) de la stersul geamului (chiar si cu carpa). Modul de aplicare cu pensula aceea care se livreaza cu el, o sa vezi repede ca este pentru intreruperi punctiforme...daca ai insa o intrerupere de cativa cm o sa fie cam greu plus ca linia nu o vei putea trasa cu aceeasi grosime si se va vedea ca naiba.

Pentru identificarea intreruperilor, am folosit un aparat de masura cu care am luat la rand fiecare linie din dezaburire. Se pun cele doua "creioane" ale aparatului la extremitatile liniei de dezaburire si se masoara continuitatea. In pasi mici si succesivi se apropie cele doua "creioane" incercand sa identifici exact zona/zonele intrerupte.

Inca ceva. Liniile dezaburirii originale sunt acoperite cu un strat protector (lac sau ceva de genul asta). Daca dai pur si simplu peste ele si continui linia, se poate sa nu faca contact pt ca "firul" original este acoperit cu acel lac.

In afara de situatia in care ai doua/trei puncte de intrerupere, nu te sfatuiesc sa faci asta...o sa tina putin si reparatia o sa iti manace timpul si nervii. Mai bine incerci sa gasesti la dezmembrari sau noua, o luneta cu dezaburirea functionala. Nu cred ca este asa scumpa. Cat poate sa coste? Gandeste-te ca doar solutia aia este 60 RON...plus timp, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mutumesc pentru sfaturi

am incercat si masurat rezistentele una cate una,din fericire doar 3 sunt defecte si acelea au cate o zgarietura foarte fina si acolo sunt intreruperile , ele sunt la rand , cred ca la o stergere mai fortata a lunetei s-au intrerupt.

astept sa cumpar acea solutie sa vad ce se intampla.

luneta nu o schimb pentru ca este heliomata si e pacat de ea sa o dau in colo pentru 3 rezistente.

revin cu raspuns dupa operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riciie usor capetele intreruperii, aplica solutia de argint, verifica rezultatul cu un multimetru apoi aplica un strat de fixativ de par (antioxidant).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc am sa incerc si varianta asta.

sper sa reusesc.

am fost pe la dezmembrari si pe unde am cautat luneta nimeni nu-ti garanteaza si functionarea rezistentelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

cu ce fel de lac fixativ sa dau peste solutia de argint? vreo recomandare?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa cauti la loctite ca au.Eu am in magazin dar nu ii stiu codul din cap si numa luni pot sa iti zic codul exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabian... ai scris bine: cu lac fixativ!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja eu am reparatia facuta cu ceva solutie de argint de catre un atelier specializat pe parbrize etc (desigur ca subtierea estetica eu am facut-o, doar nu era puturosul sa piarda el vremea....); ideea e ca as vrea sa o protejez daca e cazul...

Lac fixativ nu am; am doar spray (Taft, Wella) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut candva o solutie din asta care avea in cutie un carton cu o fanta cam de latimea unei linii de dezaburire. Acum produsul nu mai stiu cum se numea, dar un carton sa decupeze pe el are tot omul prin casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut candva o solutie din asta care avea in cutie un carton cu o fanta cam de latimea unei linii de dezaburire. Acum produsul nu mai stiu cum se numea, dar un carton sa decupeze pe el are tot omul prin casa.

Cam greu sa controlezi latimea unei asemenea "picturi" chiar si cu un chenar; poate daca e lipit...dar cand il dai jos distrugi sau intinzi marginile; mai ales ca vorbim de <0,1-0,2 mm; e mai simplu pt aia care fac zebra pe trecerea de pietoni - precizia e ca si inexistenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca gresesti cu un ordin de marime la latimea traseului de dezaburire. Odata ce firma respectiva (si era ceva, ca nu obisnuiesc sa ma uit la chinezisme) a considerat viabila solutia cred ca-i ok, iar motivele n-am chef sa ma apuc sa le insir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o lama bine ascutita, o mana odihnita si un ochi de vultur e mai sigur...:icon_thumright:

Vreo propunere pt lacul fixativ de aplicat peste solutia de argint?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai lac fixativ atunci inlocuieste-l cu o solutie de colofoniu (sacaz) si alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai gaseste lac fixativ la rezerva mica de 50-100 ml, ci doar la 2 litri...dup-aia de fac cu el, il dau cadou la frizer? :offtopic:

daa: fac un barter cu el =)) (just jokin...)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

va salut. daca la mine nu se dezabureste deloc luneta inseamna ca am vre-un traseu central intrerupt sau ceva de genu' ? am auzit la cineva ca se pot reface liniile de pe luneta cu oja, (lac de unghii) si cu pilitura de fier (in cantitati considerabile bineinteles) aplicata in linii fine cu ajutorul unui sablon din banda adeziva(scotch),,,, dar vorbesc in necunostinta de cauza pana cand voi incerca chiar eu operatiunea asta daca este nevoie.

Modificat de liviucon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are la Augsburg un kit de reparatie al rezistentelor din luneta...costa undeva la 80 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reusesti cumpara o luneta de la dezmembrari,sunt la preturi rezonabile zic eu,mai ales pe forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ceva timp in urma am rezolvat problema referitoare la circuite de dezaburire luneta intrerupte la unii care se ocupau cu reparatii parbrize, undeva pe langa staia de metro pieptanari, ager service parca se numeau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai incercati solutii minune gen loctite circuit, bizon, creioane cu grafit, etc. Eu fac de ceva timp circuite flexibile (tastaturi, benzi, circuite dupa model).

cea mai buna varianta: cerneala electroconductoare argintata. Se gaseste pe maica domnului la conex electronic si costa 48 ron sticluta. Garantat merge, conductibilitate excelenta, rezistenta, adera foarte bine.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar merge foarte bine un DIY dar poate nu ai "cobai"?...... ma ofer eu acuma ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!