Jump to content

Fabia 2


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

Sambata trecuta i-a sosit masina fratelui meu: Fabia 2 Elegance 1,4TDi-PD, ca optional padela de comenzi radio si culoare metalizata gri satin. Frumusica masina per ansamblu, atat exterior cat si interior. Foarte confortabila inauntru, pe bancheta din spate incap linistit 2 persoane de marimi medii spre mari (in detrimentul portbagajului care s-a miscorat). Elegance vine cu cotiera, geauri si oglinzi electrice fata (spatele nu mai beneficiaza de geamuri electrice, de ce nu stiu), vine cu Climatic in loc de climatronic (de ce dracu nu stiu), vine cu radiocd cu mp3 Dance si pregatire cu 8 boxe. Padela de comenzi radio este bine pozitionata (aveam o teama ca o sa jeneze la piciorul stang) si usor de accesat cu toate ca mai interesante erau pe volan comenzile. Farurile sunt minunate, au o lumina alba, initial am crezut ca sunt cu descarcare in xenon. Pozitia la volan este foarte confortabila insa este cam sus, chiar si cu scaunul coborat la maxim; cel putin asa am eu impresia care conduc o Fabie veche cu scaun sofer reglabil si in care ma simt minunat. Marog, poate e doar o impresie sau o neaqdaptare a mea.

Motorasul de 1,4TDi si 70CP este minunat pentru mediu urban, are montat pe el turbosuflanta cu bypass (doar cel de 80CP si DPF are turbo cu geometrie variabila), deci riscuri mici de geometrie variabila intepenita. Cutia este bine etajata, foarte sharp schimbatorul la actionare, cursa schimbatorului potrivita, permitand lejer si o schimbare mai sportiva.

Cam asta ar fi ce am remarcat eu la Fabia 2 Elegance a fratelui meu, in aproximativ 30km de condus.

Aaaa, inca ceva: antena radio de pe masina se desurubeaza complet, deci poate fi fooooarte usor furata. Recomand desurubarea ei. Fratele meu chiar a dat-o jos de tot si o pune doar cand iese din Bucuresti la drum lung, mi-a zis ca posturile radio se prind relativ ok si fara antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blitz: De ce nu se inscrie si fratele tau pe VWFORUM.RO ? Ati fi in gashca... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Blitz

1. De ce spui ca portbagajul s-a misorat? Pt ca eu am inteles ca Fabia 2 are cel mai mare portbagaj din clasa mica ~ 300l. Sau ma insel?

2. Cum trage motorasul ala de 1.4? Ai apucat sa vezi un pic si in afara orasului? Face din scurt depasirile sau nu?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage mai bine decat SDi-ul meu, se vede turbo. Da, are reprize bunicele, dar sunt de parere ca tot trebuie data o treapta inferioara daca esti subturat si intri in depasire. La 120km/h (unde sunt de parere ca este un mers economic) in treapta a 5-a inca mai are rezerve de putere; eu zic ca este minunat motorasul pentru oras. Mi se pare ca este mai bine insonorizat habitaclul si compartimentul motor decat la FabiaI: inauntru este ok si parca nici de afara nu se aude foarte tare mersul de "tractoras", cum ii zic unii conservatori :) . Despre portbagaj, asa mi s-a parut mie, comparabil cu Fabia mea. Este foarte probabil sa ma fi inselat eu; acum ma gandesc ca Fabia 2 e mai inalta, deci posibil sa compenseze cumva...

:) DRAPAR: poate s-o inscrie si el, nush, deocamdata sa puna mana sa-si ia dracului carnetul de sofer c-a picat odata examenul. Le-a zis instructorul sa dea cate 500RON ca sa fie siguri ca-l iau, el cum e adeptul "nu da spaga", s-a incapatanat sa nu dea, desi nu-i o suma care sa-l puna vreodata in dificultate financiara. Si-a luat 26 la sala iar la oras a fost singurul din grupa lui care-a si picat pe motiv ca "n-a respectat benzile de mers" pe Calea Mosilor, unde jumatate de banda era ocupata cu masini parcate si ca n-a semnalizat cu 50m inainte schimbarea directiei de mers, unde in Bucuresti in 50m tre sa schimbi 2-3 benzi ca sa ajungi unde trebuie. Deci.... mai asteptam sa-si ia carnetul :)

Concluzia: da spaga ca sa nu te doara capul!!! :)

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verisoara mea si-a dat si ea comanda ieri pentru noua Fabia 1.4MPI 86CP Elegance + climatronic + ESP + padela comenzi radio/CD + orange metalizata (interior negru). Ea nu o sa fac multi km si majoritatea in oras si am zis ca nu are rost sa dea o mie si ceva euro in plus si pentru o putere mai mica. Sper sa fie multumita ca eu am ajutat-o sa faca comanda in functie de cum mi-a zis ca o s-o foloseasca (pe distante scurte pana la servici si 4-5 iesiri/an in afara orasului). Cred ca motorul asta e suficient pentru o masina de o tona desi nu stiu exact cum se misca.

Am luat-o de la acelasi dealer de unde am luat Octavia si pe langa promotia de 595Euro pana la 31 oct i-a mai dat discount inca 200Euro deci aproape 800Euro avantaj client. E bine tinand cont ca a costat-o cu 6000 Euro mai ieftin decat a mea si eu am primit doar 600Euro discount. Dealeru a zis ca sunt 95% sanse sa vina pana pe 24 decembrie (ar fi un cadou de Craciun). Chiar sunt curios cum o sa se comporte masinuta. Mi s-a parut foarte spatioasa in conditii in care eu am 1.92 nu am avut nici o problema. Interiorul e placut si exteriorul imi place ca iese in evidenta si e distinctiv. Portbagaj suficient pentru o masina de oras.

O sa vin si cu alte impresii la vremea potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa, ar trebui sa soseasca in saptamana 48-49. Iata deci surpriza de craciun!! :blink:

Ce-ti recomand la masinuta: Elegance-ul vine "default" cu covorase din textil. Minunat ar fi pentru iarna un set de covorase de cauciuc pentru ca alea textil se fac praf de la noroiul ce dainuie in patria noastra.

In rest.... :vaidecapulmeu: s-o stapaneasca si conduca sanatoasa, fara evenimente neplacute!!

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa-mi vina si mie o Fabia tot in decembrie. Motorul de 86cp. Sunt si eu tare curios cum merge, o sa pun aci impresiile. E varianta Elegance cu destule accesorii extra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul asta e suficient pentru o masina de o tona desi nu stiu exact cum se misca.

Pai sa-ti zic eu, pe 31 mi-a venit mie 1.4 86Cp, elegance +climatronic. Am facut 1500 km, buc-vl, cluj si retur+alte cateva drumuri mai putin bune pt ea. Am menajat-o in prima mie, sfatul dealer-ului sa nu trec de 3mii, 3500. Autostrada cu 120lejer la duc, sta pe la 3500ture, la intoarcere 150-160 cam toata. Se simte aici ca are doar 1tona si nu e Octavia, da nu-i bai. E ok.

Pe drumul Cluj-Sibiu am depasit aproape tot, ma si grabeam, da are reprize f. bune si se duce usor la 120. Cam aia a fost viteza de drum pe unde se putea. Plus ca am prins si o ploaie de-aia zdravana la dus dar nici o urma de derapaj sau rupere de aderenta.

Eu sunt super incantat de ea, cotiera isi face cu succes treaba, sg lucru care ma deranjeaza e ca nu pot sa tin cotul stang prea mult pe minerul usii, care e cam tare. Dupa vreo 20-30 min ma durea un pic si a trebuit sa-mi schimb pozitia.

A, oglinzile incalzite le-am folosit cand ploua, dupa, sunt super, au curatat toate picaturile, daca ar fi si geamurile laterale la fel nici nu ai simti ca ploua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blitz: Legat de portbagaj, nu stiu cum era la aia veche, da eu am mers cu nevasta cu bagaje pt o sapt +inca 2 pers cu 2 jante si a fost de ajuns. Nu e octavia sa cari juma de sifonier dar e de ajuns. Nu am simtit nevoia sa fie mai mare. Si toata lumea a stat comfortabil.

Modificat de Lazy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lazy, mai incolo ii mai tragi si un chip tuning la nea Voinea si o sa fuga si mai bine :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma incanta pe mine idea de tuning, si masinuta chiar se infige bine. Pacat ca a venit frigu ca as fi dat o fuga pin la mare sa vad cum se incinge, acum ca m-am mai obisnuit si io cu ea. De, asteptam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Sa va spun despre masinuta mea :D. Mdeeeci, toate bune si frumoase pana acuma, cu o miiica exceptie: plecasem sa termin rodajul, intr-o mini vacanta, si dupa vreo 5 ore de mers, se aude "poc poc" in boxe si se opreste casetofonul. Panica stupoare alea alea, deja ma gandeam "ma duc cu masina in service si nici nu i-am terminat inca rodajul". Dupa vreo ora, si-a revenit. Presupun ca s-au activat ceva protectii....sper sa nu se mai intample. Oare la casetofon e garantie? Cat o fi de mare:D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca la partea electrica e un an de garantia.

Nu, de ce? Masina beneficiaza de 2 ani de zile garantie. Aaaa, ca la trenul de rulare sunt o gramada de restrictii dictate de conditiile noastre (de tot rahatul) de trafic, asta e altceva. Insa partea electrica ce legatura ar avea cu gropile din asfalt?

Oricum, inca nu e nici un update de soft pentru radiocd-ul de fabie 2. Deci eu zic sa o lasi pe seama nefericitei intamplari si sa vezi daca se mai repeta problema.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este primul meu post, si cum sa incep altfel decat cu cuvinte de lauda despre noua mea jucarie : Fabia II 1.4 TDI 80CP Elegance Argintiu Briliant metalizat.

Masina este minunata, are o pozitie de drum foarte buna, inimioara de 80CP nu te lasa la greu (am incercat prin zapada si noroi ) pe drumurile serpuite ale transfagarasanului nu au fost probleme, masina s-a comportat exemplar :rolleyes: are o tinuta de drum impecabila !!

Cat despre drumurile in oras... ce conteaza ... si in Skoda Fabia si in trabant... tot pe loc stai :)

Ce sa mai .. sunt foarte mandru de jucaria mea, (dar raman cu gandul la jucaria fratelui meu Octavia II 2.0 TDi 140 CP Black :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara incidente.

Ce dotari ai pe ea si cat te-a costat?

Si daca doresti posteaza pe topicul de consumuri niste medii de oras , de drum lung, si un mixt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Dotarile standard de Elegance din pacate nu am avut rabdarea necesata sa astept 4 luni pentru dotari

Cat despre consum, sincer nu mi-am batut prea rau capul cu el :rolleyes: cand se aprinde martorul trag la bezinarie si fac plinul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 luni??? La ce dealer ai comandat-o mai nene?

A fratelui meu a sosit in 4 saptamani cu tot cu dotari. Si nu era luata din stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Me again :lol: . Acuma am o intrebare pt cunoscatori : mi-am luat si TPM ca sa nu am vreo "stupriza" si sa merg pe janta :D. eee si m-a lamurit dealerul ca tpm-ul e un martor in bord care arata cam ca ala de la frana de mana - adica cu semn de exclamare, numai ca asta e verde si semnul de exclamare e intre acolade, nu paranteze ( moooooama ce compunere am facut :D). :lol:

Problema e asa: pe langa frana de mana am un buton tot cu semnul asta pe el. Ala ce face ca nu l-am gasit nicaieri in manual? :D :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum nu l-ai gasit? foarte interesant..... am sa studiez si eu un manual de fabia2 ca m-ai facut tare curios.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 luni??? La ce dealer ai comandat-o mai nene?

A fratelui meu a sosit in 4 saptamani cu tot cu dotari. Si nu era luata din stoc.

Brady Trade , Voiam mai multe,... geamuri electrice spate, Clima "bizonica" , o voiam Portocalie cu plafonul Alb .... etc :angry:

Iar cea care am luato in final a fost din stoc :(

Modificat de Uschy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sotia mea va fi posesoarea unei fabia 1.2 70CP.

Ce va sfaturi utile pentru ea? La ce sa fie atenta?

Inainte a condus o Fiesta diesel. Cred ca o sa fie o perioada de obisnuita cel putin in privinta cuplului.

Cei care au acest model ce probleme au avut? In cat timp se lasa motorul?

Orice sfat e binevenit.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!