Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

oameni buni, am si eu o mica problema...vreau sa-mi pun difuzoare in usile din spate, dar masina are doar o luna si n-as vrea sa pierd inca garantia (din pacate cam asta e cu garantia. am citit in contract si scrie ca nu se acopera defectiuni aparute in urma adaugarilor facute de catre alte persoane decat cele din service-urile agreate la echipamentul cu care a venit masina din fabrica). asa ca am dat un mail la PBA si i-am intrebat cat costa manopera pentru instalare. raspunsul primit azi :

Stimate Domn

Manopera p-tru montarea unui set de boxe spate este de 321.3 RON TVA inclus.

P-tru programari ne puteti contacta tel.208.36.51 sau programari.pba@porsche.ro

Cu stima!

:( :( :(

astia au innebunit de tot? 320 RON?! pentru o treaba care dureaza 1 ora?! sau sa fi fost suficient de neatenti incat sa includa si difuzoare in pret? (eu am difuzoarele, vreau doar sa mi le instaleze) totusi, scrie "Manopera" deci banuiesc ca au inteles ce vreau si s-au referit doar la manopera.

ceve idei? merci :(

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Te duci la alt service autorizat SEAT si astfel nu pierzi garantia... Si cauti un pret mai bun. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

321.3 RON TVA inclus ??? :))

Eu am montat la Metrotehnica boxe spate + tweetere + 6 alte accesorii originale si manopera a fost pana-n 1,5 mil.

Ori e o greseala ori nu e prost cine cere...

Oare cum de l-a dat cu virgula asa? Poate ti-a raspuns vreun angajat care stia ca urmeaza sa fie dat afara si s-a gandit sa se razbune cum poate si el :)

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...am intrebat si la alto si e 150...problema e ca sunt foarte departe de zona mea, atat metrotehnica cat si alto-syncro. si chiar nu am niciodata suficient timp sa strabat orasul. o sa mai incerc totusi odata la pba, pt ca sunt aproape convins ca au gresit

e chiar aiurea suma aia!

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o intrebare... poate prosteasca. Unde se gasesc acele fire in stalp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am o propunere , va rog sa puneti aici toate modelele care stiti sigur ca se potrivesc la ibiza/cordoba 2003-2006. apoi facem un top al celor mai performante setup-uri (raport pret calitate bun , si tragem la final o concluzie) daca facem ceva ordine in topicul asta o sa iasa un rezultat excelent, deocamdata din cate am inteles diametrul este 16.5 , nu 16.

lista intregii oferte de pe piata romaneasca cu marimea asta e relativ mica , deci nu va fi greu de facut un top.

accept absolut orice idee pentru modificarea clasamentului, respectiv introducerea numai a boxelor care vin cu tweetere care se potrivesc direct cu cele de la ibiza.clasamentul poate fi modificat radical pe parcurs.

incep eu :

Mac Audio MX 16.2 (contin si twetere , nu stiu daca au filtrele...) 16.5 cm ~ 1 mil.

Infinity KAPPA 652.7i (nu contin tweetereseparate , au 2 cai) 16.5 cm ~ 2.75 mil.

JBL GTO 6536E (nu contin tweetere separate , au 3 cai) 16.5 cm ~ 2 mil.

Magnat xcess 162 ( 2 cai , nu au tweetere separate) 100w RMS(!) ~2.8 mil.

Magnat Bull Power 1630 (3 cai , nu au tweetere separate) 55W rms ~ 1.2 mil.

se poate prelua lista (numai lista !) si completa pe parcursul topicului.

va rog sa scrieti modelul complet (pentru a fi depistate usor in comert) , daca au sau nu tweetere separate (cu sau fara filtre) , eventual puterea(in general marimea asta are acum peste 50w rms) si neaparat un pret informativ.

orice informatie e binevenita.

a citit cu atentie topicul si nu am reusit sa-mi dau seama ce sa cumpar... cine si-a mai montat nu a precizat nici cam cat costa , marimea daca s-a potrivit perfect sau a folosit inel , modelul exact , pret ...

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut georges . sapt viitoare trebuie sa`mi vina si mie o ibiza 2007 1.4 tdi....si ma intereseaza ce boxe as putea pune pe spate ca am vazut ca vin lipsa....eventual ce ai tu si cat te`a costat..de unde si cum e cu montajul la seat la ei sau oriunde si ceva preturi mai actuale :Driver: multam mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De montaj daca vrei te ajut eu. Ideea e ca vin ca si pe fata boxe de 16,5cm . Trebuie trase cablurile si gata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu ar fi problema is priceput la din astea...da intrebam cum afecteaza garantia si alte astea :lol: multam de intentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am pe fata minunatele boxe stok, care deja au inceput sa comenteze cand dau muzica mai tare, iar pe spate mi-am montat GZRC 16 (120 W RMS) de la Ground Zero, minunate pe bune, din pacate din anumite cauze n-am reusit sa continui cu upgrade-ul.

- Boxele sunt cu tweeter separat si in pachet au inclus si cross-over si cablaraie - 120 EUR (pret de 2006)

Eu le-am montat cu inel ( nu cred ca merge altfel, oricum este preferabil).

- O pereche de inele, inclusiv banda izolatoare cu burete ( nu stiu cum se cheama) - 50 RON (pret pt C-ta)

Montajul l-am facut tot in C-ta la un service specializat in audio, alarme, etc si a decurs destul de usor, tweeterele se monteaza relativ usor daca ai putina imaginatie, din pacate nu stiu daca merge sa le mai scoti fara sa distrugi locasul ( montarea implica niste lipituri )

- Montaj inclusiv bonus pt baieti - 70 RON

Montarea boxelor la altcineva decat service autorizat Seat duce la pierderea garantiei pe partea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am boxele(fata-spate) si cd playerul din fabrica , in cazul meu boxele sunt Philips iar cd playerul este Grundig, dar ma bate gandul sa le schimb cu altceva tot pe sistemul cu 2 cai + Crossover. Deocamdata nu am probleme cu ele dar vreau altceva(mai bun sper). Oare merita investitia intr-un MP3 Player si schimbarea boxelor?

Am atasat cateva poze cu boxele care le am acum pe masina. Ce e interesant e sistemul de prindere (nu am mai vazut pana acum), prinderea sa realizat cu poc-nituri(daca asa se cheama)

Scuze de calitatea pozelor sunt facute cu telefonul

Confirm pentru diametrul boxelor de 16.5cm.

post-7745-1171566634_thumb.jpg

post-7745-1171566661_thumb.jpg

post-7745-1171566707_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in plus fata de cele stock, am montat pe spate boxe SONY explode cu tweeter incorporat. Nu stiu ce model sunt, siu doar ca pe cutie scrie ca sunt de "17". s-au potrivit perfect, se aud onorabil si au costat 80RON la Mediagalaxy. Le-am cumparat pe acestea pt ca erau singurele pe ambalajul carora era confirmat tipul masinii pe care se potrivesc (n.r.- Ibiza)

Montajul s-a efectuat la PBA, de frica sa nu pierd vreo garantie pe parte electrica la masina. Scump da' repede si sigur :) .

Modificat de alexd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un final mi-am montat si eu boxele pe spate. (in curtea firmei la care lucrez, intr-un weekend - cred ca am pierdut garantia pe undeva... dar nu stiu la ce).

Sunt Alpine, pe 16. Cu o mica adaptare, au putut fi prinse fara probleme.

Sunt multumit de calitatea sunetului acum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar locul pentru tweetere il foloseste cineva? ... are cineva o poza cu usa de la ibiza pe partea interioara? ma intereseaza dimensiunea acelui tweeter. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici:

http://img58.imageshack.us/img58/6927/img2905ox2.jpg

Nu stiu ce dimensiune are, problema e ca cred ca orice tweeter ai cumpara va trebui scos din carcasa lui de plastic, pentru ca nu incape in locasul ala.

Si pe mine ma tenteaza sa le schimb, se stie ca sunt de proasta calitate, ca si boxele de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pe spate crezi ca sunt aceeasi marime? nu vreau sa le schimb ci sa pun si pe usile din spate... jos o boxa de medii(cu o singura cale) si sus tweeterele ... iar in portbagaj o sa-mi cumpar un subwoofer(acest subwoofer) vazut prin carefour... pare destul pentru ibi.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate e mai mare spatiul pentru tweeter, poti cumpara fara probleme un sistem pe componente, compus din 2 boxe pe 2 cai si 2 tweetere, plus filtrele aferente. In functie de marca si de putere, gasesti de la 70 ron la 500 ron.

Eu cam la astea ma gandesc:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_B6A/

Iar ca sub, de ce nu iei pachet, cu tot cu amplificator, te scuteste de alte cautari:

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...C_Power_Bass_1/

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...C_Power_Bass_2/

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a..._Bass_Pack_1JX/

Unele din pachetele astea de sub si statie vin si cu accesorii, cabluri, sigurante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ceea ce am citit pe acest topic , nu inteleg un lucru : la Ibiza boxele spate sunt in usile spate ? Spun asta deoarece la Fabia sunt situate pe cele 2 laterale din dreptul portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ibiza sunt situate in usile din spate. jos, undeva in dreptul picioarelor.

Au aceeasi pozitie ca boxele din usile din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baftosilor .... :blink: La mine la Fabia in spate se potrivesc numai boxe de 10 cm .... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma sunt trase cabluri sau nu la usile din spate? Vreau si eu sa-mi pun boxe pe sapte si nu stiu ce sa aleg, Am casul sony si ma gandeam sa iau boxe (difuzoare) la fel. Daca iau unele cu 2 cai (ce-s alea, medii si inalte?) trb sa iau si tweetere?

Inca ceva, tot citesc despre intalnirile saptamanale ale posesorilor de seat (ibiza), si nu gasesc pe forum locatia. Ma ajuta careva? As vrea sa vin si eu. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne intalnim doar cei cu ibiza, ne intalnim tot forumul, joi (de la ora 19.00) si duminica (de la 11.00), la polivalenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma sunt trase cabluri sau nu la usile din spate? Vreau si eu sa-mi pun boxe pe sapte si nu stiu ce sa aleg, Am casul sony si ma gandeam sa iau boxe (difuzoare) la fel. Daca iau unele cu 2 cai (ce-s alea, medii si inalte?) trb sa iau si tweetere?

Nu ai tras fir la boxele din spate.

Nu ai tweatere in spate si poti pune dar e ok si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine vin joi sau duminica la polivalenta si vorbim mai multe acolo. Merci

Modificat de akysas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut la toti

Nou proprietar si eu al un Ibize 1.4 85cp. Trebuie sa-mi pun si eu macar 2 dif-uri pe spate pt. a mai rotunji sunetul. E cineva din Iasi si sa mai si stie daca cei de la Moldotrans monteaza si alte boxe inafara de cele originale ale lor?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!