Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza ce diametru trebuie sa aiba boxele pe spate de la ibiza 1.2.

daca poate sa-mi raspunda cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17cm fata/spate. Prinderea cred ca nu este standard; necesita modificari pt a putea pune boxe non-OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de ...

Informatia am gasit-o pe net asa ca nu pot garanta nimic.

Dau si link-urile: unu si doi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este adevarat este foarte frumoasa treaba cu Ibiza. Fabia si Ibiza sunt mashini aproape identice insa la partea cu boxele pe spate se diferentziaza clar. Fabia nu are loc de boxe in usi nefiind alocat spatziu in fatza ushii iar spatziul oem pentru boxe spate este de 10x10cm hatchback si 10x16cm la break si probabil sedan. Fatza este identica se pare 16.5cm dar va fi nevoie de inele de montare. Stiu ca pt fabia trebuie undeva intre 19 si 40 mm, depinzand be boxa. Este ce am citit, nu stiu daca 40 mm ar avea loc.

Go IBIZA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu conteaza prea mult pentru ca nu au rezonanta.Si eu mi-am montat pe 13 parca-demontaza fata de usa si o sa vezi atunci daca intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silviu: in afara de treaba cu rezonantza nu s-a intzeles nimic. Si lumea intreaba sa stie ce sa cumpere inainte sa demonteze usha si sa o tzina asa pana sa cumpere boxe sa se potriveasca.

Unde ai montat de 13?

Pe ce mashina? <-semnatura este foarte utila (presupun ca pe ibiza, dar atunci de ce doar de 13)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o Ibiza de 1.4 75cai model 2002.Eu m-am dus intr-un service cu vanzare de boxe si dupa ce am demontat fata de usa am probat mai multe tipuri de boxe si am ales niste Clarioane pe 16 cm.A fost nevoie sa decupez putin deoarece gaura de boxa nu era rotunda si eu nu le-am montat cu suport vw de difuzoare(cu suport nu incap difuzoare mai mari de 13).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, cea mai buna solutie este montarea unor boxe in plansa care desparte habitaclul de portbagaj. Se pot pune astfel orice tip de boxe iar rezonanta este excelenta fata de cazul in care se monteaza boxe in usi. Am vazut direct comparatia intre cele doua cazuri, solutia sugerata de mine fiind cu mult mai buna.

Partea "proasta" este ca va trebui decupata acesta plansa iar cablurile vor trebui postate cu grija ca sa nu arate rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thunder: Intr-o lume perfecta da, acolo se poate pune orice, insa in lumea reala este o "invitatzie". Probabilitatea ca a doua zi deja sa-ti dispara si sa mai ai de inlocuit si o luneta sparta este foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu tocmai am montat pe usile din spate boxe ,diametrul este 16,5

Eu le-am montat singur ,firele de la cd sunt trase pana in stalp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am montat boxele.

Pt cine mai este interesat diam este de 16,5 precum a spus si ibizafan si de asemenea firele sunt trase in stalp. Nu este nevoie de nici o improvizatie la fixat boxele in gauri, merg prinse "linistit" in suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am cateva intrebari pentru ca sunt putin nedumerit:

- aveti idee cu ce boxe vine echipata ibiza (promotia hit) pe fata? dealerul mi-a spus ca sunt blaupunkt de 15 W, cei de la service mi-au spus ca sunt de 25 W

- pe spate ati pus si tweetere? daca da, le-ati luat pe cele de la seat sau ati pus separate? eu m-am lasat convins si am cumparat tweetere de la seat deoarece am inteles ca nu se potrivesc altele; dupa ce le-am luat am fost la un service sa ma interesez de boxe si mi-au spus ca se potrivesc tweeterele lor pe spate

- nu in ultimul rand, ce boxe ati pus pe spate? aveti idee daca alpine de 40W cu 2 cai + tweetere separate de la seat + boxele pe fata din fabrica (boxe + tweetere) reprezinta o combinatie reusita? cineva mi-a spus ca tweetere + boxe cu 2 cai pe spate ar suprasolicita player-ul; de asemenea, daca aveti si alte sugestii cu privire la boxe sunt binevenite (oricum mai mult decat boxe pe spate si intr-un viitor apropiat eventual schimbat boxe fata nu am de gand sa fac)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am cateva intrebari pentru ca sunt putin nedumerit:

- aveti idee cu ce boxe vine echipata ibiza (promotia hit) pe fata? dealerul mi-a spus ca sunt blaupunkt de 15 W, cei de la service mi-au spus ca sunt de 25 W

- pe spate ati pus si tweetere? daca da, le-ati luat pe cele de la seat sau ati pus separate? eu m-am lasat convins si am cumparat tweetere de la seat deoarece am inteles ca nu se potrivesc altele; dupa ce le-am luat am fost la un service sa ma interesez de boxe si mi-au spus ca se potrivesc tweeterele lor pe spate

- nu in ultimul rand, ce boxe ati pus pe spate? aveti idee daca alpine de 40W cu 2 cai + tweetere separate de la seat + boxele pe fata din fabrica (boxe + tweetere) reprezinta o combinatie reusita? cineva mi-a spus ca tweetere + boxe cu 2 cai pe spate ar suprasolicita player-ul; de asemenea, daca aveti si alte sugestii cu privire la boxe sunt binevenite (oricum mai mult decat boxe pe spate si intr-un viitor apropiat eventual schimbat boxe fata nu am de gand sa fac)

Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

eu am pus pe spate twetere din targ d e60 mii si se aud super ,cat despre boxe alpine 16.5 numai bass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibizafan, alexica, e complicat sa desfaci usa? (n-am incercat si sunt si foarte prudent cu acest aspect, ca n-am chef sa-i rup ceva si sa stau prin service)

cred ca daca ati posta un tutorial ati avea ceva oameni recunoscatori :banghead:

(minim unu')

Modificat de pinkzone911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibizafan, alexica, e complicat sa desfaci usa? (n-am incercat si sunt si foarte prudent cu acest aspect, ca n-am chef sa-i rup ceva si sa stau prin service)

cred ca daca ati posta un tutorial ati avea ceva oameni recunoscatori :banghead:

(minim unu')

<{POST_SNAPBACK}>

Stiu eu ca ibizafan a demontat fata la portiere si le-a pus la loc si a mai ramas cu piese sau i s-au rupt niste cleme. A 2 oara cred ca o sa-i iasa super ca zicea ca le mai da o data jos. Poate face si el poze cand realizeaza operatiunea cu nr. 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibizafan, alexica, e complicat sa desfaci usa? (n-am incercat si sunt si foarte prudent cu acest aspect, ca n-am chef sa-i rup ceva si sa stau prin service)

cred ca daca ati posta un tutorial ati avea ceva oameni recunoscatori :banghead:

(minim unu')

<{POST_SNAPBACK}>

daca ai grije cand le tragi nu rupi nimic , dar eu m-am grabit si am rupt ceva bradutii ,pe care trebui sa ii inlocuiesc ,dar in mare e simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am cateva intrebari pentru ca sunt putin nedumerit:

- aveti idee cu ce boxe vine echipata ibiza (promotia hit) pe fata? dealerul mi-a spus ca sunt blaupunkt de 15 W, cei de la service mi-au spus ca sunt de 25 W

- pe spate ati pus si tweetere? daca da, le-ati luat pe cele de la seat sau ati pus separate? eu m-am lasat convins si am cumparat tweetere de la seat deoarece am inteles ca nu se potrivesc altele; dupa ce le-am luat am fost la un service sa ma interesez de boxe si mi-au spus ca se potrivesc tweeterele lor pe spate

- nu in ultimul rand, ce boxe ati pus pe spate? aveti idee daca alpine de 40W cu 2 cai + tweetere separate de la seat + boxele pe fata din fabrica (boxe + tweetere) reprezinta o combinatie reusita? cineva mi-a spus ca tweetere + boxe cu 2 cai pe spate ar suprasolicita player-ul; de asemenea, daca aveti si alte sugestii cu privire la boxe sunt binevenite (oricum mai mult decat boxe pe spate si intr-un viitor apropiat eventual schimbat boxe fata nu am de gand sa fac)

Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

merci mult pentru raspuns ibizafan; sa-nteleg ca nu-mi recomanzi boxele astea?

altcineva, referitor la ce am scris mai sus, ma poate ajuta? as aprecia foarte mult

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. ishvian

Eu am pus pe spate niste JBL (cred ca) de 40 w, de 16,5 cm luate din Cora.

Vreau sa zic ca se aude super impreuna cu boxele de pe fata cu care a venit echipata.

Daca nu vrei sa dai discoteca si sa te incadrezi in niste sume rezonabile este o varianta destul de buna. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare : daca iau boxe de 17.. tot pentru usile din spate.. e bine.. sau trebuie de 16.5 neaparat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr ibizafan .. explica-ne si noua cum ti-ai montat boxele pe spate.. !?!

boxele alpine de unde ti le-ai luat si cat te-au costat? ca sa instalezi tweeterele .. cum faci ? da si u plz niste explicatii TE ROG si zi si modelu de la alpine te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 .\de montat e simplu scoti fata de use, este deja decupat pt boxe de 16.5,firele le gasesti in mufa din stalp cea din mijloc

2 eu am pus boxe alpine vezi modelu aici...http://www.alpine.ro/prod_details.php?pid=SXS-1757

3 eu le-am cumparat din vitan de la tornado ,sunt la acelasi pret cam in orice magazin..2.800.000lei

4 cand vrei sa te apuci poti sa treci sa iti arat in live

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.. dar scotzi numa plasticu ala sau trebuie scoasa toata fatza de usa.. m-am uitat pe site.. am vazut ca se poate comanda pe net si ar veni pe la 2.900.000 cu tot cu tva si vad ca iti dau si tweetere.. oare se potrivesc tweeterele alea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa.. si inca o intrebare .. am vazut ca boxele astea au 60 W si Sonyurile astea instalate pe ibizele noastre au numa 50 W * 4 .. e riscant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!