Jump to content

Ce Parere Aveti De A6 2.0 Cu 140cp? Merita Cumparat?


Tanase
 Share

Postare recomandată

Tocmai ce am vandut un Passat cu 131 cp din 2001 si vreau sa-mi iau un A6 din Germania, insa vreau mototul de 2000 cmc si 140 cp fiindca nu sunt chiat maniac cu viteza, ci cu confortul, ca sa zic asa... Oare se infinge la fel ca Passatul sau e un pic mai lenesa, vorbesc de depasiri (puterea aia din turbina, cand intra...) nu de mers cu 220 km/h pe autostrada ca varianta asta e exclusa din start... Multumesc, Alexandru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta cu 220km/h este exclusa din start deoarece masina nu atinge decat 210 km/h. :D Uite aici si specificatiile masinii: http://carfolio.com/specifications/models/car/?car=128370

Sincer sa fiu cred ca este un motor pt oameni ponderati si passat-ul este mai vioi. Uite si specificatiile pt passat : http://carfolio.com/specifications/models/car/?car=117304

Cu siguranta motorul 3.0 TDI nu te va dezamagi niciodata. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinind cont de cele spuse de tine si de costul taxei de prima inmatriculare,impozite anuale,CASCO,etc de faptul ca daca chiar vrei, il duci usor la 170 CP prin chiptuning -cred ca este o varianta cistigatoare A6 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi visul meu (deocamdata), A6 de 2.0. Stiu ca fata de masina din semnatura as castiga la capitolul comfort dar as pierde putin la capitolul "zvacnire".

Oricum, daca vrei Audi A6, motorul asta ar fi mai convenabil. Taxe convenabile (fata de motorizarile de peste 2.0), 140 de caluti din fabrica (cu posibilitatea de a-i creste) si tot confortul unui A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mi-as dori un A6 de 3.0 dar taxa de inmatriculare este foarte mare, ca si costurile implicite ale unei astfel de masini (CASCO, asigurare, schimbul kitului de distributie si al tuturor filtrelor, etc...). Pe de alta parte, sunt ferm convins ca herghelia de 224 de caluti isi face treaba exceptional...

Am gasit in Germania, unul 2.0 din 08.06 cu 60000km. cu toate optiunile, bleumarin la 29.000euro, cu taxe deductibile... Acum sper sa am si timp sa ma duc sa-l iau, ca nu vreau sa-l rezerv fara sa-l vad...

Inca o data, merci pt sfaturi... Va tin la curent... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios?!?!? :icon_thumright: Asta da veste buna, merci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul actual de a6 nu se schimba distributia.

Cum asa ca mai facut curios,uni zic ca e pe lant...altii pe curea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe curea, m-am interesat in Germania, la reprezentanta de unde mi-am rezervat-o pe a mea... Dupa cum spuneau nemtii, cureaua se schimba la 120.000 km. Acum a mea are 25.000 si garantie pana in 2009, deci la mine treaba cu cureaua a cazut, cel putin pentru moment... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind posesor de A6 2.0 TDI m-am gandit sa intru si eu in vorba.

Masina este confortabila si sta superb pe sosea. Motorul este o idee subdimensionat pentru gabaritul ei.

In aceste conditii, te sfatuiesc sa faci un efort suplimentar si sa iti iei motorul de 2.7 TDI. E mai potrivit daca nu tii sa ai quattro. Eu acum cu siguranta nu mi-as mai lua 2.0 TDI. As opta direct pentru 3.0 TDI quattro.

Cand am luat eu masina motorul de 2.7 TDI nu era disponibil si nu am mai asteptat. Diferenta de pret la nou era de 7000 euro.

Eu am 90.000 de km cu masina si singurele probleme au fost si sunt: EGR si consumul de ulei. In rest merge bine.

Intr-adevar, schimbul kitului de distributie se face la 120.000 km la 2.0 TDI care e pumpe duse. La 3.0 TDI nu stiu, oricum e altfel de motor - commonrail...

Modificat de stefison
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, da la motorul de 3.0 TDI nu se schimba distributia, adica la al meu ca nu m-am gandit sa ma interesez si la celelalte motoare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam tarziu... Daca imi spuneai joi sau vineri era altceva, fiindca am dat deja avansul pentru una de 2.0... :( Masina e din martie 2007, are 20.000 km, garantie pana in 2009, deci cam ca noua, ma gandesc eu... Sper sa fie OK, mai ales ca eu chiar nu adeptul mersului sportiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat masina, e supermisto, singuta teapa e ca n-are navi mare si nici dvd... :blink: Asta e mergem inante, un pic greoaie pt gabaritu ei, dar pt mine e perfect, in afara de astea 2 are tot... Asa se intampla cand iti iei masina pe NV...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o folosesti sanatos. vei fi f multumit de ea. ai o masina sincera, solida, stabila, confortabila, cu un consum absolut hilar :(

Oricum, ultima data m-am intors de la Bucuresti cu o medie de 80km/h si consumul mediu a fost de 4,9l. E adevarat ca am avut vant din spate. Altfel ar fi fost 5,6 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog frumos cei cu 2.0 TDi pe A6 sa ne spuna si noua mai multe impresii. Pare atractiva masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca motorul nu este asa sportiv, insa la demaraje se comporta foarte ok, ai destul sub talpa, insa se simte mai bine masina pe autostrada decat pe drum de munte. Idealul este o urcare a puterii motorului.

Stefison: si motorul de 2.7 TDI are posibilitatea de Quattro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme cu DPF-ul deja s-a aprins senzorul de vreo 4 ori si a trebuit sa ies pa A2 sa-l curat... Oare care este rezolvarea acestei probleme????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am citit topicul de la O2 in intregime, intrebarea este : oare trebuie facut si la Audi A6 up-date-ul de soft, fiindca toti cei de-acolo au O2 nimeni nu a spus nimic de Audi... Merci, Alexandru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am spus nicaieri ca 2.7 nu ar avea varianta Quattro. Eu am zis ca daca era disponibil acest motor in decembrie 2004 l-as fi comandat. Insa nu era inca posibil sa comanzi si mai dura vreo 3 luni. Asa ca am ales 2.0 TDi cu mai multe optiun - Xenon, navi. si nu imi pare rau.

Masina mea nu are DPF asa ca nu am avut aceasta problema. Sunt curios daca masina sotiei va avea. Probabil ca softul cutiei automate mentine turatia incat sa nu se intample asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tanase, cat te-a costat masina in Germania ? si cat a fost cu tot cu taxe ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda se pare ca proprietarii unor astfel de masini sunt destul de zgarciti in a ne spune si noua despre ele. Cel mai bine pentru noi, astia mai curiosi e sa mergem la reprezentanta si sa vedem ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt intarziere, am fost putin plecat... Masina a costat 31.000 euro (TVA inclus) dar am luat-o pe firma si am platit 26.000 euro (valoarea fara TVA). Taxa magica de prima inmatriculare a fost de 500 euro, iar restul platilor cam inca 500. deci, undeva in jur de 27.000 euro...

Daca va mai pot cu ceva de folos, nu ezitati, Alexandru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda se pare ca proprietarii unor astfel de masini sunt destul de zgarciti in a ne spune si noua despre ele. Cel mai bine pentru noi, astia mai curiosi e sa mergem la reprezentanta si sa vedem ce si cum.

ce ai dori sa aflii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pt posesorii de A6 2.0 TDI: cat consuma in regim de autostrada la 140, 160 si 180 (consum instantaneu) si cat e turatia (in treapta a 6-a)?

Ar fi interesant care sunt diferentele de consum/turatie la 2.7 fata de 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!