Jump to content

Ce Parere Aveti De A6 2.0 Cu 140cp? Merita Cumparat?


Tanase
 Share

Postare recomandată

A6 2.0 TDI BRE consum in oras intre 8% si 12%: depinde anotimp si aglomeratie si cel mai important de stilul de condus. Eu am multitronic si mai creste putin. Pe afara ia intre 5% si 9% : pe A2 cu 110 - 120 km/h 5%, cu 170Km/h 9%, mers normal si nu numai pe autostradata 7.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, eu am un a6 140cp din 2004 motor blb si am injectoare bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, poate sa-mi explice si mie cineva care este diferenta intre motoarele tip BLB si BRE??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BLB are pompa de ulei angrenata pe lant

BRE are pompa de ulei angrenata pe pinioane

se stiu problemele legate de acest lucru.alte diferente nu-mi mai vin acum in minte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un A6, motor 2.0TDI 136CP, model 2010 (facelift) si pot sa spun ca e foarte OK. Initial am crezut ca ma voi ruga de el, insa pentru o masina de familie este mai mult decat suficient.

In modul S masina chiar isi face treaba foarte bine. Cred de asemenea ca un chip ar face minuni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, care dintre cele doua e mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
CzompiCristi

am si eu un a6 2.0 tdi din 08 ... si am o problema , knd schimb din prima treapta in a doua face un sunet "ciudat" a mai patit cineva asa cv ????dar numai din prima treapta in a doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua, vreau la anul, sa imi vand Passatul pe un Audi A6 2009 facelift. 2.0 tdi 140 cai.

Am auzit ca sunt foarte bune la consum noile CR. Ce parere aveti? merita masina? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, vreau la anul, sa imi vand Passatul pe un Audi A6 2009 facelift. 2.0 tdi 140 cai.

Am auzit ca sunt foarte bune la consum noile CR. Ce parere aveti? merita masina? mersi

am mers cu unul de 170 sau 170 si ceva nu stiu exact dar iti spun ca era foarte ok, sprint, consum etc. parerea mea personala (am condus un a6 2.0 140 2008) 2.0 de 140 pe caroseria de a6 e cam slab. Repet parerea mea. Plus ca detin in familie un 2.7 si consumul era identic. Mult noroc in achizitionare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.7 nu imi place nivelul de impozitare. Bine, acum sa nu imi spuneti ca sunt snob, dar o masina de 15000 euro nu este un lux, asa ca ma gandesc si la nivelul de impozitare. Cred ca e 2000 RON pe an, spre deosebire de un 200 de RON.

Vreau Commonrail! Ma intereseaza consumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar astazi am facut drive test cu noul A6 2.0tdi 177cai... motor este vanjos dar din punctul meu de vedere e usor submotorizat. Insa, dupa un chiptuning sunt sigur ca lucrurile stau mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ile horia mircea

Salut tuturor!sunt proprietar de passat 2.0 tdi si bat in lemn o am de doi ani si pana in prezent nu am avut nici o problema.

sa ma astept la ce-i mai rau date fiind discutiile de mai sus apropo de motoarele 2.0 tdi!

Sunt un mare impatimit de audi a6 si dupa parerea mea modele pana in 2011 sunt cele mai frumoase si imi si place sa o mai 'calc pe coada' ce parere aveti de motorul 2.0 tdi 177 de cai de la audi a6?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutari la toti colegi vreu sa schimb sharanu ca a inceput sa faca probleme si vreau sa cumpar un Audi A6 2005 2.0 tdi nu prea ma pricep la astea de 2.0 tdi ,multi spun ca sunt pacatoase ,am gasit unul frumos tare care mie imi place mult costa 7500 si are 204.000 km , o sa pun atasat o poza cu toate codurile care le are masina si daca e vreun coleg binevoitor care stie sa le descifreze si ma poate lamuri si pe mine ce si cum are masina astapost-43014-0-18047100-1369134781_thumb.jpost-43014-0-61516700-1369134810_thumb.jpost-43014-0-03734400-1369134832_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost postat prin alte arii:

 

Pentru >>Dotari<<

Pentru  >>VIN<<

 

Pentru dotari le treci pe cele de la E0A 7GN 4UE ... exact cum sunt scrise pe eticheta, cu spatiu intre ele

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erosdaniel77

Buna tuturor! Doresc sa imi achizitionez un Audi A6 motorizare 2.0

TDI intre 2005-2008 full extra. Ce sfaturi imi puteti da? Ce coduri de

motor respectiv ce an de fabricatie nu au probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie extra, mega, ultra, full. Altfel nu merita.  :winter:

 

140cp e cam putin pentru caroseria si pretentiile de extra full / full extra ale A6-lui. Insa daca pe tine te multumeste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai in Romania A6 2.0 TDI e submotorizat,la englezi se vinde in draci A6 2.0 TDI si E-Klasse 220CDI tot combi.

De fapt aproape 40% din segment sunt masini cu motoare de 2l diesel versiunea kombi.Din acest motiv jaguar a decis sa intre in acest segment generos cu modelul XF combi si motor diesel de 2l

Dar la noi unde saracia e mare,salariu e mic,rasina e mare de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Pt o tara fara drumuri,este submotorizat.afara,in tarile cu apa calda,poti merge super lejer pe autostrada si cu 1.4 tdi...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Serios, care e logica ca iti trebuie 300 cp intr-o tara fara drumuri? Vrei sa zbori peste gropi?

 

Din punctul meu de vedere 140 cp sunt suficienti pentru un A6, in nici un caz nu putem vorbi de submotorizare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma care dintre motoarele de pe A6 sunt mai pacatoase? BLB are probleme cu pompa de ulei. Dar BRE? Exista si BNA / BRF de 136 CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Audi a6 ,  lam cumparat sa fie masina de familie dar intre timp am luat si un polo si a6 mi a ramas mie , e si acum vreo 2 zile m am urcat intrun seria 5 2.5 177 de cai cutie automata si nu mai vreau 2.0 140 cutie manuala desi la inceput am fost foarte impresionat , acum ma tenteaza sa o vand . Ce ziceti ?Pentru Nicaro  motorul meu 2.0 tdi nu mi a facut nici o problema , o singura data mi sa aprins becu si am fost nevoit sa i pun niste castrol in rest e ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la BMW, 177 cai are motorul de 2.0 D. Mie unul mi-a placut dinamica unui  A6 cu 2.0 TDI, dar cipat. Nu am mers cu el stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revenind la bubele motoarelor, as dori si eu sa aflu cam ce motoare sunt recomandate pentru o limo. A6. Doresc si eu sa achizitionez o asemenea berlina si atunci curiozitatea este: ce este mai adecvat... 2.0 sau 2.7 ---> fara Quattro si fara cutie automata (optez pentru aceste doua capacitati din considerente financiare --- carburant, taxe, intretinere etc.).

 

Rog pretenasii sa puna ceva serii de motoare si ceva specificati, pareri, opinii despre aceste motoare.

 

Multumesc anticipat!!

Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sir_cri_x,

 

Despre motorul de 2.7TDI pot sa iti spun numai de bine. Detin un A6 2.7TDI cod BPP de 180CP, fara Quattro. Pana acum absolut nici o problema cu masina. Consumul incredibil de mic (undeva la 6-7% medie), iar daca ai nevoie de cuplu sau caluti este de unde. Recomand cu placere, desi. recunosc faptul ca mi-ar placea un Quattro 3.0TDI (impozitul fiind acelasi practic)

                        - ce poate aparea si este considerata problema generala la 2.7/3.0 TDI sunt acele clapete de admisie care se schimba/reconditioneaza fara problem

Despre motorul de 2.0TDI pot sa iti spun numai din auzite. Am 2 prieteni care au A6 2.0TDI cod BLB. Unul nu a schimbat absolut nimic la masina si toarce perfect, celalalt a avut probleme cu : Injectoare, pompa ulei, volant si EGR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt proaspat proprietar al unui A6 4F, V6 2.7TDI DPF, si sunt mandru de el. Ruleaza impecabil, consumul de carburant este acceptabil, iar confortul este.... ireprosabil. Sper la cat mai multi Km fara probleme. :Driver:

 

Mersi de info.,

 

Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!